Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eksport gazu do Unii. Najgorszy wynik Gazpromu od 20 lat

0
Podziel się:

Ciepła zima i konflikt z Ukrainą zaważyły na wynikach sprzedażowych rosyjskiego giganta.

Gazprom w 2014 roku zmniejszył eksport gazu do krajów Unii Europejskiej o 13,8 proc., do 121,3 mld metrów sześc., powtarzając wynik z 2010 roku, najgorszy w ostatnich 20 latach. To efekt ciepłej zimy i konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

Informuje o tym dziennik "Kommiersant", powołując się na raport rosyjskiego koncernu. Moskiewska gazeta wyjaśnia, że było to spowodowane przede wszystkim zmniejszeniem o 11 proc. zużycia błękitnego paliwa w UE, co z kolei było skutkiem niespotykanie ciepłej pogody.

"Kommiersant" zauważa, że Gazprom jednak wniósł własny wkład w ten spadek: w IV kwartale, próbując powstrzymać zwrotne dostawy gazu z Unii Europejskiej na Ukrainę, koncern doprowadził do tego, że eksport do krajów związanych z rewersem - do Czech, na Słowację, do Austrii i na Węgry - zmalał o 40-60 proc.

Gazprom zanotował spadek sprzedaży praktycznie do wszystkich krajów UE, wszelako najsilniejszy do tych, które zaopatrują się przez terytorium Ukrainy. Eksport monopolisty do Włoch zmalał o 14,4 proc., Francji - 13,2 proc., Austrii - 24,5 proc., Czech - 35 proc., a na Słowację - 19 proc.

Znacznie mniejszy spadek Gazprom miał w dostawach do państw zaopatrujących się za pośrednictwem omijających Ukrainę gazociągów Jamał-Europa i Nord Stream. Eksport do Niemiec, które są największym odbiorcą rosyjskiego gazu, zmniejszył się tylko o 3,6 proc., a do Polski - o 7 proc. W wypadku Holandii i Danii rosyjski koncern zanotował nawet wzrost.

"Kommiersant" tłumaczy, że Gazprom zmienił konfigurację dostaw gazu do Europy, starając się maksymalnie wykorzystać moce Nord Streamu i Gazociągu Jamalskiego i jednocześnie zmniejszając tranzyt przez Ukrainę.

Dla przykładu - Czechy, które jeszcze kilka lat temu całość surowca sprowadzały przez Ukrainę, teraz przestawiły się na dostawy za pośrednictwem magistrali OPAL, stanowiącej lądowe przedłużenie Nord Streamu. Słowacja, która do 2014 roku otrzymywała błękitne paliwo przez Ukrainę, obecnie połowę importuje przez Czechy.

W rezultacie w 2014 roku tranzyt przez Ukrainę zmalał o 28 proc. - do 62 mld metrów sześc. Analitycy prognozują, że w 2015 roku spadnie do 50 mld metrów sześc. Na początku stycznia Gazprom ogłosił, że od 2020 roku chce całkowicie zrezygnować z eksportu przez terytorium Ukrainy.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)