Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dwornik: Znów majstrują przy emeryturach. Tyle, że nie przy swoich

0
Podziel się:

Zmiany w systemie emerytalnym będą dla emerytów nieodczuwalne? To piękne bajki. Matematyka jest bardziej brutalna.

Dwornik: Znów majstrują przy emeryturach. Tyle, że nie przy swoich

Dopiero co zdążyłem przyzwyczaić się do myśli, jakież to kokosy czekają na mnie po zakończeniu zawodowej kariery. Ledwie opadła ze mnie euforia, że w przeciwieństwie do dziadków i rodziców nie będę musiał gryźć z taką zazdrością palców, patrząc na Niemców, Szwedów, Austriaków, o Luksemburczykach nie mówiąc, których kokosy warte są średnio pięcio- a nawet sześciokrotnie więcej. Do porządku dziennego przeszedłem nawet nad faktem, że - choć nie jestem górnikiem - na zasłużonej emeryturze mógłbym żyć jak pączek w maśle, pod warunkiem przeprowadzki do Czarnogóry, Brazylii, Panamy, Tajlandii, na
Malediwy, Filipiny czy na Sri Lankę. O ile odłożę na bilet w jedną stronę. A teraz cały ten misterny plan zaczyna się chwiać w posadach.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t84708.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/poradniki/artykul/jak;obliczyc;kapital;poczatkowy;w;zus,54,0,708406.html) Jak obliczyć kapitał początkowy w ZUS?
Znowu zaczynają intensywnie bombardować mnie zapowiedziami majstrowania przy emeryturach. Podwyżka podatków jak widać, zgodnie z zapowiedziami części specjalistów, to za mało. Trzeba więc dokręcić śrubę. Najlepiej tym, którzy nie odczują ucisku od razu i nie będą chcieli w najbliższym czasie zemścić się srodze nad wyborczą urną. A być może nawet uwierzą, że łatanie dziurawej, państwowej kasy pieniędzmi, które odkładają na starość, nie odbije się na ich kieszeni.

Obyśmy tylko, my przyszli emeryci, wykreowani przez niedokończony model rodem z Chile, nie skończyli jak bodaj najpopularniejszy dziś chilijski piłkarz. Franklin Lobos odłożył na starość tyle, że przyszło mu na stare lata dorabiać w kopalni miedzi. Tej najsłynniejszej. A przecież jemu w systemie emerytalnym nikt nie majstrował.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/121/t77945.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/do;2020;roku;doplacimy;do;emerytur;ponad;600;mld;zlotych,128,0,688768.html) Do 2020 roku dopłacimy do emerytur ponad 600 mld złotych
U nas tymczasem majstrują na całego. I najbardziej niepokojące jest to, że na to majstrowanie zdają się nie mieć pomysłu. Piękne to bajki, które opowiada nam pan premier, ale matematyka pokazuje co innego. Zawieszenie składek do OFE na kilka lat, zastąpienie prawdziwych pieniędzy wirtualnymi obligacjami emerytalnymi czy powrót do czysto księgowych zapisów na kontach w ZUS raczej nie ma prawa wyjść emerytom na dobre. Jakby rzeczywistości nie zaklinać.

Zaufania brakuje mi tym bardziej, że rewolucję szykują ludzie, którzy - kiedy zmiany odczuję w swojej kieszeni - dawno już będą... na emeryturze. A ostatnie słowo zapewne mieć będzie facet, który nie dalej jak rok temu przyznał w wywiadzie dla _ Gazety Wyborczej _, że po dwóch latach szefowania resortowi finansów nawet nie wie, czy jest w OFE, a jego osobista emerytura pochodzić będzie z Wielkiej Brytanii.

autor jest dziennikarzem Money.pl

emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)