Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|

Innowacyjna Polska to mit. Od 8 lat nie zbliżyliśmy się do unijnej średniej

20
Podziel się

Innowacyjność Polski od 8 lat stoi praktycznie na tym samym poziomie - wynika z raportu Komisji Europejskiej na temat innowacyjności unijnych regionów. Doganiają nas Litwini, Łotysze a na dodatek wyraźnie przegrywamy z Włochami i Grekami, którzy od kilku lat zmagają się z konsekwencjami kryzysu finansowego.

Innowacyjna Polska to mit. Od 8 lat nie zbliżyliśmy się do unijnej średniej
(Canadian Film Centre/Flickr)
bEitFijV

Innowacyjność Polski od 8 lat stoi praktycznie na tym samym poziomie - wynika z raportu Komisji Europejskiej. Doganiają nas Litwini i Łotysze, a na dodatek wyraźnie przegrywamy z Włochami i Grekami, którzy od kilku lat zmagają się z konsekwencjami kryzysu finansowego.

Mateusz Morawiecki, wicepremier i szef resortu rozwoju, będzie miał nie lada wyzwanie. Ogłoszony przez niego w tym roku plan rozkręcenia polskiej innowacyjności musi być sukcesem, by gospodarka wróciła na kurs wysokich wzrostów. Dlaczego musi? Bo w zasadzie w Unii Europejskiej nie mamy już miejsca na kolejne lata opóźnień.

Raport Komisji Europejskiej nie pozostawia złudzeń co do poziomu innowacyjności w Polsce. - Polska jest umiarkowanym innowatorem. W porównaniu do 2008 roku wydajność Polski wzrosła tylko nieznacznie - piszą unijni analitycy w raporcie "European Innovation Scoreboard". Co ciekawe, podpis pod raportem złożyła Elżbieta Bieńkowska, dziś unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego, a w latach 2013 - 2014 minister infrastruktury i rozwoju w rządzie Donalda Tuska. W ciągu tych lat w zasadzie w ogóle nie zbliżyliśmy się do unijnej średniej.

bEitFijX

Ten wykres dobrze pokazuje, że dystans pomiędzy średnią unijną (niebieska linia) a wynikami Polski (pomarańczowa linia) od 7 lat nie zmienia się

Unijny analitycy mierzą innowacyjność krajów w oparciu o 25 wskaźników z ośmiu różnych dziedzin gospodarki - od zasobów ludzkich i warunków pracy, systemów finansowania badań, edukacji, czy chociażby liczby zgłaszanych w kraju patentów. W skrócie: analitycy prześwietlają każdy aspekt gospodarki, który może mieć wpływ na poziom innowacyjności. I w oparciu o te dane powstaje specjalny indeks innowacyjności.

Polska - zdaniem unijnych ekspertów - wyraźnie odstaje od unijnej średniej. Jesteśmy na 22. miejscu z 28 przebadanych krajów wspólnoty. Przed nami są zarówno silni innowatorzy, jak i liderzy innowacji. W europejskiej czołówce znalazły się takie kraje, jak Szwecja, Dania, Finlandia, Niemcy, Holandia. Z kolei wśród silnych innowatorów znajdziemy Wielką Brytanię, ale również... Słowenię.

bEitFikd

Źródło: European Innovation Scoreboard, Komisja Europejska

Zdaniem analityków nie ma w zasadzie żadnego wskaźnika, którym wybijamy się ponad unijną średnią. Tracimy za to dystans na każdym polu - od studentów z tytułami po liczbę kooperacji pomiędzy biznesem a nauką. Wysoko jesteśmy oceniani np. jeżeli chodzi o procent obywateli z ukończoną podstawówką i drugim etapem nauczania. Sytuację ratują również wydatki prywatnego biznesu na działania R&D, czyli prace badawczo-projektowe.

Tuż za naszymi plecami znajdują się za to Litwa i Łotwa. Łotysze zanotowali w grupie umiarkowanych innowatorów największy, bo aż 4-procentowy wzrost wskaźników. Litwini mogli się z kolei pochwalić wynikiem 2,4 proc. Tym samym oba kraje w swojej grupie wyraźnie nadrobiły dystans miedzy innymi do Polski. Nasz wskaźnik innowacyjności w tym samym czasie drgnął o 0,1 proc. - a to wyraźnie mniej niż unijny wzrost.

Nieciekawie wygląda również mapa innowacji w przypadku poszczególnych regionów - województw. W zasadzie część Polski dla unijnych analityków jest na poziomie Rumunii czy Bułgarii.

bEitFike

Źródło: Regional Innovation Scoreboard, Komisja Europejska

Co ciekawe, największy wzrost innowacyjności w ostatnich dwóch latach zanotowało nie województwo mazowieckie i Warszawa, a Podlaskie. W przypadku Podlasia wskaźniki innowacyjności skoczyły aż o 22 procent. W ciągu ostatnich dwóch roku straciły za to województwa małopolskie, świętokrzyskie i śląskie.

bEitFiky
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
Jerzy
5 lata temu
No właśnie, święta racja. Oto do czego doprowadziła ta peowsko- peeselowska sitwa nieudaczników i aferzystów. Tylko im się śniło, ,,żeby było tak jak było". A teraz skowyczą, żeby nic się nie zmieniło ale... niestety, w kadencji tego rządu to się zmieni i nic na to nie pomogą. Polska idzie do przodu!- gospodarka rusza, PKB rośnie, bezrobocie maleje; jest sprawiedliwiej, bezpieczniej i ludziom żyje się dostatniej.
1234567
5 lata temu
Czy mi się wydaje, czy money.pl właśnie skrytykowało PO?
zigor
5 lata temu
Już rozumiem, błogosławione kierownictwo pis-u chce żebyśmy najpierw dogonili Grecję i Włochy w ich kryzysie a potem odbijemy się od dna i będziemy innowacyjni po polsku - czyli coraz bliżej Rumunii.
bEitFikz
zigor
5 lata temu
Już rozumiem, błogosławione kierownictwo pis-u chce żebyśmy najpierw dogonili Grecję i Włochy w ich kryzysie a potem odbijemy się od dna i będziemy innowacyjni po polsku - czyli coraz bliżej Rumunii.
Baca
5 lata temu
Wiadomo jak mieliśmy sie zbliżyć jak przez te 8 lat rządziło w Polsce PO i kradli na potęge i to zawsze należy przpominac bo już z źydkami zaczynaja sie wybielac.Zobaczymy ile z tego co nakradli Ziobro im odbierze tak jak nam obiecywano a my o tym pamietamy.