Notowania

polskie lng
11.05.2016 17:25

Gazoport Świnoujście bliżej komercyjnego uruchomienia. URE przyznało koncesję Polskiemu LNG

Pod koniec kwietnia wojewoda zachodniopomorski wydał pozwolenie na użytkowanie dla terminalu LNG w Świnoujściu. Zapowiedziano wtedy, że komercyjne dostawy gazu mają się rozpocząć w połowie lipca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(LUKASZ SOLSKI)

Coraz bliżej komercyjnego uruchomienia terminalu gazu skroplonego w Świnoujściu. Urząd Regulacji Energetyki przyznał spółce Polskie LNG SA koncesję na skraplanie gazu ziemnego i regazyfikację skroplonego gazu ziemnego w instalacjach tej firmy. Wyznaczył ją też operatorem systemu skraplania gazu ziemnego. Koncesja została przyznana do 31 grudnia 2030 roku.

Jak napisano w komunikacie, "przyznanie koncesji oraz wyznaczenie operatorem systemu skraplania gazu ziemnego było warunkiem niezbędnym dla umożliwienia spółce Polskie LNG S.A. wykonywania działalności gospodarczej w zakresie skraplania gazu ziemnego i regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego przy wykorzystaniu terminalu LNG zlokalizowanego w Świnoujściu".

Pod koniec kwietnia wojewoda zachodniopomorski wydał pozwolenie na użytkowanie dla terminalu LNG w Świnoujściu. Zapowiedziano wtedy, że komercyjne dostawy gazu mają się rozpocząć w połowie lipca. Ostatnio w mediach pojawiły się informacje, że może to nastąpić trochę wcześniej.

Świnoujski gazoport to największa instalacja regazyfikacyjna w basenie Morza Bałtyckiego. Rocznie terminal będzie mógł przyjąć 5 miliardów metrów sześciennych gazu. Istnieje możliwość jego rozbudowy do 7,5 miliardów metrów sześciennych.
Obecnie Polska zużywa rocznie ponad 16 miliardów metrów sześciennych tego surowca rocznie.

Początkowo inwestycja miała być oddana do użytku pod koniec czerwca 2014 roku, ale z powodu bankructw firm budowlanych datę tę przesunięto.

Budowa gazoportu wpisuje się w politykę zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Tagi: polskie lng, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz