Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Krajowy Program Kolejowy. Rząd wyda 67 miliardów złotych

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów.Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
0
Podziel się:

Przyjęty przez Radę Ministrów plan zawiera inwestycje na 8 najbliższych lat.

Krajowy Program Kolejowy. Rząd wyda 67 miliardów złotych
(Jacek Bereźnicki)
bELfzpOZ

Na wyjazdowym posiedzeniu Rządu w Białymstoku Maria Wasiak przedstawiła plan dla polskiej kolei. Minister infrastruktury i rozwoju przedstawiła rządowi plan inwestycji na kolejnych 8 lat. Jego wykonawcą będzie spółka PKP Polskie Linie Kolejowe. Z budżetu ma na to trafić około 67 miliardów złotych.

Maria Wasiak powiedziała podczas posiedzenia Rady Ministrów, że remontowane będą najważniejsze linie kolejowe w Polsce. Chodzi o połączenie międzywojewódzkie, między innymi: Warszawy z Trójmiastem, Poznaniem i Sadownem, trasę między stolicą Wielkopolski a Wrocławiem czy z Zabrza do Krakowa.

"Główny cel Krajowego Programu Kolejowego obejmuje wzmocnienie roli transportu kolejowego w zintegrowanym systemie transportowym kraju przez stworzenie spójnej i nowoczesnej sieci linii kolejowych. Cele szczegółowe obejmują: wzmocnienie efektywności transportu kolejowego, zwiększenie bezpieczeństwa funkcjonowania transportu kolejowego oraz poprawę jakości w przewozach pasażerskich i towarowych" - podkreślono w dokumencie, który wcześniej był szeroko konsultowany społecznie.

bELfzpPb

Planowane inwestycje zostały podzielone na listę podstawową i rezerwową. Jak wskazano w pierwszej kolejności będą realizowane inwestycje z listy podstawowej, zaś w przypadku oszczędności - zadania z listy rezerwowej.

Na liście podstawowej znalazły się m.in. takie inwestycje jak: prace inwestycyjne na odcinku Lublin - Stalowa Wola Rozwadów wraz z elektryfikacją, prace na linii kolejowej na odcinku Białystok - Bielsk Podlaski, oraz Skarżysko Kamienna - Sandomierz, prace na linii kolejowej między Warszawą a Lublinem a także prace na linii średnicowej w stolicy na odcinku Warszawa Wschodnia - Warszawa Zachodnia.

Na tę listę wpisano także prace dotyczące poprawy dostępności kolejowej do portów morskich w Szczecinie, Świnoujściu, Gdańsku i Gdyni. Znalazły się na niej także: projekt dynamicznej informacji pasażerskiej i systemu monitoringu wizyjnego na dworcach, stacjach i przystankach kolejowych za około 770 mln zł oraz inwestycje związane z poprawą bezpieczeństwa skrzyżowań linii kolejowych z drogami warte 400 mln zł. Z kolei za około 500 mln zł planowana jest poprawa bezpieczeństwa ruchu kolejowego poprzez zakup specjalistycznego sprzętu technicznego. 900 mln zł zarezerwowano na zwiększenie kolejowej dostępności regionów atrakcyjnych turystycznie.

Będzie pociąg do lotniska w Modlinie?

Lista podstawowa zawiera także takie inwestycje jak: remont torów do wywozu węgla na Górnym i Dolnym Śląsku - łącznie przeznaczono na to ponad 2,3 mld zł, modernizację linii kolejowej między Krakowem a Medyką oraz linii Przemyśl - Medyka i odcinka Rzeszów do granicy państwa.

bELfzpPh

Wśród podstawowych inwestycji w KPK są także projekty kolejowe zapisane w Regionalnych Programach Operacyjnych. To na przykład budowa linii kolejowej od stacji Modlin do portu lotniczego wraz ze stacją oraz rewitalizacja linii kolejowej Kutno - Płock. Z kolei w Małopolsce planowana jest rewitalizacja linii kolejowej między Kalwarią Zebrzydowską - Wadowicami do granic województwa.

Krajowy Program Kolejowy zawiera także oddzielną listę projektów dotyczących wschodniej Polski zakładające inwestycje w ciągu Magistrali Wschodniej: Rzeszów/Kielce - Lublin - Białystok - Olsztyn. Magistrala Wschodnia to szczególna koncepcja połączenia miast wojewódzkich Polski wschodniej, które z powodów historycznych nie posiadają bezpośrednich połączeń kolejowych.

Do 2023 roku na inwestycje, między innymi w modernizację torów kolejowych, rząd przeznaczy około 67,5 miliarda złotych. Najwięcej pieniędzy pochodzi z budżetu Unii Europejskiej. To ponad 51 miliardów złotych. Pieniądze trafią także na udoskonalenie zarządzania ruchem kolejowym. Rząd chce również poprawić dostępność kolei do portów.

bELfzpPi

Wcześniej podczas jednego z wyjazdowych posiedzeń rządu, w Opolu, minister infrastruktury przedstawiła plan inwestycji drogowych. Na ten cel w ciągu 8 lat trafi około 107 miliardów złotych.

bELfzpPC
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów.Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)