Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja Europejska kwestionuje podatki Apple w Irlandii

0
Podziel się:

Firma zatrudnia w swych zakładach na wyspie 4 tys. osób.

Komisja Europejska kwestionuje podatki Apple w Irlandii
(AP/FOTOLINK/EastNews)

Irlandia przyznała korzyści podatkowe koncernowi Apple, co może być sprzeczne z unijnymi zasadami pomocy publicznej - wynika z wstępnych ustaleń Komisji Europejskiej zawartych w opublikowanym liście w tej sprawie do władz w Dublinie.

KE otworzyła w czerwcu dochodzenia dotyczące decyzji ws. podatku dochodowego od firm, jakie podejmowały władze w Luksemburgu, Holandii i Irlandii. Była to reakcja na doniesienia o znacznych redukcjach w podatku, jakie miałyby być w tych krajach przyznane koncernom Apple, Starbucks i Fiat Finance and Trade.

We wtorek Komisja upubliczniła m.in. list wysłany w czerwcu do ministra spraw zagranicznych Irlandii, w którym wyjaśnia powody swojej decyzji. Zawiera on m.in. szczegółowe wyliczenia dotyczące zysków Apple i podatków, jakie firma płaciła.

KE w piśmie podpisanym przez unijnego komisarza ds. konkurencji Joaquina Almunię koncentruje się na dwóch porozumieniach, wynegocjowanych przez przedstawicieli władz Irlandii oraz Apple w 1991 r. oraz 2007 r. Dzięki nim firma mogła uniknąć zapłacenia miliardów dolarów podatków.

_ KE jest zdania, że przez te orzeczenia władze irlandzkie przyznały korzyści Apple _ - napisał Almunia. Chodzi o decyzje dotyczące sposobu liczenia podatku od dochodów firmy, czy też stosowania specjalnych zapisów podatkowych. Są one wydawane, by potwierdzić tzw. ceny transferowe (z ang. transfer pricing arrangements), czyli ceny stosowane w transakcjach między powiązanymi podmiotami gospodarczymi, np. spółkami córkami jednej grupy. Dzięki takim transferom korporacje mogą lokować zyski (i płacić od nich podatki) w wybranych spółkach tej samej grupy ulokowanych w różnych krajach.

KE sprawdza postanowienia irlandzkiej skarbówki w sprawie kalkulacji dochodu podlegającego opodatkowaniu, który został ulokowany w irlandzkich filiach spółek Apple Sales International i Apple Operations Europe.

Komisja przejrzała kalkulacje używane do określenia podstawy opodatkowania i na podstawie wstępnej analizy ma obawy, że mogą one nie doszacowywać dochodu do opodatkowania i dlatego, zezwalając firmom na płacenie mniejszych podatków, mogą przyznawać im korzyści.

W liście KE przytoczono fragmenty protokołu ze spotkania doradców podatkowych Apple i irlandzkich władz podatkowych, pokazujące specjalnie traktowanie, z jakiego mogła korzystać firma, ze względu na to, że tworzy w Irlandii wiele miejsc pracy. Apple zatrudnia w swych zakładach na wyspie 4 tys. osób.

W poniedziałek, po zapowiedzi ujawnienia listu przez KE, irlandzkie ministerstwo finansów oświadczyło, że było przekonane, iż nie naruszyło zasad państwowej pomocy publicznej w relacjach z koncernem informatycznym. Apple utrzymuje, że w żaden sposób nie był specjalnie traktowany.

Amerykański Senat odkrył w ubiegłym roku, że Apple zapłacił niewielki podatek, lub w ogóle go nie zapłacił, od co najmniej 74 mld dolarów przychodu w ciągu ostatnich czterech lat, w dużej mierze dzięki wykorzystaniu luk prawnych w irlandzkim systemie podatkowym.

Walka ze zjawiskiem unikania płacenia podatków stała się jednym z priorytetów UE w dobie walki z kryzysem, ponieważ nadużycia pozbawiają przychodów narodowe budżety.

Czytaj więcej w Money.pl
Chiny blokowały sprzedaż iPhone'a 6? Ugoda iPhone 6, którego premiera odbyła się w USA i w innych krajach 20 września, na rynek chiński - jeden z największych dla Apple'a - trafi 17 października.
Jak zagiąć iPhona 6? Internauci proponują [MEMY] W kilka dni po rozpoczęciu sprzedaży iPhone 6 do internetu trafiły zdjęcia wygiętych telefonów. Użytkownicy zarzucali firmie, że aluminiowy materiał obudowy wygina się podczas normalnego użytkowania, nawet przy delikatnym nacisku. Choć firma opublikowała oświadczenie, nie powstrzymało to Internautów przed złośliwymi komentarzami i Memami.
Skandal w fabryce produkującej dla Apple'a _ Apple stale polepsza jakość swych produktów, ale warunki pracy ludzi, którzy je wytwarzają, są raczej dalekie od poprawy _ - alarmuje niezależna organizacja pozarządowa CLW.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)