Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Korupcja wokół nas kwitnie. Oto szokujący raport

0
Podziel się:

Coraz większa presja na wyniki oraz niestabilność gospodarcza przyczyniają się do wzrostu łapownictwa w biznesie.

Korupcja wokół nas kwitnie. Oto szokujący raport
(Fotolia)
bEJakXCd

Korupcja nadal groźna. Z najnowszego badania firmy doradczej EY wynika, że coraz większa presja na wyniki oraz niestabilność gospodarcza przyczynia się do wzrostu łapówkarstwa w biznesie. Zdaniem 43 proc. polskich respondentów korupcja w biznesie to zjawisko powszechne - czytamy Badaniu Nadużyć Gospodarczych 2015 przeprowadzonego w Europie, na Bliskim Wschodzie, Indiach i w Afryce, wśród 3800 przedstawicieli kadry kierowniczej wyższego szczebla.

Coraz większa presja na wyniki oraz niestabilność gospodarcza przyczyniają się do wzrostu nadużyć i korupcji w biznesie. W tegorocznym badaniu, zdania, że praktyki korupcyjne są powszechne w biznesie w danym kraju jest 43 proc. badanych z Polski i 63 proc. ankietowanych z Europy Środkowo-Wschodniej.

Badanie Nadużyć Gospodarczych 2015 wskazuje, że 61 proc. respondentów w krajach szybkiego wzrostu, uważa, że praktyki korupcyjne są powszechne. Ponadto 37 proc. respondentów twierdzi, że spółki często fałszują swoje sprawozdania zawyżając wyniki finansowe.

bEJakXCf

Presja na krótkoterminowe wyniki stanowi prawdopodobnie jeden z czynników powodujących występowanie praktyk korupcyjnych. 57 proc. badanych przedstawicieli kadry kierowniczej wyższego szczebla przyznaje, że jest pod zwiększoną presją wyszukiwania nowych możliwości osiągania wzrostu.

Powszechność praktyk korupcyjnych w biznesie w ocenie kadry kierowniczej

Źródło: raport EY.

bEJakXCl

Wyniki badania pokazują, że obszarem do poprawy jest profilaktyka antykorupcyjna. Aż 20 proc. badanych ogółem sądzi, że polityki antykorupcyjne są przeszkodą w dążeniu do wzrostu firmy. 42 proc. badanych ogółem twierdzi, że ich firmy nie mają polityki antykorupcyjnej lub nie wiedzą o jej istnieniu. 37 proc. nigdy nie uczestniczyło w szkoleniu antykorupcyjnym.

Badanie przeprowadzone było w 38 krajach regionu EMEIA, obejmującego Europę, Bliski Wschód, Indie i Afrykę. Wzięło w nim udział 3800 respondentów, wśród nich byli przedstawiciele kadry kierowniczej największych firm, menedżerowie wyższego szczebla, pozostali menedżerowie oraz pracownicy firm. Rozmowy były anonimowe, odbyły się bezpośrednio lub online, w lokalnym języku respondentów.

Czytaj więcej w Money.pl
Wicedyrektor NFZ oskarżony o łapówkarstwo O trzykrotne przyjęcie łapówek i przekroczenie uprawnień oskarżyła Prokuratura Okręgowa w Białymstoku byłego zastępcę dyrektora ds. medycznych miejscowego oddziału NFZ.
Gigantyczna afera korupcyjna w Brazylii Hiszpańska agencja EFE tak opisuje mechanizmy korupcyjne działające w ciągu ostatnich 10 lat w Petrobrasie: nadmierne ceny płacone przy przetargach, handel wpływami, łapówki płacone przy zawieraniu kontraktów.
Afera w USA. Dziwne podróże kongresmenów Państwowa spółka energetyczna z Azerbejdżanu potajemnie sponsorowała w 2013 r. podróż na konferencję do Baku dziesięciu członków Kongresu USA i 32 urzędników - pisze w czwartek amerykański dziennik "Washington Post", powołując się na tajny raport Biura ds. Etyki.
bEJakXCG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)