Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Potężne uderzenie PiS. Opozycja ma się czego bać

Zmiany w PIT i CIT, "Mama+", pieniądze dla emerytów i bony dla młodzieży. PiS przygotowało społeczną bombę przed wyborami samorządowymi. Rząd idzie ścieżką, która zaprowadziła go do władzy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ Radek Pietruszka)
Jarosław Kaczyński otworzył i zamknął swoimi przemowami konwencję prawicy

Zmiany w PIT i CIT, "Mama+", pieniądze dla emerytów i bony dla młodzieży. PiS przygotowało społeczną bombę przed wyborami samorządowymi. Idzie ścieżką, która zaprowadziła go do władzy.

Prawo i Sprawiedliwość doskonale wie, czego chcą Polacy i po raz kolejny im to daje. Przed wyborami parlamentarnymi było to 500+, przed wyborami samorządowymi pora na kolejną porcję nowości.

Pierwsze ważne wiadomości podczas sobotniej konwencji PiS miał do przekazania premier Mateusz Morawiecki. Skupił się na tym, na czym zna się najlepiej, czyli finansach.

##Niższy ZUS i CIT, nowe drogi

- Pierwszym naszym projektem, który mamy dla Polaków, to bardziej proporcjonalny i niższy ZUS przy dwuipółkrotności wynagrodzenia minimalnego - mówił premier. - To niesprawiedliwe, że ktoś, kto ma 3 tys. przychodu, płaci taką samą składkę jak wielkie korporacje – przekonywał.

Ukłon w stronę biznesu to tylko jeden z pięciu filarów nowego planu rządu. PiS wychodzi poza Warszawę, a w zasadzie wyjeżdża, bo Polacy mają dostać nowe drogi lokalne.

Na ten cel przeznaczonych zostanie na razie 1,5 mld zł. Ale to nie koniec, bo jesienią powstanie specjalny fundusz na rzecz dróg gminnych i powiatowych. Dzięki niemu na remont infrastruktury lokalnej w ciągu półtora rok z budżetu ma popłynąć dodatkowe 5 mld zł.

##Beata Szydło w nowej odsłonie

Dziać będzie się w polityce społecznej. Plany przedstawiła wicepremier Beata Szydło.

- Największe nasze wyzwanie to, żeby rodziło się więcej dzieci – stwierdziła wicepremier Szydło. PiS chce namówić Polki do tego pieniędzmi. Program „Mama+” zakłada m.in. minimalną emeryturę dla kobiet, które urodziły minimum czwórkę dzieci, nawet jeśli nie pracowały.

Na tym jednak nie koniec. - Wprowadzimy program darmowych leków dla matek w ciąży - zadeklarowała Szydło.

Dodatkowo była premier zdradziła, że wraz z minister Elżbietą Rafalską opracowuje rozwiązanie, które ma dać dodatkowe, bezpłatne urlopy wychowawcze dla kobiet. Trwają również prace nad gwarancją miejsc dla dzieci w żłobkach i przedszkolach.

Mało? Jest jeszcze coś, co roboczo można nazwać programem "Wyprawka+". Każde dziecko do 18. roku życia otrzymywało 300 zł przed każdym rokiem szkolnym..

Poza kobietami i dziećmi, zyskać mają także seniorzy, niepełnosprawni i młodzież. Na likwidację barier dla osób wykluczonych przez wiek i niepełnosprawność rząd przeznaczy 23 mld. zł. Pieniądze te zostaną wydane w ciągu ośmiu lat.

Dla młodych w wieku 16-20 lat będą bony na sport i kulturę.

##Wyższe pensje na uczelniach, sprowadzanie naukowców z zagranicy

Swój moment podczas sobotniej konwencji miał także minister nauki Jarosław Gowin. - 30 tys. młodych naukowców wyjechało z Polski. To aż jedna czwarta wszystkich pracowników naukowych. Chcemy odwrócić ten trend - zapowiedział.

Najważniejsze jednak, że zdaniem Gowina polską naukę czeka wkrótce solidny zastrzyk gotówki. - W przyszłym roku nakłady na naukę i szkolnictw wzrosną łącznie o 3,7 mld zł - powiedział.

Kaczyński zaskakuje. "Zdarzyły nam się potknięcia"

##"Uważajcie! Nie będzie teraz lekko okradać i terroryzować"

Na zakończenie konwencji propozycje zmian przedstawił minister sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro po weekendzie ogłosi zaostrzenie przepisów w kodeksach.

- Dzięki pracy prokuratury "dobrej zmiany" przejęliśmy majątek wart 2,5 mld zł - powiedział Ziobro, wymieniając jachty, luksusowe apartamenty i gotówkę, zarekwirowaną przestępcom.

Wspomniał też o "setkach aresztowanych członków mafii, która trzęsie się w posadach". - Państwo jest silne nie tylko wobec słabych, ale i silne wobec silnych. Jest silniejsze! - zapewniał.

Prokurator generalny zaznaczał, że pieniądze ukradzione przez przestępców gospodarczych są nie tylko pieniędzmi skradzionymi Skarbowi Państwa, ale i obywatelom. - To pieniądze skradzione z kieszeni Polaków. Mogłyby zostać wydane na ważne programy - wyjaśniał.

Jego wystąpienie krótko podsumował Jarosław Kaczyński. - Uważajcie! Nie będzie teraz lekko okradać i terroryzować - powiedział prezes PiS.

Obóz rządzący wyprowadził bardzo mocny cios przed wyborami samorządowymi i opozycja ma teraz nad czym rozmyślać. Przelicytować propozycje PiS nie będzie łatwo. Rząd pomyśleć musi w zasadzie tylko nad jedną kwestią. Skąd wziąć na to wszystko pieniądze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: konwencja pis, pis, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-04-2018

Brawo!!Ja zagłosuje na PiS jak obiecaja ze cala lewica skończy w końcu w wiezieniach,PO w szczególności z Tuskiem na czele! !!

14-04-2018

DDPrzykro patrzeć na tego człowieka. Panie premierze życzę zdrowia i wolności i zamkniętych sklepów z wazeliną we wszystkie dni tygodnia.

14-04-2018

emerytEmeryci dziękują za darmowe leki, ale na witaminę C jeszcze nas stać. Inne leki trzeba kupić, a do tego bardzo podrożały, nawet o kilkaset %. … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1176)