Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konflikt na Ukrainie. Poroszenko rozmawia z Merkel

0
Podziel się:

Oznajmił, że nastąpiło osłabienie we wdrażaniu postanowień o zawieszeniu broni w Donbasie.

Konflikt na Ukrainie. Poroszenko rozmawia z Merkel
(Wikimedia Commons (CC 3.0))

Prezydent Ukrainy w rozmowie telefonicznej z kanclerz Niemiec oznajmił, że nastąpiło osłabienie we wdrażaniu postanowień o zawieszeniu broni w Donbasie. Prowadzi to do dalszego zaostrzania konfliktu - ostrzegł.

Komunikat z rozmowy opublikowany został na stronie internetowej prezydenta Ukrainy. Poroszenko podkreślił, że wysłanie przez Rosję kolejnego konwoju humanitarnego z obejściem kontroli służb granicznych i celnych Ukrainy i bez koordynacji z Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża jest _ brutalnym pogwałceniem prawa międzynarodowego _.

Zwrócił uwagę, że ukraińska pomoc humanitarna dla mieszkańców wschodniej Ukrainy nie może zostać im przekazana ze względu na działania separatystów w Donbasie.

Ukraiński prezydent rozmawiał też z Merkel o wdrażaniu trójstronnego porozumienia gazowego podpisanego 30 października przez Ukrainę, Rosję i Unię Europejską. Według Poroszenki Ukraina zapłaciła pierwszą transzę długu wobec Rosji za dostawy gazu, ale jeszcze nie otrzymała zapłaty za tranzyt gazu z Rosji do krajów UE we wrześniu i październiku.

We wtorek ukraiński Naftohaz poinformował o przekazaniu rosyjskiemu Gazpromowi 1,45 miliarda USD jako pierwszej transzy spłaty zadłużenia za gaz. Jak przypomina agencja Interfax-Ukraina, porozumienie z października przewidywało, iż Gazprom zrezygnuje z traktowania opłat za tranzyt jako wyrównania za część ukraińskiego zadłużenia za dostawy rosyjskiego gazu.

Czytaj więcej w Money.pl
Władze Ukrainy: Zginęło do 200 separatystów Według zweryfikowanych informacji na skutek ataku zniszczone zostały cztery czołgi separatystów, dwa transportery opancerzone, dwie haubice D-30, jeden bojowy wóz piechoty.
Ukraińskie władze: Coraz więcej Rosjan Kijowskie władze potwierdzają, że Moskwa zwiększyła swoją obecność na wschodzie kraju.
Konflikt na Ukrainie. Juncker zapowiada wizytę Zgadza się, że tam pojadę. Kiedy? Tego jeszcze nie wiem - powiedział na konferencji prasowej
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)