Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Korupcja wokół nas kwitnie. Oto szokujący raport

0
Podziel się:

Coraz większa presja na wyniki oraz niestabilność gospodarcza przyczyniają się do wzrostu łapownictwa w biznesie.

Korupcja wokół nas kwitnie. Oto szokujący raport
(Fotolia)

Korupcja nadal groźna. Z najnowszego badania firmy doradczej EY wynika, że coraz większa presja na wyniki oraz niestabilność gospodarcza przyczynia się do wzrostu łapówkarstwa w biznesie. Zdaniem 43 proc. polskich respondentów korupcja w biznesie to zjawisko powszechne - czytamy Badaniu Nadużyć Gospodarczych 2015 przeprowadzonego w Europie, na Bliskim Wschodzie, Indiach i w Afryce, wśród 3800 przedstawicieli kadry kierowniczej wyższego szczebla.

Coraz większa presja na wyniki oraz niestabilność gospodarcza przyczyniają się do wzrostu nadużyć i korupcji w biznesie. W tegorocznym badaniu, zdania, że praktyki korupcyjne są powszechne w biznesie w danym kraju jest 43 proc. badanych z Polski i 63 proc. ankietowanych z Europy Środkowo-Wschodniej.

Badanie Nadużyć Gospodarczych 2015 wskazuje, że 61 proc. respondentów w krajach szybkiego wzrostu, uważa, że praktyki korupcyjne są powszechne. Ponadto 37 proc. respondentów twierdzi, że spółki często fałszują swoje sprawozdania zawyżając wyniki finansowe.

Presja na krótkoterminowe wyniki stanowi prawdopodobnie jeden z czynników powodujących występowanie praktyk korupcyjnych. 57 proc. badanych przedstawicieli kadry kierowniczej wyższego szczebla przyznaje, że jest pod zwiększoną presją wyszukiwania nowych możliwości osiągania wzrostu.

Powszechność praktyk korupcyjnych w biznesie w ocenie kadry kierowniczej

Źródło: raport EY.

Wyniki badania pokazują, że obszarem do poprawy jest profilaktyka antykorupcyjna. Aż 20 proc. badanych ogółem sądzi, że polityki antykorupcyjne są przeszkodą w dążeniu do wzrostu firmy. 42 proc. badanych ogółem twierdzi, że ich firmy nie mają polityki antykorupcyjnej lub nie wiedzą o jej istnieniu. 37 proc. nigdy nie uczestniczyło w szkoleniu antykorupcyjnym.

Badanie przeprowadzone było w 38 krajach regionu EMEIA, obejmującego Europę, Bliski Wschód, Indie i Afrykę. Wzięło w nim udział 3800 respondentów, wśród nich byli przedstawiciele kadry kierowniczej największych firm, menedżerowie wyższego szczebla, pozostali menedżerowie oraz pracownicy firm. Rozmowy były anonimowe, odbyły się bezpośrednio lub online, w lokalnym języku respondentów.

Czytaj więcej w Money.pl
Wicedyrektor NFZ oskarżony o łapówkarstwo O trzykrotne przyjęcie łapówek i przekroczenie uprawnień oskarżyła Prokuratura Okręgowa w Białymstoku byłego zastępcę dyrektora ds. medycznych miejscowego oddziału NFZ.
Gigantyczna afera korupcyjna w Brazylii Hiszpańska agencja EFE tak opisuje mechanizmy korupcyjne działające w ciągu ostatnich 10 lat w Petrobrasie: nadmierne ceny płacone przy przetargach, handel wpływami, łapówki płacone przy zawieraniu kontraktów.
Afera w USA. Dziwne podróże kongresmenów Państwowa spółka energetyczna z Azerbejdżanu potajemnie sponsorowała w 2013 r. podróż na konferencję do Baku dziesięciu członków Kongresu USA i 32 urzędników - pisze w czwartek amerykański dziennik "Washington Post", powołując się na tajny raport Biura ds. Etyki.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)