Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kodeks pracy. Będą prace nad zwiększeniem roli mediacji w sporach pracownik-pracodawca

1
Podziel się:

Nie dla przedłużenia czasu na odwołanie się od wypowiedzenia umowy o pracę, wstępne tak dla mediacji w sporach pracowniczych. Tak Rada Ministrów odniosła się we wtorek do projektu zmian w Kodeksie pracy przygotowanego przez Radę Dialogu Społecznego.

Na zdjęciu minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska
Na zdjęciu minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska (Andrzej Hulimka/REPORTER)
bELyHded

Rada Ministrów zaakceptowała wniosek dotyczący uchwały strony pracowników i pracodawców RDS w sprawie projektu zmiany Kodeksu pracy. Propozycje zmian dotyczyły dwóch kwestii. Po pierwsze - wydłużenia z 7 do 21 dni terminów na odwołanie pracownika do sądu pracy od wypowiedzenia umowy o pracę, rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia oraz żądania nawiązania umowy o pracę. Po drugie - rozwiązań promujących alternatywne rozwiązywanie sporów pracowniczych, w szczególności mediacji.

Rząd za bezprzedmiotowe uznał dalsze prace nad wydłużeniem terminu na odwołanie od wypowiedzenia. Dlaczego? Od 1 stycznia obowiązują regulacje zmierzające do poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców, w których zawarto rozwiązania analogiczne do proponowanych w uchwale - wyjaśniło Centrum Informacyjne Rządu.

W przypadku drugiej sprawy Rada Ministrów zarekomendowała dalsze prace legislacyjne. Minister rozwoju i finansów zaproponował, aby rozwiązania promujące alternatywne rozwiązywanie sporów pracowniczych uwzględnić w przygotowywanym projekcie ustawy o uproszczeniach dla przedsiębiorców, w prawie podatkowym i gospodarczym.

bELyHdef

W październiku RDS podjęła uchwałę ws. zmian w kodeksie pracy i przedstawiła projekt ustawy w tej sprawie, który trafił do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- To pierwsza inicjatywa ustawodawcza RDS - mówił w poniedziałek przewodniczący zespołu problemowego ds. prawa pracy RDS Jacek Męcina. Zwrócił uwagę, że wydłużenie terminu na odwołanie od wypowiedzenia to kompromis między stroną pracodawców a pracowników.

W uzasadnieniu projektu podkreślano, że wydłużenie do 21 dni czasu na odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę "umożliwi pracownikowi rozsądne rozważenie wszystkich okoliczności danej sprawy, a jednocześnie zapewni ograniczenie w czasie rozstrzygania sporów z zakresu rozwiązywania umów o pracę".

Z kolei mediacje, zdaniem Męciny, dałyby możliwość polubownego rozwiązania sporów i odciążyłoby sądy. - Nie mogliśmy wprowadzić obowiązku mediacji. Ale pracodawca jest zobowiązany do poinformowania o tej możliwości pracownika. Myślę, że to nie jest duża zmiana, ale niesłychanie istotna. Wprowadza nowy mechanizm, pozasądowy - wyjaśniał Męcina.

bELyHdel

"Głównym celem proponowanych rozwiązań jest promowanie mediacji jako alternatywnej metody rozstrzygania sporów w sprawach z zakresu prawa pracy. Polega ona na przyznaniu pracowników równorzędnej pozycji w budowaniu relacji z pracodawcą" - podkreślono w uzasadnieniu projektu.

bELyHdeG
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
JoHn
5 lata temu
U prywaciarza możesz sobie mediować, albo dyskutować, ale co to da. Te ich wypociny prawne to wołanie na puszczy.