Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Arkadiusz Droździel
|

Droździel: Obama może się uczyć od Tuska. Jak nie reformować

0
Podziel się

Gdy na początku sierpnia polski premier bardzo mocnymi słowami odpowiadał ekonomistom, nawołującym go do radykalniejszych reform, że jego rząd przyjmuje drogę bezpieczną, zdroworozsądkową, a nie drogę ideologów, eksperymentatorów, radykałów, wariatów, wielu obserwatorów życia politycznego w Polsce było zdania, że tym razem przesadził.

Droździel: Obama może się uczyć od Tuska. Jak nie reformować
bDyApGwR

Gdy na początku sierpnia polski premier bardzo mocnymi słowami odpowiadał ekonomistom, nawołującym go do radykalniejszych reform, że jego rząd przyjmuje _ drogę bezpieczną, zdroworozsądkową, a nie drogę ideologów, eksperymentatorów, radykałów, wariatów _, wielu obserwatorów życia politycznego w Polsce było zdania, że tym razem przesadził.

Eksperci podkreślali, że bez gruntownych reform gospodarczych, polską gospodarkę czeka bardzo ciężka przyszłość. A ekipę Tuska niechybna utrata władzy.

Upłynęły raptem trzy miesiące i wszystko wskazuje na to, że to szef rządu ma powody do zadowolenia. Poza coraz lepszymi informacjami napływającymi z naszej gospodarki (PKB rośnie, przemysł produkuje więcej niż się wcześniej prognozowano, rośnie sprzedaż detaliczna)
, w poglądzie, że radykalnych reform nam tu nad Wisłą nie potrzeba, utwierdzi go zapewne dodatkowo klęska Demokratów i Baracka Obamy w wyborach do Izby Reprezentantów i Senatu.

bDyApGwT

A przegrali oni głównie nie dlatego, że nic nie robili, ale dlatego, że robili raczej za dużo. Najbiedniejsi Amerykanie, dzięki wielkiej reformie służby zdrowia, zostali objęci ubezpieczeniem zdrowotnym. Do tego zapowiedziano i zaczęto wdrażać gruntowną reformę systemu bankowego, co spotkało się aprobatą zdecydowanej większości Amerykanów, którzy słusznie oskarżają banki za kryzys ostatnich lat. Obama nie zapomniał też o wielkim biznesie, pompując setki miliardów dolarów w gospodarkę i gigantów z Wall Street, którzy byli zbyt duzi, by upaść.

Amerykańskiemu prezydentowi umknęło jednak to, że reformowanie wiąże się z tym, że jedni coś tracą a inni zyskują. Zawsze jest ktoś niezadowolony. I tak reforma zdrowotna nie spodobała się emerytom, którzy przestraszyli się, że państwo mniej będzie łożyć na opiekę nad nimi.

Z kolei zapowiedź reformy systemu bankowego - przede wszystkim zwiększenia nadzoru państwa nad sektorem finansowym - mocno zaniepokoiła tuzów finansjery, którzy w największym stopniu finansują kampanie wyborcze. Ratowanie wielkich korporacji miliardami publicznymi, rozsierdziło zwykłych Amerykanów, którzy nie znają ani dnia, ani godziny, kiedy uratowany kasą z podatków bank zabierze im dom.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/39/t45607.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/rybinski;zmusimy;rzad;do;reform;za;pomoca;trybunalu,2,0,700418.html) Rybiński: Zmusimy rząd do reform. Za pomocą Trybunału
Tusk dużo lepiej rozumie sens polskiego przysłowia _ gdzie drwa rąbią tam wióry lecą _ niż amerykański prezydent angielskiego _ you can't make an omelette without breaking eggs _ i dlatego nie porywa się na wielkie działania reformatorskie. A dzięki temu z nikim na poważnie nie zadziera. I jak widać ta strategia jest bardzo skuteczna, bo poparcie dla jego partii utrzymuje się na niezmiennie wysokim poziomi od trzech lat. I to pomimo wielu zawieruch w gospodarce i w życiu publicznym.

bDyApGwZ

Demokraci reformują i tracą większość w Izbie Reprezentantów i Senacie, a Barack Obama z niemal 80 proc. poparcia jakim cieszył się niecałe dwa lata temu zjechał poniżej 40 procent.

Wszystko wskazuje na to, że polski premier mocno wziął sobie do serca maksymę francuskiego filozofa i pisarza epoki oświecenia Karola Ludwika Monteskiusza, że _ k __ ażda reforma wymaga odpowiedniego czasu _. Tusk nie powinien jednak filozofować i lepiej dla niego by było, by nie uwierzył w to, że ten czas jest nieograniczony. Bo jeżeli na serio nie zabierze się za mniejsze i większe reformy, to w ostatecznym rozrachunku on i jego partia dostaną od społeczeństwa żółtą kartkę - przy wyborczej urnie - i odejdą w niebyt.

Autor jest dziennikarzem Money.pl

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/85/t95573.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/na;rolnikow;wydajemy;wiecej;niz;na;armie;ponad;20;mld;zl,55,0,699447.html) Na rolników wydajemy więcej niż na armię, ponad 20 mld zł Państwo dopłacając do rolniczych emerytur, rent i leczenia wyda w tym roku 15,5 mld złotych. To 10,3 tysiąca złotych na osobę, czyli cztery razy więcej niż na ubezpieczonego w ZUS.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t113213.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/rzad;chce;zabrac;tworcom;ponad;205;mln;zlotych,195,0,691395.html) Rząd chce zabrać twórcom ponad 205 mln złotych Obcięcie ulgi podatkowej oznacza, że stracą w ciągu roku równowartość jednej miesięcznej pensji. Pracujący na podstawie zleceń czy umów o dzieło łącznie stracą w ciągu roku 600 mln zł. Każdy średnio ponad 220 złotych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/121/t77945.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/do;2020;roku;doplacimy;do;emerytur;ponad;600;mld;zlotych,128,0,688768.html) Do 2020 roku dopłacimy do emerytur ponad 600 mld złotych Wczoraj w Sejmie minister finansów Jacek Rostowski prezentował budżet państwa na 2011 rok. Deficyt ma wynieść ponad 40 mld złotych. Nie byłoby go wcale, gdyby nie konieczność dopłacania do emerytur.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/72/t111944.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/ofe;beda;ryzykowac;to;szansa;na;wyzsze;emerytury,102,0,683878.html) OFE będą ryzykować. To szansa na wyższe emerytury Dzięki nowym zasadom kobiety mogą zyskać 8, a mężczyźni nawet o 13 procent - wynika z szacunków Money.pl.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/27/t97563.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/biurokracja;kosztuje;nas;rocznie;77;6;mld;zlotych,205,0,682445.html) Biurokracja kosztuje nas rocznie 77,6 mld złotych Urzędnicza armia liczy już ponad 428 tysięcy ludzi. Planowane cięcia etatów i wstrzymanie awansów w administracji państwowej dotknie 21 tysięcy z nich. Rząd chce zaoszczędzić blisko miliard złotych.
bDyApGxa
bDyApGxu
KOMENTARZE
(0)