Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Gazprom przestrzega: Europie zacznie brakować gazu, jeśli nie będzie od nas więcej kupowała

47
Podziel się:

Europa powinna szybko zdecydować się na zwiększenie dostaw gazu z Rosji, inaczej zabraknie jej surowca - przekonuje wiceprezes Gazpromu Aleksander Miedwiediew. Wiceszef gazowego giganta przestrzega przed zbytnią wiarą w dostawy gazu ze Stanów.

Dla Rosji dostawy gazu do Europy to kwestia gry politycznej.
Dla Rosji dostawy gazu do Europy to kwestia gry politycznej. (STEFAN MASZEWSKI/REPORTER/EAST NEWS)

W piątek rozmowę z Miedwiediewem przytacza agencja Reuters. Wiceprezes Gazpromu przestrzega w niej, że zapotrzebowanie Europy na gaz rośnie, a dostawy z Zachodu go nie pokryją. Dlatego Europa już teraz powinna decydować się i składać deklaracje, że od Rosji będzie brała więcej.

Słowa Miedwiediewa padły niedługo po tym, jak głos w sprawie dostaw gazu na świecie zabrał prezydent USA Donald Trump. Trump powiedział, że widzi potrzebę widzi potrzebę zredukowania potęgi dwóch wielkich graczy na gazowym rynku - Rosji i krajów należących do OPEC.

Zobacz także: Zobacz też: Polscy naukowcy chcą odzyskać paliwo z plastiku

Jak jednak przestrzegł Miedwiediew, dostawy z Ameryki mogą wcale nie być dla Europy takie opłacalne. Nie będą też zbyt duże. Z kolei Katar - od którego Polska bierze już część gazu - będzie wolał zaopatrywać rynki azjatyckie.

Gazprom ani myśli zależeć tylko od popytu z Europy. W przyszłym roku na dużą skalę ruszą dostawy z Rosji do Chin. Mimo to Moskwa stara się ugrać jak najwięcej również na Starym Kontynencie.

Reuters przypomina jednak, że dla Rosji dostawy gazu do Europy to również kwestia gry politycznej. Były już bowiem przypadki, w których Kreml przykręcał kurek "nieposłusznej" Ukrainie. Ostatnio za sprawą wojny w Donbasie i aneksji Krymu.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(47)
kiks
6 lat temu
Kupowanie od Rosji węglowodorów oznacza przykładanie ręki do rozwoju ich zbrojeniówki. I właśnie dlatego zrobimy wiele, żeby go NIE kupować.
fifi
6 lat temu
żeby kupić tanio rosyjski trzeba mieć możliwość kupienia nawet drogo z róznych kierunków niestety niemcy grają z rosją w czwartą ą rzesze a zapomnineli jak zakończyła się ich gra z rosją pt III rzesza
QX47
6 lat temu
Wszyscy powtarzają jak mantrę, będziemy dywersyfikować dostawy gazu, żeby uniezależnić się od rosjan. Propagandowo pomysł jest świetny. Powstaje jednak pytanie, na które brak jest jakiejkolwiek odpowiedzi ze strony ekspertów. A mianowicie, jaki mamy realne opcje dostaw z innych kierunków i, najważniejsze, o ile więcej będzie nas to kosztowało! I czy taka dywersyfikacja, poza motywami czysto politycznymi, w ogóle ma jakikolwiek ekonomiczny sens. Czy ktokolwiek za specjalistów odpowie nam na te pytania?
Strachy na La...
6 lat temu
braknie gazu jak nie kupi go od ruskich !...JAK BRAKNIE TO GIEŁDY ŚWIATOWE DYSPONUJA NADWYZKAMI ( nastapiło zwiekszenie wydobycia -usa,katar i inni o 34 %!!!) I KUPIĄ GAZ OCZYSZCZONY NIE ZASIARCZONY RUSKI !
Rycho
6 lat temu
dywersyfikacja dostaw i śpimy spokojnie a ruskie niech się całują w takie jedno miejsce na "D"
...
Następna strona