Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Komitet Stabilności Finansowej w trybie pilnym. Deklaracja natychmiastowego wsparcia dla dwóch banków

8
Podziel się:

Wszystkie instytucje wchodzące w skład Komitetu Stabilności Finansowej (KSF) potwierdziły, że system finansowy jest stabilny - napisano w komunikacie Komitetu, który został zwołany w trybie kryzysowym.

W KSF reprezentowane są cztery główne instytucje sieci bezpieczeństwa finansowego, wśród nich Narodowy Bank Polski
W KSF reprezentowane są cztery główne instytucje sieci bezpieczeństwa finansowego, wśród nich Narodowy Bank Polski (Jacek Dominski/Reporter)

Przedmiotem obrad KSF w dniu 18 listopada było omówienie aktualnej sytuacji banków Getin Noble Bank oraz Idea Bank.

- Członkowie Komitetu wysłuchali przedstawicieli obu banków, którzy poinformowali, że banki te podjęły stosowne działania i na bieżąco regulują zobowiązania wobec klientów. Narodowy Bank Polski zadeklarował gotowość natychmiastowego wsparcia płynnościowego w celu zapewnienia obsługi zobowiązań wobec klientów banków - napisano w komunikacie.

Dodano, że "wszystkie instytucje tworzące Komitet Stabilności Finansowej potwierdziły, że system finansowy jest stabilny. Jednocześnie prowadzą bieżący monitoring sytuacji i są gotowe do podjęcia niezbędnych działań wspierających stabilność systemu bankowego w ramach swoich kompetencji".

Zobacz także: Prezydent Duda o nagraniu rozmowy szefa KNF z Leszkiem Czarneckim. "Jest kwestia autentyczności"

Komitet przypomniał również, że oszczędności deponentów na rachunkach bankowych wraz z odsetkami są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do wysokości równowartości 100 tys. euro, a Getin Noble Bank oraz Idea Bank są uczestnikami systemu gwarantowania depozytów.

Czytaj więcej: * *Idea Bank na liście ostrzeżeń KNF. Wyjaśniamy, co to oznacza dla klientów

W KSF reprezentowane są cztery główne instytucje sieci bezpieczeństwa finansowego tj. Narodowy Bank Polski, Komisja Nadzoru Finansowego, Ministerstwo Finansów oraz Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Pracom w zakresie nadzoru makroostrożnościowego przewodniczy Prezes NBP, a obsługę Komitetu zapewnia NBP. W przypadku zarządzania kryzysowego pracom przewodniczy Minister Finansów, a obsługę Komitetu zapewnia Ministerstwo Finansów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
sytuacja jest...
6 lat temu
"(...) są gotowe do podjęcia niezbędnych działań wspierających stabilność systemu bankowego w ramach swoich kompetencji." Przekładając to na język polski: Przygotowywane są konwoje z wielką ilością gotówki dla oddziałów Getin i Idei, bo tam przez ostatnie dwa lata ludzie masowo zakładali depozyty ze względu na bardzo atrakcyjne oprocentowanie. Już wiadomo, że NBP i ZUS rzucą całą gotówkę, jaką aktualnie posiadają, a inne banki - prawie wszystko, co mają w skarbcach i kasach. Gotówkowe wypłaty rent i emerytur przez listonoszy zostaną przesunięte o kilka - kilkanaście dni. A wszystko to po to, aby nie trzeba było w bankach Getin i Idea wstrzymywać wypłat gotówkowych, bo to z pewnością spowodowałoby panikę i efekt domina w innych bankach (tłumy zaczęłyby szturmować również inne banki i żądać wypłaty swoich oszczędności w gotówce).
Ivo
6 lat temu
Pan TELEGRAF-Glapinski sie wystraszyl,zaczelo sie palic kolo tylka,na sczescie ma ochrone CBA ekipy Kaminskiego za zalatwienie synowi intratnej posady.
gbn
6 lat temu
Gawiedź ucieka z kasą dzięki temu skorzystam z 3,5% lokaty "kryzysowej" już przelałem sto tysiaków. Żegnaj Aliorze. Przy okazji wespre jedyny polski prywatny bank.
Zenon
6 lat temu
nie wierze Czarneckiemu, niebawem upewnie sie dlaczego
;;
6 lat temu
widac ze strasznie sie boja.