Notowania

Komitet Stabilności Finansowej w trybie pilnym. Deklaracja natychmiastowego wsparcia dla dwóch banków

Wszystkie instytucje wchodzące w skład Komitetu Stabilności Finansowej (KSF) potwierdziły, że system finansowy jest stabilny - napisano w komunikacie Komitetu, który został zwołany w trybie kryzysowym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Dominski/Reporter)
W KSF reprezentowane są cztery główne instytucje sieci bezpieczeństwa finansowego, wśród nich Narodowy Bank Polski

Przedmiotem obrad KSF w dniu 18 listopada było omówienie aktualnej sytuacji banków Getin Noble Bank oraz Idea Bank.

- Członkowie Komitetu wysłuchali przedstawicieli obu banków, którzy poinformowali, że banki te podjęły stosowne działania i na bieżąco regulują zobowiązania wobec klientów. Narodowy Bank Polski zadeklarował gotowość natychmiastowego wsparcia płynnościowego w celu zapewnienia obsługi zobowiązań wobec klientów banków - napisano w komunikacie.

Dodano, że "wszystkie instytucje tworzące Komitet Stabilności Finansowej potwierdziły, że system finansowy jest stabilny. Jednocześnie prowadzą bieżący monitoring sytuacji i są gotowe do podjęcia niezbędnych działań wspierających stabilność systemu bankowego w ramach swoich kompetencji".

Prezydent Duda o nagraniu rozmowy szefa KNF z Leszkiem Czarneckim. "Jest kwestia autentyczności"

Komitet przypomniał również, że oszczędności deponentów na rachunkach bankowych wraz z odsetkami są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do wysokości równowartości 100 tys. euro, a Getin Noble Bank oraz Idea Bank są uczestnikami systemu gwarantowania depozytów.

Czytaj więcej: * *Idea Bank na liście ostrzeżeń KNF. Wyjaśniamy, co to oznacza dla klientów

W KSF reprezentowane są cztery główne instytucje sieci bezpieczeństwa finansowego tj. Narodowy Bank Polski, Komisja Nadzoru Finansowego, Ministerstwo Finansów oraz Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Pracom w zakresie nadzoru makroostrożnościowego przewodniczy Prezes NBP, a obsługę Komitetu zapewnia NBP. W przypadku zarządzania kryzysowego pracom przewodniczy Minister Finansów, a obsługę Komitetu zapewnia Ministerstwo Finansów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: afera knf, adam glapiński, narodowy bank polski, bezpieczeństwo, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-11-2018

pisczasGrzybiarze z pisowskiego NBP się przestraszyli,że prawda wyszła na jaw i teraz próbują dyplomacji...Już za późno!Pis idzie na śmietnik historii

19-11-2018

zima idzieAle jaja. Panie Czarnecki nie daj się Pan skorumpować. To gangsterzy. Za moje i nasze pieniądze chcą władzę utrzymać.

19-11-2018

tewaNie wierzę tym aferzystom-zlodziejom, wycofuję kasę, wolę mieć ją w domu, jest bezpieczniejsza niż u tych złodziei.

Rozwiń komentarze (8)