Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Zmiany w kodeksie pracy. Rząd zajmie się projektem Rady Dialogu Społecznego

6
Podziel się:

Wydłużenie czasu odwołania się od wypowiedzenia umowy o pracę z siedmiu do 21 dni postuluje Rada Dialogu Społecznego. Ta i inne zmiany w kodeksie pracy będą omawiane przez rząd w trakcie wtorkowego posiedzenia. To pierwsza inicjatywa ustawodawcza Rady.

Na zdjęciu Jacek Męcina
Na zdjęciu Jacek Męcina (STANISLAW KOWALCZUK/EAST NEWS)

W październiku Rada podjęła uchwałę ws. zmian w kodeksie pracy i przedstawiła projekt ustawy w tej sprawie, który trafił do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort, zgodnie z ustawą o RDS, skierował propozycję do Rady Ministrów. Jeśli rząd pozytywnie zaopiniuje projekt, trafi on do Sejmu.

- To pierwsza inicjatywa ustawodawcza RDS - podkreśla przewodniczący zespołu problemowego ds. prawa pracy RDS Jacek Męcina. Zwraca uwagę, że wydłużenie terminu na odwołanie od wypowiedzenia to kompromis między stroną pracodawców a pracowników.

Męcina dodaje, że w projekcie jest też propozycja rozszerzenia możliwość mediacji między pracodawcą a pracownikiem. Jego zdaniem da to możliwość polubownego rozwiązania sporów i odciąży sądy. - Nie mogliśmy wprowadzić obowiązku tej mediacji. Ale pracodawca jest zobowiązany do poinformowania o tej możliwości pracownika. Myślę, że to nie jest duża zmiana, ale niesłychanie istotna. Wprowadza nowy mechanizm, pozasądowy - wyjaśniał Męcina.

"Wydłużenie do 21 dni czasu na odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę umożliwi pracownikowi rozsądne rozważenie wszystkich okoliczności danej sprawy, a jednocześnie zapewni ograniczenie w czasie rozstrzygania sporów z zakresu rozwiązywania umów o pracę" - głosi uzasadnienie projektu.

Propozycja zakłada też "wspieranie polubownych metod rozwiązywania sporów". "Głównym celem proponowanych rozwiązań jest promowanie mediacji, jako alternatywnej metody rozstrzygania sporów w sprawach z zakresu prawa pracy. Polega ona na przyznaniu pracowników równorzędnej pozycji w budowaniu relacji z pracodawcą" - czytamy w uzasadnieniu.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
fela
7 lat temu
zająć sie agencjami pracy za dużo tych chwastów psują rynek pracy nic nie produkują i są bezczelni
zbis
7 lat temu
To bardzo mądre posunięcie PIS. Dają 500 złotych, które następnie wraca do państwowej służby zdrowia dzięki Owsiakowi. Nareszcie jakiś dziennikarzyna, który umie myśleć logicznie. A kto zna odpowiedź na pytanie: dlaczego ogórek nie śpiewa?.
takie prawo
7 lat temu
Przede wszystkim likwidacja agencji pracy tymczasowej tj. ograniczenie ich dziłalności do studentów dziennych, likwidacja umów smieciowych, i finito
AZ
7 lat temu
Całe buractwo PiS !!!
nika
7 lat temu
kompromitacja to jet po i nowoczesnej nie opracowali zadnego programu tylko blokuja sej mownice albo zadaja przerwy w lewicy nikt nie myslii