Notowania

Ile naprawdę kosztuje nas życie na tle Europy. Mapa pokazuje, jak jest

Narzekamy na koszty życia w Polsce względem zarobków? W sumie to dobrze, że mamy wysokie aspiracje, ale na tle kontynentu wcale nie wypadamy tak źle.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fot. MARIUSZ KAPALA GazetA LUBUSKA)
Na mleko, chleb i dwa jajka Szwajcarzy i Niemcy wydają 3 proc. pensji

O podsumowanie środków wydawanych na codzienną egzystencję pokusił się grecki portal Jo Di Graphics. Opracowanie przygotowano biorąc pod uwagę średnią pensję w każdym z kilkudziesięciu krajów i jaki procent z tej sumy wydawany byłby miesięcznie na litr mleka, pół kilo chleba i dwa jajka przy założeniu, że kupujemy te produkty codziennie.

Najlepiej w tym rankingu wypadają Szwajcarzy i nasi zachodni sąsiedzi, czyli Niemcy. Mieszkańcy Berlina czy Monachium na podstawowe produkty wydaliby miesięcznie mniej niż 3 proc. swojej pensji.

Na drugim biegunie znajduje się pogrążona w wojnie Ukraina. Tam na taki sam koszyk poszłoby aż 15,5 proc. średniego wynagrodzenia. Podobnie jest w Armenii (14,4 proc.) i w Albanii (12,5 proc.).

Wynagrodzenia będą rosnąć jeszcze szybciej, zagrażając polskiej gospodarce

A Polska? Trzeba powiedzieć, że wypadamy całkiem nieźle. Codzienny zakup trzech produktów żywieniowych pochłania 5,4 proc. pensji. To lepiej niż w trochę zamożniejszej Portugalii (6,3 proc.), a także niż w krajach, które podobnie jak Polska przeszły transformację ustrojową.

Wypadamy podobnie jak Czesi (5,6 proc.), ale już lepiej niż Węgrzy (7,2 proc), Słowacy (7,5 proc.), Łotwa (7,9 proc.) czy Litwa (9,2 proc).

Oczywiście zestawienie trzeba traktować jako zabawę. W końcu statystyczne wynagrodzenie jest jak statystyczny Polak - w rzeczywistości nie istnieje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: polska, pensja, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-05-2018

GlnNie zazdroszczę naszym wschodnim sąsiadom. Niedosc, że Ukraińcy ledwo wiążą koniec, końcem to jeszcze tamtejsze ceny. Rosjanie eksploatuja ich tak … Czytaj całość

30-05-2018

MisiorPolska to dno. Idealne miejsce dla prostytutek, alfonsów, dilerów narkotykowych, handlarzy aut, lakierników samochodowych , spekulantów, deweloperów i … Czytaj całość

29-05-2018

Gorzkie, ale prawdziweIle nas kosztują przywileje emerytalne mundurowych, rolników i górników? google

Rozwiń komentarze (168)