Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Wawryszuk
|

Elektrownia przy kopalni Bogdanka? Minister ujawnia plany

4
Podziel się:

- Dzięki technologii zgazowania ta elektrownia węglowa będzie bardziej przyjazna dla środowiska - mówił minister Tchórzewski.

Elektrownia przy kopalni Bogdanka? Minister ujawnia plany
(Bogdanka S.A.)

Przy kopalni węgla kamiennego Bogdanka najprawdopodobniej powstanie nowa elektrownia z technologią zgazowania węgla - powiedział w poniedziałek minister energii Krzysztof Tchórzewski. Obecnie trwają prace nad studium wykonalności instalacji zgazowania.

Dzięki technologii zgazowania ta elektrownia węglowa będzie bardziej przyjazna dla środowiska - mówił Tchórzewski w Radiu Maryja. - W obiegu zamkniętym, będzie wytworzony z węgla gaz i dopiero ten gaz będzie napędzał elektrownię, czyli ona będzie już całkowicie ekologicznie czysta. Chcemy budować ekologiczne, czyste elektrownie, ale z naszego węgla - tłumaczył minister.

Tchórzewski mówił, że "stawiamy na pewne pilotaże energetyki" w technologiach, które są obecnie bardzo kosztowne. Zastrzegł jednocześnie, że "jak w każdej dziedzinie, kiedy pewne rzeczy rozpocznie się robić, to może okazać się, że z biegiem czasu będą one coraz tańsze". "- Każda innowacja na początku jest bardzo droga, a potem, gdy wchodzi już w szerszy system - tanieje. Będziemy z energetyką szli w kierunku, żeby była ona ekologicznie czysta - dodał minister energii.

Jak przed miesiącem zapowiadał prezes Bogdanki Krzysztof Szlaga, do końca tego roku gotowe będzie studium wykonalności instalacji zgazowania węgla, która mogłaby zasilać blok energetyczny o mocy 300-500 MW. Studium odpowie na fundamentalne pytania tego projektu - mówił Szlaga, dodając, że oprócz aspektów środowiskowych i innowacyjnych, dla potencjalnego przedsięwzięcia istotna jest też potrzeba rynkowa.

- Mamy wielką potrzebę rynkową, jeśli chodzi o stabilne źródło energii na tzw. ścianie wschodniej. W okolicach Lublina brakuje mocy i blok wielkości 300-500 MW, który analizujemy, mógłby w jakiś sposób ustabilizować sytuację - ocenił Szlaga, według którego Bogdanka jest w stanie dostarczyć surowiec do tego bloku w bardzo konkurencyjnej cenie. - De facto wybudowalibyśmy mikrokopalnię dedykowaną pod taki blok - mówił prezes, podkreślając też aspekt stworzenia dodatkowych miejsc pracy dzięki takiej inwestycji oraz otwarcie - poprzez zastosowanie technologii zgazowania - "całkowicie nowego rynku dla węgla w Polsce".

Opracowanie studium wykonalności budowy instalacji zgazowania węgla dla produkcji energii elektrycznej (IGCC) zarówno Bogdanka, jak i grupa energetyczna Enea, do której należy podlubelska kopalnia, zapowiedziały w swoich strategiach. Projekt analizowany przez Eneę i Bogdankę jest jednym z dwóch rozważanych obecnie w Polsce, a przy tym na razie jedynym, w którym gaz uzyskany z węgla miałby posłużyć do produkcji energii. Drugi projekt, analizowany przez Grupę Azoty i Tauron, dotyczy zgazowania na potrzeby produkcji chemicznej - amoniaku i metanolu.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
POLAK
5 lata temu
No i mamy pewne podwyżki za prąd !!!
Analityk Mora...
5 lata temu
I wiecej sadz i dwutlenkuwegla dla Slaska. Z pozdrowieniami z ul. Wiejskiej dla braci gornikow. Za 20 lat kopna w kalendarz- pylica. Emeryturki capnie panstwo.
bueee
5 lata temu
Bzdury. Chcą wyprowadzić z Bogdanki resztę pieniędzy na zmarnowanie żeby tę spółkę całkowicie wykluczyć z rynku i zrobić miejsce dla PGG. Tak się niszczy na zamówienie polityczne najlepszą kopalnię w Europie wrabiając w nierentowne projekty nie mające racji bytu.
Janusz
5 lata temu
To znaczy zero emisji CO2, H2O i ciepła odpadowego nie wspomnę o odpadach po zgazowaniu. Pzd.JO