Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Facebook poprosi cię o... przesłanie wyraźnego "selfie". W ten sposób cię sprawdzi

Facebook poprosi cię o... przesłanie wyraźnego "selfie". W ten sposób cię sprawdzi

Fot. Reporters/ STG/REPORTER/EAST NEWS

Facebook już niedługo może poprosić cię o... przesłanie wyraźnego zdjęcia twarzy. W ten sposób serwis rozpozna, czy nie jesteś komputerowym botem.

Od kilku dni internauci alarmują, że Facebook używa zupełnie nowego sposobu, by sprawdzić czy użytkownik jest prawdziwą osobą. Nowy test tożsamości jest bardzo prosty. Powinieneś wysłać swoje zdjęcie.

Firma już potwierdziła, że to prawdziwa informacja. Takie komunikaty mogą wyskakiwać w najbliższym czasie większej liczbie osób.

Komunikat wygląda tak: "Załaduj zdjęcie, które wyraźnie pokazuje twoją twarz. Sprawdzimy je, a następnie trwale usuniemy z naszych serwerów". O sprawie pierwszy poinformował serwis technologiczny Wired.

Rzecznik Facebooka już potwierdził, że takie testy rzeczywiście istnieją. Po co? Mają pomóc firmie wykryć podejrzaną aktywność na stronie - utworzenie konta, wysyłanie setek żądań dodania do znajomych, konfigurowania płatności za reklamy.

Jak zapewnia firma, proces jest w całości zautomatyzowany. Aby sprawdzić, czy konto jest autentyczne, Facebook sprawdza, czy zdjęcie jest unikatowe. Rzecznik Facebooka stwierdził, że test fotograficzny to jedna z kilku metod - zarówno automatycznych, jak i ręcznych - używanych do wykrywania podejrzanych działań.

Zobacz także: Fake news. Jak odróżnić kłamstwo od prawdy w sieci


 

Firma odmówiła udostępniania szczegółów na temat systemu. Powód? Nie chce, by niepowołane osoby manipulowały przy systemie. Jednak pokazuje, jakie mogą być przykładowe "podejrzane akcje". Na celowniku będzie użytkownik, który wysyła posty z Nowego Jorku, a komunikator chwile później wykrywa, że jest w Rosji.

Spółka nie chciała odpowiedzieć na pytania, od kiedy technologia jest używana. Internauci wskazują, że początki sięgają kwietnia.

Co ciekawe, niedawno amerykańska spółka prosiła o przesyłanie nagich zdjęć. W ten sposób chciała zabezpieczać użytkowników przed wrzucaniem kompromitujących ich zdjęć do sieci. O sprawie pisaliśmy już w Wirtualnej Polsce.

Facebook wspólnie z rządem Australii chce walczyć z takim zjawiskiem. To właśnie na podstawie dostarczonych zdjęć firma będzie mogła zlokalizować inne umieszczone na jej serwerach. Wszystkie zostaną usunięte.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Ewelina
2018-09-14 18:06
Mnie właśnie przed chwilą poproszono o selfie... ale od początku... Najpierw zostałam zablokowana kilka miesięcy temu poproszono mnie wtedy o dowód tożsamości (dowodó osobisty paszport itp.) nie przesłałam. Założyłam nowe konto i sytuacja powtórzyła się trzy razy. To moje czwarte konto które znów zablokowali i poprosili o nr telefonu- podałam. Mówili że robią to dla bezpieczeństwa konta myślałam że skoro zweryfikowali konto taka sytuacja z blokowaniem konta nie powtórzy się jednak myliłam się. Dziś przed chwilą znów zablokowali mi konto powiedzieli że zauważyli na moim koncie dużą aktywność dlatego proszą o przesłanie mojego zdjęcia by to zweryfikować- przesłałam. Ile można? Co chwilę blokują komuś konto a tak naprawdę wyłudzają dane osobowe zdjęcie nr telefonu nie wiadomo po co im to. Już wiadomo kto kto kryje się pod danym numerem telefonu. Późnej się dziwią że są konta fikcyjne tzw. fejki. Facebook sam doprowadza do tego że ludzie mają po kilka kont bo non stop ich blokuje i jeżeli ktoś chce nadal korzystać z FB to nie opłaca mu się zakładać prawdziwego konta bo prędzej czy później go zablokują. Jeżeli jeszcze raz zostane zablokowana to odejdę z FB bo to co robią to GRUBA PRZESADA!!!!!
Beata Siadak
2018-09-05 14:39
Już minęło 24h od czasu przesłania przeze mnie zdjęcia. Do weryfikacji mojej osoby i standardowo zero odpowiedzi. Kpina jakaś czy już zwykli użytkownicy nie mają prawa na odpowiedzi z waszej strony. Czy siedzi tam jakiśanalfabeta i ma kłopot z odpowiedziami pisemnymi
Beata Siadak
2018-09-05 01:08
Trzeba będzie pomyśleć o innej aplikacji bo jak pracować nie mając dostępu do swojego konta na fb. ? stale blokady brak odpowiedzi ze strony fb i stąd też moje pytanie czy w ogóle jest jakiśadmin strony heh
Pokaż wszystkie komentarze (61)