Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

Asseco zbudowało bank byłemu prezesowi mBanku. Pierwsza placówka w Niemczech

1
Podziel się:

Golden Sand Bank to nowy bank Sławomira Lachowskiego. Były prezes mBanku, kiedyś prekursor bankowości internetowej w Polsce, teraz zakłada pierwszą placówkę w Niemczech.

Sławomir Lachowski od 18 lat rozwija nowe rzeczy w bankowości
Sławomir Lachowski od 18 lat rozwija nowe rzeczy w bankowości (FM Bank)

Golden Sand Bank to nowy bank Sławomira Lachowskiego. Były prezes mBanku, kiedyś prekursor bankowości internetowej w Polsce, teraz zakłada pierwszą placówkę w Niemczech.

Sławomir Lachowski w 2000 roku stworzył i wdrożył koncepcję mBanku jako internetowego banku detalicznego. Został prezesem banku, a stanowisko opuścił w 2008 roku. Później prezesował FM Bankowi, przekształcając go w Biz Bank. Trzy lata temu zakończył tam pracę. W ramach Biz Banku zakładał Bank Smart - mobilny bank cyfrowy, który Lachowski nazywał dyskontem finansowym.

Od ponad roku planował zrobienie czegoś własnego i właśnie te plany przybierają materialną formę. Jego Golden Sand Bank pierwszą placówkę założy w Niemczech. Potrzebuje jeszcze licencji nadzoru. Na Gibraltarze, gdzie mieści się siedziba banku.

Bazować będzie na centralnym systemie bankowym Asseco Core Banking oraz aplikacjach IBM. Opiera się na rozwiązaniu IBM Bank-in-a-Box (bank w pudełku). To oprogramowanie udostępniane w chmurze hybrydowej, korzystające z mocy obliczeniowej data centers IBM zlokalizowanych w Polsce. Umożliwia m.in. obsługę rozliczeń SWIFT i SEPA-SCT, a także definiowanie produktów oraz administrowanie umowami obejmującymi rachunki bieżące oraz karty kredytowe i debetowe.

Zobacz też: Bankowość może być radykalnie prostsza

Bank-in-a-Box pozwala na uruchomienie banku w nawet sześć miesięcy, gdy jeszcze niedawno wymagany był czas około dwóch lat.

- To w znaczący sposób redukuje koszty wdrożenia i zmniejsza ryzyko strat finansowych. Rozwiązanie wpiera wprowadzanie bieżących zmian i zapewnia również kontynuację rozwoju o nowe usługi - powiedział Artur Wróblewski z IBM Polska.

- Asseco jest nie tylko wiodącym dostawcą oprogramowania dla banków w Polsce, ale także konsekwentnie buduje swoją pozycję na zagranicznych rynkach. Nasze autorskie systemy wdrażamy już m.in. w Austrii, Czechach, Gruzji, Nigerii i Wietnamie - powiedział Zbigniew Pomianek, wiceprezes Asseco Poland.

Wskazał, że kooperacja z IBM to dla Asseco jedna z dróg do tego, aby rozwijać międzynarodową obecność w sektorze finansowym. Nawiązanie współpracy zaowocowało wspólną ofertą i realizacją pierwszych projektów, czego przykładem jest stworzenie w ubiegłym roku banku Golden Sand Bank oraz rozpoczęcie prac nad wdrożeniem w Niemczech. Systemy bankowe Golden Sand Bank wykorzystują infrastrukturę i usługi IBM oraz oprogramowanie biznesowe Asseco.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Czaruś
4 lata temu
Pozwoliłem sobie przetłumaczyć Golden Sand Bank na polski.Brzmi niebezpiecznie.