Notowania

E-paragon dostaną tylko klienci płacący kartą. Niebawem rusza program pilotażowy

Dowód zakupu ma trafiać na bankową skrzynkę odbiorczą.

Podziel się
Dodaj komentarz
Dowód zakupu ma trafiać na bankową skrzynkę odbiorczą. To jednak nie oznacza końca papierowych paragonów.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii chce wykorzystać infrastrukturę bankową do wdrożenia systemu elektronicznych paragonów. Dowód zakupu trafiałby na skrzynkę odbiorczą.

W drugiej połowie roku ma ruszyć test systemu wiążącego płatności bezgotówkowych z e-paragonem – donosi "Puls Biznesu". W praktyce po każdej transakcji kartą terminal pobiera informacje z banku o środkach oraz zadeklarowany przez klienta komunikat z żądaniem wystawienia e-paragonu.

Cyfrowy dokument byłby automatycznie wysyłany na z kasy fiskalnej do banku i tak trafiałby na skrzynkę pocztową klienta. E-paragon miałby być usługą darmową – zaznacza "PB".

Poza tym cyfrowy dokument potwierdzający transakcję otrzymywali by tylko klienci płacący kartą. Wszyscy, którzy będą posługiwać się gotówką otrzymają tradycyjny papierowy paragon.

Rząd uważa, że z e-paragonów wszyscy będą mieli korzyści, o czym pisaliśmy w money.pl. Polacy nie będą musieli zbierać stert dokumentów, pilnować by nie wyblakły czy martwić się ich zgubieniem. Reklamacja będzie więc dużo prostsza.

E-paragony od 2018 roku. Do czego doprowadzi cyfrowa rewolucja?

Jak wynika z danych ministerstwa finansów, 8 proc Polaków nie upomina się w sklepie o paragon, a 9 proc. w ogóle nie bierze rachunku za usługę.

Razem z e-paragonami MF wprowadza też centralną bazę faktur. Jak pisaliśmy w money.pl, oba systemy będą połączone. Aby tak się stało sklepy muszą wymienić swoje kasy fiskalne. Proces ten potrwa jednak do 2023 roku.

Tagi: handel, bank, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, banki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-02-2018

POLAKa w domu sie okaze ze nie naliczyli rabatów lub jest inna cena niz ta na regale ... no to wtedy w auto i 30 minut do sklepu plus kolejka plus brak … Czytaj całość

23-02-2018

lokola w d.....,!! będą nas cały czas szpiegować na co i ile wydajemy kasy,będą mieli wgląd do każdego konta!!!!!! poszli won!!!!

23-02-2018

uchachanyNie masz e-maila - nie dostaniesz e-paragonu... Twój dostawca poczty ma awarię - tracisz pocztę i e-paragony... Sklepy mają wydać po parę tysi na nowe … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (49)