Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|

Kolonizacja po chińsku. Pekin daje kredyt i buduje nową stolicę Egiptu

26
Podziel się:

Egipt buduje nową stolicę. Pieniądze na nią wykładają Chińczycy. To doskonały przykład na sposób, w jaki Państwo Środka ekonomicznie "kolonizuje" Afrykę.

Kolonizacja po chińsku. Pekin daje kredyt i buduje nową stolicę Egiptu
(Japanexperterna.se / Flickr (CC BY-SA 2.0))

Chińskie banki zapewnią 85 proc. funduszy potrzebnych na budowę dzielnicy drapaczy chmur w tworzonej od podstaw nowej stolicy Egiptu - donosi Bloomberg. Pozostałe 15 proc. z około 3 mld dol. wyłoży egipskie Ministerstwo Budownictwa. Rola Chińczyków nie ograniczy się jednak do finansowania. To także oni zrealizują inwestycję. W ten sposób zapewnią sobie dostęp do rynku afrykańskiego państwa, a pożyczone Egipcjanom pieniądze wesprą ich firmy.

Egipcjanie na spłatę pożyczki będą mieli 10 lat, choć zaczną płacić dopiero, gdy prace budowlane zostaną zakończone. Wykonawca - największa na świecie firma budowlana CSCE (kontrolowana przez chiński rząd - red.) - twierdzi, że potrzebuje na to od 36 do 42 miesięcy. Kair w zamian za wybór tego dewelopera może liczyć na atrakcyjne oprocentowanie - nie powinno przekroczyć 3 proc.

Zobacz także: Zobacz też, jak inflacja zjada oszczędności Polaków:

Zhao Wiang, zastępca dyrektora generalnego CSCE w Egipcie, poinformował, że koncern rozpoczął negocjacje z egipskimi podwykonawcami. Trudno jednak wyobrazić sobie, by Chińczycy zgodzili się oddać najdroższe zamówienia lokalnym firmom.

Budowa dzielnicy biznesowej, w której ma znaleźć się 21 drapaczy, w tym najwyższy budynek w Afryce - 385-metrowa wieża - to tylko część gigantycznego projektu prezydenta Abdela-Fataha El Sisiego. To z jego inicjatywy na wschód od obecnej stolicy , pośrodku niczego powstaje miasto, które będzie mogło pochwalić się 21 dzielnicami i mieszkaniami dla 5 mln osób. Prezydent chce, by w mieście posadzono największy na świecie park, w którym znajdzie się centrum kongresowe na 5000 osób, kilkaset szpitali i ponad 1000 meczetów oraz kościołów.

inwestycje
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(26)
PAKO
3 lata temu
Chiny odbiorą sobie pieniądze przejmując Kanał Sueski czyli bramę do Europy
Ofca
6 lat temu
Chce zobaczyć jak Egipt odda te pieniądze po bankructwie.....
Jamicz
6 lat temu
Mamy chiński mur, to możemy mieć także chińskie piramidy...
mocium panie
6 lat temu
No prosze. I wcale nie musza rocic tego bombardujac kraj i zabijajac ludzi jak to robia USA.
Wujek Sam
6 lat temu
A gdzie Ameryka?
...
Następna strona