Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zamówienie od wojska nakręca inwestycyjny boom w Fabryce Broni Łucznik

76
Podziel się:

Rozbudowa i rekrutacja pracowników - radomską Fabrykę Broni Łucznik czeka inwestycyjna rewolucja. Wszystko po to, by firma mogła zrealizować kontrakt dla polskiej armii.

Zamówienie od wojska nakręca inwestycyjny boom w Fabryce Broni Łucznik
(Wikimedia/Pibwl CC SA 3.0)

To najnowocześniejszy tego typu obiekt w tej części Europy, wyposażony w najnowsze linie technologiczne i park maszynowy. W kompleksie znajdują się hale produkcyjne, laboratoria, budynki administracyjne i strzelnica. To jednak za mało - jak mówi poseł Wojciech Skurkiewicz, wiceszef sejmowej Komisji Obrony Narodowej - by sprostać wyzwaniu, jakim jest umowa z wojskiem.

Inwestycję, o której ostatecznie zdecyduje Polska Grupa Zbrojeniowa, należałoby już wkrótce rozpocząć, ponieważ 58 tys. karabinków szturmowych beryl i mini-beryl ma być gotowych do 2019 roku. Według Adama Suligi, prezesa radomskiej Fabryki Broni, wstępna koncepcja rozbudowy firmy jest już gotowa. Zadanie będzie stosunkowo łatwe, bo obiekt ma charakter modułowy, dlatego dostawienie jeszcze jednego czy dwóch elementów nie powinno sprawiać problemów.

Przypomnijmy, że we wrześniu ubiegłego roku, Fabryka Broni Łucznik oraz Inspektorat Uzbrojenia zawarły umowę na dostawę kolejnej partii karabinków beryl i mini-beryl (w sumie ponad 3 tys. sztuk). Łączna wartość kontraktu wynosi ponad 19 mln zł.

Beryl i mini-beryl to bronie automatyczne przeznaczone dla pododdziałów piechoty, wojsk desantowych oraz innych rodzajów sił zbrojnych. Charakteryzuje je celność, niezawodność, trwałość i odporność na wpływ niekorzystnych warunków środowiska. Dzięki małym rozmiarom mini-beryl jest łatwy do przenoszenia i do walki w pomieszczeniach zamkniętych. Na wszystkie elementy karabinka Łucznik uzyskał świadectwa ochrony w postaci wspólnotowego wzoru przemysłowego.

W obecnym kształcie Fabryka Broni powstała 17 lat temu. Do nowej siedziby, która kosztowała około 100 milionów złotych, firma przeniesiona została w 2014 roku.

Jakie jeszcze zakupy zaplanował resort obrony - o tym przeczytasz tutaj.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(76)
Grzegorz
8 lat temu
Beryl jest prostszy i tańszy w produkcji. A co do przestarzałej konstrukcji to nie ma znaczenia i tak większość walk jest prowadzona do 200m czyli różnica w celności poniżej 1MOA.
jacek
8 lat temu
Czy Beryl to nie polska wersja AK47? Karabinek tak przestarzaly technicznie ze juz 10 lat temu czytalem w prasie fachowej ze osiagnal krance swego technicznego rozwoju.
Igor
8 lat temu
niby wybudowali juz gotowa fabryke a teraz znowu sie rozbudowuja
qaz
8 lat temu
60 tys. Beryli?? A co z MSBSem?? Kolejny wielki projekt Polaków, który skończy w szufladzie??
misiek721
8 lat temu
Pamiętajmy jeszcze o ORP KAKAŁKO ze stoczni w Radomiu
...
Następna strona