Notowania

gospodarka
07.06.2018 21:31

Szwecja zgadza się na budowę Nord Stream 2. „W naszej ocenie nie mogliśmy powiedzieć nie”

Szwedzki rząd wydał w czwartek zgodę na ułożenie dwóch nitek gazociągu Nord Stream 2 w wyłącznej strefie ekonomicznej Szwecji na Morzu Bałtyckim. Wykonawcą będzie spółka zarejestrowana w Szwajcarii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Gazprom)
Głównymi przeciwnikami inwestycji Nord Stream 2 są Polska, państwa bałtyckie i Ukraina.

Jak powiedział minister ds. przedsiębiorczości i innowacji Szwecji Mikael Damberg, prawo krajowe i międzynarodowe nie daje rządowi możliwości odrzucenia tego wniosku. - W naszej ocenie nie mogliśmy powiedzieć nie - powiedział minister, którego wypowiedź przytacza PAP.

Dodatkowo przypomniał, że rząd kraju jasno deklaruje krytyczną postawę wobec projektu Nord Stream 2, istnieje bowiem ryzyko naruszenia celów unii energetycznej UE i nieprzestrzegania unijnej legislacji.

Zdaniem ministra, Szwecja w trakcie rozpatrywania wniosku, konsultowała się z Finlandią i Danią. Według Damberga - Szwecja wraz z Danią odegrały kluczową rolę w poruszeniu tej kwestii w agendzie UE, aby rzucić światło na politykę energetyczną projektu, aspekty prawne i kwestię bezpieczeństwa na szczeblu europejskim.

Budowa gazociągu ma się zakończyć pod koniec przyszłego roku. W związku z tym Rosja planuje zaprzestać albo ograniczyć przesyłanie gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Budowie Nord Stream 2 sprzeciwiają się Polska, kraje bałtyckie i Ukraina.

Zobacz też: * *Ceny gazu mogą być jeszcze niższe

Niemcy i Finlandia zgodziły się już na budowę Nord Stream 2. W związku z projektem muszą się jeszcze wypowiedzieć odpowiednie instytucje w Danii i Rosji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, gazociąg, wiadomości, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-06-2018

wertzachód juz prawie nie istnieje,islam juz ich przejął i teraz Rosja bedzie nimi manipulować,a jak bedą podskakiwać,to Putin im kurek zakręci i tak … Czytaj całość

08-06-2018

RICHIM.I dobrą zmianę znów zrobili w bambuko! !!!

08-06-2018

echTo Szwecja nie jest suwerennym krajem? Tylko państwem podległym Rosji, że nie może decydować o własnej strefie Bałtyckiej.

Rozwiń komentarze (7)