Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Facebook poprosi cię o... przesłanie wyraźnego "selfie". W ten sposób cię sprawdzi

Facebook poprosi cię o... przesłanie wyraźnego "selfie". W ten sposób cię sprawdzi

Fot. Reporters/ STG/REPORTER/EAST NEWS

Facebook już niedługo może poprosić cię o... przesłanie wyraźnego zdjęcia twarzy. W ten sposób serwis rozpozna, czy nie jesteś komputerowym botem.

Od kilku dni internauci alarmują, że Facebook używa zupełnie nowego sposobu, by sprawdzić czy użytkownik jest prawdziwą osobą. Nowy test tożsamości jest bardzo prosty. Powinieneś wysłać swoje zdjęcie.

Firma już potwierdziła, że to prawdziwa informacja. Takie komunikaty mogą wyskakiwać w najbliższym czasie większej liczbie osób.

Komunikat wygląda tak: "Załaduj zdjęcie, które wyraźnie pokazuje twoją twarz. Sprawdzimy je, a następnie trwale usuniemy z naszych serwerów". O sprawie pierwszy poinformował serwis technologiczny Wired.

Rzecznik Facebooka już potwierdził, że takie testy rzeczywiście istnieją. Po co? Mają pomóc firmie wykryć podejrzaną aktywność na stronie - utworzenie konta, wysyłanie setek żądań dodania do znajomych, konfigurowania płatności za reklamy.

Jak zapewnia firma, proces jest w całości zautomatyzowany. Aby sprawdzić, czy konto jest autentyczne, Facebook sprawdza, czy zdjęcie jest unikatowe. Rzecznik Facebooka stwierdził, że test fotograficzny to jedna z kilku metod - zarówno automatycznych, jak i ręcznych - używanych do wykrywania podejrzanych działań.

Zobacz także: Fake news. Jak odróżnić kłamstwo od prawdy w sieci


 

Firma odmówiła udostępniania szczegółów na temat systemu. Powód? Nie chce, by niepowołane osoby manipulowały przy systemie. Jednak pokazuje, jakie mogą być przykładowe "podejrzane akcje". Na celowniku będzie użytkownik, który wysyła posty z Nowego Jorku, a komunikator chwile później wykrywa, że jest w Rosji.

Spółka nie chciała odpowiedzieć na pytania, od kiedy technologia jest używana. Internauci wskazują, że początki sięgają kwietnia.

Co ciekawe, niedawno amerykańska spółka prosiła o przesyłanie nagich zdjęć. W ten sposób chciała zabezpieczać użytkowników przed wrzucaniem kompromitujących ich zdjęć do sieci. O sprawie pisaliśmy już w Wirtualnej Polsce.

Facebook wspólnie z rządem Australii chce walczyć z takim zjawiskiem. To właśnie na podstawie dostarczonych zdjęć firma będzie mogła zlokalizować inne umieszczone na jej serwerach. Wszystkie zostaną usunięte.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Arkadiusz
2017-12-22 22:57
Facebook się zmienia zamiast na lepsze na gorsze za nic blokuje konta już poraz 3 dałem zdjęcie swije i co kilka dni mieła a wciąż czekam na odblokowanie czy można to zmienić napewno tylko musimy działać
Gela
2017-12-14 18:44
Kolejny raz zablokowane konto fb już nie wiedza co ze sobą zrobić kolejne zdjęcie i kolejne dni czekania gram w grę wojenną i bardzo dużo dziś przez to stracę a pisali ze lepiej zapisać na fb a nie google odrazu po odblokowaniu to zmienię przynajmniej będę miał dostęp. Kasy za straty nie oddadzą!!!
Tomek
2017-12-10 21:43
hej bez sensu ta funkcja odblokowali mi Facebooka a po dwóch dniach ponownie proszą o zdjęcie dlaczego nikt z tym nic nie robi aby było jak dawniej
Pokaż wszystkie komentarze (38)