Notowania

prawo bankowe
12-03-2018 (07:42)

KNF z większą władzą nad bankami. Komisja będzie mogła na nie nakładać nawet miliardowe kary

Wysokość kary może równać się wartości inwestycji

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jakub Kamiński)
KNF będzie mieć większe uprawnienia względem sektora bankowego.

Karanie banków przez Komisję Nadzoru Finansowego za niewypełnianie zobowiązań inwestorskich przewiduje nowelizacja pakietu ustaw bankowych. Nowy przepis pozwoli KNF nakładać na banki kary o równowartości kwoty inwestycji, czyli idące nawet w miliardy złotych.

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", głównym celem najnowszej nowelizacji ustaw regulujących działalność banków i innych instytucji finansowych było dostosowanie ich do prawa unijnego. Przy okazji poważnie wzmocniono pozycję KNF.

Z inicjatywą wprowadzenia możliwości karania banków za niewypełnianie zobowiązań inwestorskich wystąpił sam KNF. Jak tłumaczy jego rzecznik, chodzi o "zwiększenie efektywności środków nadzorczych".

Przedstawiciele sektora bankowego zwracają uwagę, że wysokość kary może równać się wartości inwestycji. W przypadku największych banków chodzi więc o kwoty idące w miliardy złotych.

"DGP" tłumaczy, że zobowiązania inwestorskie to część procedury uzyskiwania zgody KNF na przejęcie większościowego pakietu akcji działającego na polskim rynku banku lub innego podmiotu, nad którym nadzór sprawuje Komisja.

Nabywca często zobowiązuje się, że na przykład utrzyma nazwę przejmowanego banku albo wprowadzi jego akcje na giełdzie, a nowe uprawnienia KNF mają być gwarancją, że zobowiązanie to wypełni.

KNF podpisał w piątek porozumienie o współpracy w obszarze fintech z The Hong Kong Monetary Authority (HKMA) oraz. Celem jest wzmocnienie współdziałania w tym zakresie pomiędzy dwoma organami nadzoru oraz promowania innowacyjnych usług finansowych.

Współpraca HKMA i KNF będzie polegać na wspólnych projektach badawczych, wymianie informacji, wzajemnych konsultacjach oraz dzieleniu się wiedzą i doświadczeniami.

Tagi: prawo bankowe, knf, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
WP Money
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-03-2018

SOCJALDEMOKRATADziwna władzunia wszystko chce regulować za pomocą nakazów i zakazów z wyłączeniami dla Siebie. Przypominam,że w PRL nie było tak opresyjnego prawa a … Czytaj całość

12-03-2018

Prawienormalny."...nakładać na banki kary o równowartości kwoty inwestycji". Przydałoby się, szczególnie jeśli chodzi o "SKOKI", które najwięcej nas … Czytaj całość

12-03-2018

adamNauki jazdy na nartach i inne swawole kosztują, więc kasa w "samofinansującym" się KNF pilnie potrzebna.

Rozwiń komentarze (9)

Wybrane dla Ciebie