Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Hubert : Orzechowski
|

Ile naprawdę kosztuje nas życie na tle Europy. Mapa pokazuje, jak jest

168
Podziel się:

Narzekamy na koszty życia w Polsce względem zarobków? W sumie to dobrze, że mamy wysokie aspiracje, ale na tle kontynentu wcale nie wypadamy tak źle.

Na mleko, chleb i dwa jajka Szwajcarzy i Niemcy wydają 3 proc. pensji
Na mleko, chleb i dwa jajka Szwajcarzy i Niemcy wydają 3 proc. pensji (Fot. MARIUSZ KAPALA GazetA LUBUSKA)

O podsumowanie środków wydawanych na codzienną egzystencję pokusił się grecki portal Jo Di Graphics. Opracowanie przygotowano biorąc pod uwagę średnią pensję w każdym z kilkudziesięciu krajów i jaki procent z tej sumy wydawany byłby miesięcznie na litr mleka, pół kilo chleba i dwa jajka przy założeniu, że kupujemy te produkty codziennie.

Najlepiej w tym rankingu wypadają Szwajcarzy i nasi zachodni sąsiedzi, czyli Niemcy. Mieszkańcy Berlina czy Monachium na podstawowe produkty wydaliby miesięcznie mniej niż 3 proc. swojej pensji.

Na drugim biegunie znajduje się pogrążona w wojnie Ukraina. Tam na taki sam koszyk poszłoby aż 15,5 proc. średniego wynagrodzenia. Podobnie jest w Armenii (14,4 proc.) i w Albanii (12,5 proc.).

Zobacz także: Wynagrodzenia będą rosnąć jeszcze szybciej, zagrażając polskiej gospodarce

A Polska? Trzeba powiedzieć, że wypadamy całkiem nieźle. Codzienny zakup trzech produktów żywieniowych pochłania 5,4 proc. pensji. To lepiej niż w trochę zamożniejszej Portugalii (6,3 proc.), a także niż w krajach, które podobnie jak Polska przeszły transformację ustrojową.

Wypadamy podobnie jak Czesi (5,6 proc.), ale już lepiej niż Węgrzy (7,2 proc), Słowacy (7,5 proc.), Łotwa (7,9 proc.) czy Litwa (9,2 proc).

Oczywiście zestawienie trzeba traktować jako zabawę. W końcu statystyczne wynagrodzenie jest jak statystyczny Polak - w rzeczywistości nie istnieje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(168)
tomto
6 lat temu
wystarczy odpowiednio liczyć średnią , a może policzymy wg 2 letniego zasiłku dla bezrobotnych ?
Sssss
6 lat temu
Oczywiście autorzy tekstu zapomnieli dodać, że opisują tu koszty życia w Polsce prezesów państwowych firm.
kkk11
6 lat temu
bo to my jesteśmy większym producentem jajek i mleka wiec te produkty sa stosunkowo tanie ale co z reszta bo nie tylko na tym polega życie
jegborder
6 lat temu
Jeszcze przypomniało mi się, że znajoma Norweżka wyjeżdzała na studia do Polski. Jej Norwescy opiekunowie uniwersyteccy powiedzieli jej, żeby uważała na rachunki, bo prąd w PL jest droższy niż w No. czyż to nie szokujące?
jegborder
6 lat temu
Mieszkam od 9 lat w Norwegii. Kiedyś przywoziłam sobie zakupy z Polski, od roku tego nie robię. Niektóre produkty są nawet tańsze niż w PL, a zarabia się ok. 6 - 7 razy wiecej. Wniosek: życie w Norwegii - tanie. Zycie w Polsce - szkoda gadać.
...
Następna strona