Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja śledcza ws. SKOK. Trwają konsultacje klubu PO w Sejmie

0
Podziel się:

Klub PO rozpoczyna szukanie sojuszników wśród przedstawicieli pozostałych sił politycznych.

Komisja śledcza ws. SKOK. Trwają konsultacje klubu PO w Sejmie
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

Klub PO rozpoczyna konsultacje z pozostałymi siłami politycznymi na temat powołania w Sejmie komisji śledczej ds. SKOK. Komisja miałaby zbadać m.in. okoliczności powstania wniosków do Trybunału Konstytucyjnego ws. ustawy o SKOK złożonych w 2009 r. przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego i w 2012 r. przez PiS.

Poparcia dla wniosku PO nie wyklucza koalicyjny PSL. Projekt uchwały Sejmu o powołaniu komisji śledczej ds. SKOK nie jest jeszcze gotowy - trwają prace nad nim.

- Zwracamy się do wszystkich sił politycznych o powołanie komisji śledczej w Sejmie. Dzisiaj poprosiliśmy rano Rafała Grupińskiego, szefa klubu parlamentarnego PO o rozpoczęcie konsultacji na temat powołania komisji śledczej - powiedział na środowej konferencji prasowej Mariusz Witczak (PO).

Komisja śledcza ds. SKOK miałaby zbadać m.in. takie kwestie jak ewentualny nielegalny lobbing i nielegalne wpływanie na proces legislacyjny ws. ustawy o Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych. Tematem prac byłyby również okoliczności dotyczące zaskarżenia w 2009 r. przez ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego ustawy o SKOK-ach do TK. Jednym z głównych założeń ustawy było objęcie Kas kontrolą Komisji Nadzoru Finansowego.

Sejmowi śledczy mieliby zająć się też kwestią kolejnego wniosku do TK ws. ustawy o SKOK, tym razem złożonego w 2012 roku przez klub PiS. Platforma zarzuca PiS, że zaskarżył tam m.in. art. 21 ust. 3 ustawy o SKOK, zgodnie z którym Komisja Nadzoru Finansowego może odmówić wyrażenia zgody na powołanie prezesa zarządu kasy, jeśli prowadzone jest przeciwko niemu postępowanie karne lub postępowanie o przestępstwo skarbowe, lub ta osoba byłaby prawomocnie skazana za przestępstwo inne niż umyślne lub skarbowe.

Wykryto "rozmaite nieprawidłowości i patologie"

Zdaniem Witczaka, przepis ten jest "absolutnie oczywisty dla wszystkich". - Nie rozumiemy, dlaczego PiS chciał, by Kasami mogły zarządzać osoby, wobec których prowadzi się postępowanie karne, albo osoby, które nawet zostały skazane z pierwszej instancji - powiedział poseł PO.

W Sejmie od marca pracuje podkomisja nadzwyczajna do spraw realizacji ustaw o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Szef podkomisji Marcin Święcicki (PO) poinformował, że podkomisji udało się już wykryć "rozmaite nieprawidłowości i patologii" dotyczące np. sposobu finansowania reklam SKOK-ów i powiązania tego z kampaniami wyborczymi.

- Natrafiamy na sprawy tego typu, że jest konflikt interesów - że ktoś ma lokale, które wynajmuje SKOK-om, a jednocześnie nadzoruje te SKOK-i. Jest na wielką skalę prowadzony outsourcing w SKOK-ach - nawet podstawowa działalność operacyjna była prowadzona przez zewnętrzne firmy, które nie miały do tego odpowiednich kompetencji. Jest problem wielkości samych SKOK-ów i ich więzi spółdzielczej - wyliczał Święcicki.

Jak dodał, wiele z tych wykrytych nieprawidłowości będzie podstawą do sformułowania wniosków o zmianę ustaw: o SKOK-ach, o lobbingu, Kodeksu wyborczego, a także przepisów dot. oświadczeń majątkowych.

Święcicki zwrócił przy tym uwagę, że podkomisja nadzwyczajna nie dysponuje wszystkimi odpowiednimi instrumentami do tego, żeby całościowo wyjaśnić sprawę SKOK-ów. - Nie możemy wnikać np. w tajemnice służbowe SKOK-ów, nie możemy wezwać nikogo na podkomisję, możemy najwyżej zaprosić, a niektóre osoby odmawiają nam przyjścia na podkomisję, w związku z czym części spraw, szczególnie takich, które mogą mieć charakter karny, sięgają tajemnic, wymagają wezwania świadków, podkomisja swoimi instrumentami rozwiązać nie zawsze, czy w ogóle nie może - mówił polityk PO.

Posłowie Platformy przyznali, że do końca kadencji zostało mało czasu. - Nie czujemy komfortu z racji tej, że kończy się kadencja, ale wychodzimy z założenia, że lepiej późno niż wcale - zaznaczył Witczak.

Poparcia dla ewentualnego wniosku PO nie wyklucza koalicyjny PSL, który ma 38 posłów; swą decyzję uzależnia jednak od konsultacji w tej sprawie z Platformą. - Być może zostaną przedstawione twarde argumenty za powołaniem tej komisji - zaznaczył rzecznik klubu Stronnictwa Jakub Stefaniak.

Zgodnie z ustawą o komisji śledczej, Sejm powołuje oraz wybiera i odwołuje jej skład bezwzględną większością głosów. Klub PO liczy w tej kadencji 202 posłów - aby powołać komisje ds. SKOK, przy pełnej sali obrad (460 posłów) będzie więc potrzebowała jeszcze minimum 29 posłów.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/156/m333468.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/afera-skok-wolomin-brali-pozyczki-nawet-po-4,161,0,1752737.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kolejne zatrzymania w aferze SKOK Wołomin Policja podejrzewa, że cztery osoby od 2009 roku udało im się wyprowadzić z tej instytucji ponad 102 miliony złotych
[ ( http://static1.money.pl/i/h/141/m339085.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wybory-prezydenckie-2015-duda-w-sprawie,254,0,1748478.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Duda: "wielka manipulacja" w sprawie SKOK - Lech Kaczyński (...) wykonał swój konstytucyjny obowiązek, kierując tę ustawę do Trybunału. Nie mógł zrobić inaczej - powiedział Duda.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/194/m262082.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/afera-podsluchowa-ma-tuszowac-skoki,220,0,1737436.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Afera podsłuchowa ma tuszować SKOKi Posłowie Mariusz Witczak i Marcin Święcicki (PO) ocenili w poniedziałek, że wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego dotyczące konieczności wyjaśniania tzw. afery podsłuchowej mają odwrócić uwagę od rzeczywistego problemu jakim, ich zdaniem, jest sytuacja SKOK-ów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)