Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Handel z Chinami mogą ożywić jabłka

10
Podziel się:

W powodzenie naszych producentów wierzy szef Stowarzyszenia Sadowników RP, Mirosław Maliszewski. Zauważa, że zmiana nasadzeń pod gusta kolejnych konsumentów to proces kilkuletni.

Handel z Chinami mogą ożywić jabłka
(BOGDAN SARWINSKI/EastNews)

Z otwarcia rynku chińskiego na polskie jabłka jeszcze bardziej skorzystać chcą nasi sadownicy. Możliwość eksportu owoców do Państwa Środka mają od czerwca, ale obecnie niewiele polskich firm uzyskało stosowne uprawnienia na wysyłkę towaru.

Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej zauważa, że Chińczycy żądają jednokolorowych jabłek najwyższej jakości. Dodaje, że Polska, jako czołowy eksporter jabłek w Europie, powinna dostosowywać swoją ofertę do kolejnych kontrahentów: - To jest trudny handel. Chodzi o odległość, jakość towaru i gusta odbiorców. Nasi sadownicy są jednak świetnie zorganizowani. Przy jeszcze większej koncentracji tej branży może uda się nam rozwiązać problemy odległości i dostosowania do nowego dużego rynku - uważa Bożena Nosecka.

W powodzenie naszych producentów wierzy szef Stowarzyszenia Sadowników RP, Mirosław Maliszewski. Zauważa, że zmiana nasadzeń pod gusta kolejnych konsumentów to proces kilkuletni. Obecnie w sadach produkowane są jabłka głównie dla Europejczyków: - Rynki odległe mają inne preferencje, ale my to już wiemy. Nowe nasadzenia są jednokolorowe, twarde i dobrze znoszące transport. Szczególnie z nadzieją patrzymy właśnie na Chiny. Tam spożycie w każdym segmencie rośnie, a my jako spory gracz na tym rynku chcemy mieć tam znaczącą pozycję - informuje szef Stowarzyszenia Sadowników RP.

Polska wysyła rocznie za granicę ponad milion ton jabłek. Większość z nich trafia na Białoruś. Większe transporty poza Unię Europejską wysyłane są też do Serbii czy Egiptu.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
Donor
6 lat temu
Po co ma być coś proste jak można skomplikować? Przecież podatek liniowy z dużą kwotą wolna od podatku załatwiałby w sposób prosty tę sprawę. Np. przy kwocie wolnej od podatku 20 tys. i podatku 40%, zarabiający do 20 tys. na rok nie płaciliby nic, zarabiający 40 tys. na rok płaciliby tyle samo ile dotychczas tzn 18%, a zarabiający 100 tys. płaciliby 32% podatku. To przykład możńa by tak dobrać parametry, żeby zachować wpływy do budżetu na obecnym poziomie
winaTuskawina
6 lat temu
To jest wina Tuska! Gdyby Jaro byl prezydentem to bylibysmy najwiekszym eksporterem kotow:)
Polonista
6 lat temu
"Handel z Chinami mogą ożywić jabłka" - W jakim to języku?
MrBean
6 lat temu
No tak ! przeciez jablko to jest TOP EXPORT PRODUCT FROM PIS-COUNTRY! To nie jest zabawne to juz jest zenujace..
sulima
6 lat temu
PiS jest nadal w opozcji . Tylko w stsunku do KOGO? Do Nas POLAKÓW.