Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Frankowicze piszą do Dudy. Proszą o spotkanie

55
Podziel się:

"Szanowny Panie Prezydencie, złożył Pan deklaracje rozwiązania problemu tzw. kredytów walutowych. Niestety do dnia dzisiejszego żaden projekt ustawy nie został przeprocedowany przez Parlament - pisze do Andrzeja Dudy Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu. Skupiająca frankowiczów organizacja prosi prezydenta o spotkanie.

Frankowicze skarżą się na pracę sądów, dlatego proszą prezydenta o spotkanie
Frankowicze skarżą się na pracę sądów, dlatego proszą prezydenta o spotkanie (Andrzej Hulimka/REPORTER/EAST NEWS)
bEJukryt

"Do dnia dzisiejszego liczba umów tzw. "kredytów walutowych” zmalała o 200 tys. Oznacza to, iż tyle właśnie rodzin polskich poniosło stratę wskutek stosowania przez banki nieuczciwych zapisów. Niestety, w liczbie tej znalazło się również tysiące rodzin pozbawionych nieruchomości i dorobku życia, uwikłanych także w niespłacalny dług" - przekonuje stowarzyszenie.

I dodaje, że ani Komisja Nadzoru Finansowego, ani NBP nie znają liczby przeprowadzonych licytacji, sprzedaży wierzytelności i eksmisji na bruk.

Każdy kolejny miesiąc, rok opóźnienia przynosi kolejne licytacje i eksmisje. Jako Stowarzyszenie działające społecznie nie mamy możliwości powstrzymania procederu bezprawnego pozbawiania obywateli polskich ich majątku. Możliwościami takimi dysponują natomiast organy państwa, takie jak Parlament, czy Pan, Panie Prezydencie - czytamy w dalszej części listu, którego treść stowarzyszenie opublikowało na swojej stronie internetowej.

bEJukryv

Stowarzyszenie alarmuje, że sądy zezwalają na stosowanie przez banki niekonstytucyjnych przepisów. Dlatego prosi prezydenta o spotkanie, podczas którego będzie mogło przedstawić problemy "wynikające z takiej postawy części sędziów". "Chcemy również przekazać niepokojące informacje dotyczące niejasnych szkoleń organizowanych przez Sędziego Sądu Najwyższego jak i powiązań rodzinnych części sędziów z pełnomocnikami banków" - pisze SBB.

Tymczasem kilka dni temu, podczas forum ekonomicznego w Davos, Duda na pytanie o frankowiczów odpowiedział krótko: - Dwa projekty ustaw przygotowane w tej sprawie, uzgodnione z Narodowym Bankiem Polski i Komisją Nadzoru Finansowego, znajdują się w Sejmie. Proszę pytać posłów o dalszy los tych ustaw. Proszę pytać marszałka Sejmu. Ustawy są złożone.

W ostatnim czasie ich sytuację poprawia zdecydowanie niższy kurs szwajcarskiej waluty. Od pewnego czasu znajduje się on poniżej kursu z tzw. czarnego czwartku, kiedy to szwajcarski bank centralny zdecydował, że nie będzie bronił waluty przed wzrostem jej wartości. Dla frankowiczów skończyło się to dramatycznym wzrostem spłacanych rat.

bEJukryB

Warto podkreślić, że w tej chwili niewiele osób decyduje się na przewalutowanie, nawet po wyraźnie niższym kursie. Dlaczego? Zdecydowana większość osób z kredytem brała go w latach, gdy szwajcarska waluta była warta niewiele więcej niż 2 zł. Kurs na poziomie 3,5 zł oznacza dla nich i tak skok wysokości raty o ponad 50 proc.

Związek Banków Polskich od wielu lat argumentuje, że frankowicze w porównaniu do kredytobiorców w złotówkach przez lata zyskali. Jak? Głównie na wyraźnie niższych stopach procentowych. Problemem jest jednak fakt, że często, pomimo lat spłat, ogólny bilans kredytów się nie zmienił.

bEJukryW
KOMENTARZE
(55)
Ewa
4 lata temu
Informacja o niedopłacie kredytu hipotecznego z 2005 r. Santander Consumer Bank informuje że na Państwa koncie widnieje niedopłata w kwocie 0,03 CHF oraz należności i korespondencje,prowizje opłaty w kwocie 156,24 zł PL Jest to ponad 1000 % opłaty i prowizji za 0,03 CHF Szanowny Panie Prezydencie takie prowizje w Polsce . Banki są panami.
leon
4 lata temu
Cwaniacy frankowicze brali złotówki , maja teraz franka niech płacą
WALERY
4 lata temu
Drodzy bracia niewolnicy kredytow pseudofrankowych!!! Wykorzystajmy obecny kryzys polsko-izraelskai i robmy ogromne manifestacje z transparentami informujacymi ze dyrektorami i prezesami bankow ktore nas okradaja byli zydzi (bo faktycznie byli kiedy udzielano kredytow pseudofrankowych) i czesto sa do dzisiaj. Zrobmy taka zadyme zeby rzad RP sie wystraszyl, bo taka zadyma moze spowodowac duzo, - wielokrotnie wieksza strate finansowa niz przewalutowanie tych kredytow. Tym bardziej ze banki zadnych strat nie beda mialy, bo maja tylko dodatkowy, mniej wiecej podwojny nieuczciwy zysk. Rzad powinien sie wystraszyc takich manifestacji i zadym, zaproscie zachodnich dziennikarzy. Zadnych antysemickich hasel - a tylko hasla typu: PREZESEM BANKU (nazwa) KTORY OKRADA MNIE I 1500 INNYCH KLIENTOW METODA "KREDYTU FRANKWOEGO BYL ZYD (i tu nazwisko)... Rzad sie teraz potwornie boi takich rzeczy a my musimy to wykorzystac, Bo rzad doskonale wie ze jak ta informacja pojdzie w swiat tostraci mnostwo pieniedzy. Swiat nas uzna za antysemitow choc ni bedzie zadnych antysemickich hasel, tylko informacje kto byl szefem banku... Oczywiscie prezes, premier i prezydent oskarza nas ze nie interesuje nas Panstwo Polskie, ale jezeli prezes, prezydent, premier i Panstwo Polskie nas olewaja i pozwalaja okradac, to dlaczego my mamy sie przejmowac interesem Panstwa Polskiego? No dlaczego? Nie mamy zadnych powodow. Zadnych. To jest nasza szansa...
bEJukryX
Zenon Zalewsk...
4 lata temu
Jeśli chodzi o frankowiczów to ok proszę bardzo zmiana na PLN. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że muszą oni zapłacić odsetki od oprocentowania od początku okresu kredytowania np. kredyt z lipca 2008 oprocentowanie w PLN WIBOR 3M 6,66%+ marża banku np.0,7 do 1,5% w zależności od banku = oprocentowanie w tamtym okresie 7,36 do 8,16% a Frank miał LIBOR 2,79 + marża banku 0,5 do 1% = 3,29 do 3,79% Różnica w wysokości raty kredytu przy ratach równych 300 000 na 25 lat min PLN 2190 - CHF 1468 zł miesięcznie. Zatem różnica wynosi 722 zł To razy ilość miesięcy do dnia dzisiejszego (04.02.2018) z uwzględnieniem zmiany LIBOR w tym okresie + odsetki ustawowe 13 do 10% w skali roku to daje ponad 100 000 zł do dopisania do wysokości kredytu po zmianie waluty z CHF na PLN Czyli kredyt powinien być wyliczany od wartości 400 000 zł Rata kredytu w WIBOR 3M 1,72 +marża np 2% ( od 1,81 do 2,49% w zależności od banku ) to rata wyniesie 2050 zł PROSZĘ BARDZO FRANKOWICZE MACIE NOWY KREDYT PO PRZELICZENIU NA PLN!!!
Kuba
4 lata temu
Poczekajcie do wyborów to sam przyjedzie i znowu wam obieca ... Komisja Nadzoru Finansowego, ani NBP nie znają liczby przeprowadzonych licytacji, sprzedaży wierzytelności i eksmisji na bruk. [/cytat]
...
Następna strona