Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
E-paragon dostaną tylko klienci płacący kartą. Niebawem rusza program pilotażowy

E-paragon dostaną tylko klienci płacący kartą. Niebawem rusza program pilotażowy

Dowód zakupu ma trafiać na bankową skrzynkę odbiorczą. To jednak nie oznacza końca papierowych paragonów.
Dowód zakupu ma trafiać na bankową skrzynkę odbiorczą. To jednak nie oznacza końca papierowych paragonów.

 

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii chce wykorzystać infrastrukturę bankową do wdrożenia systemu elektronicznych paragonów. Dowód zakupu trafiałby na skrzynkę odbiorczą.

W drugiej połowie roku ma ruszyć test systemu wiążącego płatności bezgotówkowych z e-paragonem – donosi "Puls Biznesu". W praktyce po każdej transakcji kartą terminal pobiera informacje z banku o środkach oraz zadeklarowany przez klienta komunikat z żądaniem wystawienia e-paragonu.

Cyfrowy dokument byłby automatycznie wysyłany na z kasy fiskalnej do banku i tak trafiałby na skrzynkę pocztową klienta. E-paragon miałby być usługą darmową – zaznacza "PB".

Poza tym cyfrowy dokument potwierdzający transakcję otrzymywali by tylko klienci płacący kartą. Wszyscy, którzy będą posługiwać się gotówką otrzymają tradycyjny papierowy paragon.

Rząd uważa, że z e-paragonów wszyscy będą mieli korzyści, o czym pisaliśmy w money.pl. Polacy nie będą musieli zbierać stert dokumentów, pilnować by nie wyblakły czy martwić się ich zgubieniem. Reklamacja będzie więc dużo prostsza.

E-paragony od 2018 roku. Do czego doprowadzi cyfrowa rewolucja?


 

Jak wynika z danych ministerstwa finansów, 8 proc Polaków nie upomina się w sklepie o paragon, a 9 proc. w ogóle nie bierze rachunku za usługę.

Razem z e-paragonami MF wprowadza też centralną bazę faktur. Jak pisaliśmy w money.pl, oba systemy będą połączone. Aby tak się stało sklepy muszą wymienić swoje kasy fiskalne. Proces ten potrwa jednak do 2023 roku.

bank, paragon, aplikacje, ministerstwo cyfryzacji, e-paragony
Czytaj także
Polecane galerie
Wacio
2018-02-26 10:21
Jak ktoś z tego "skorzysta", to chyba przez pomyłkę. Jak tylko wejdą te e-paragony wracam do gotówki.
Xxx
2018-02-25 07:18
Czy czytacie to co piszecie??
Chodzi o ukrucenie szarej strefy. Od każdego paragonu musisz zapłacić VAT, a ile razy siedx\c do późna w ogródku piwnym i płacąc kartkę dostałeś paragon. A wszyscy ci leszcze którzy dali sobie ogolocic konta x klubach gogo będą mieć satysfakcję że choć trochę w 1/5 wspomogli Państwo...... Przykładów aż nadto...
mnb
2018-02-25 04:31
a po co komu,paragony i kto trzyma wyblakle paragony jak na e mail,beda przysylac paragony i cala historie zakupow?przeciez skrzynka bedzie pelna,i tzreba bedzie wykasowac,juz lepszy paragon papierowy,przynajmnie jak komus potrzebny to bedzie bardziej potwierdzajace ,ile miliardow paragonow na jednej skrzynce pocztowej mozna trzymac ,jaja se robisz?,i jeszcze kasy maja wymieniac chyba na panstwowy koszt,niedawno byly wymieniane
Pokaż wszystkie komentarze (49)