Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kwota wolna od podatku. Ciągniemy się w europejskim ogonie

Kwota wolna od podatku w Polsce jest 26 razy niższa niż na Cyprze i prawie 19 razy niższa niż w Wielkiej Brytanii - wynika z opracowania PwC. Choć PiS rzutem na taśmę podniósł kwotę wolną od podatku, to dla większości podatników nic się nie zmieni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Marta Sitkiewicz/WP)

Kwota wolna od podatku w Polsce jest 26 razy niższa niż na Cyprze i prawie 19 razy niższa niż w Wielkiej Brytanii - wynika z opracowania PwC. Choć teoretycznie PiS ją podniósł, to większość Polaków i tak tego nie odczuje.

Aktualizacja: 12.30

Przypomnijmy. Jeszcze kilka dni temu kwota wolna od podatku wynosiła w Polsce 3091 r. Przepis, który ustalał jej wysokość, został jednak zakwestionowany przez Trybunał Konstytucyjny. Sędziowie stwierdzili, że kwota wolna jest niższa od minimum egzystencji i dał czas do końca listopada na jej podniesienie. We wtorek, w ekspresowym terminie, dosłownie na godziny przez upływem terminu, Sejm przegłosował, a prezydent podpisał nowe stawki. Tym samym to najszybciej uchwalona ustawa w XXI w.

Choć dla najuboższych kwota wolna od podatku rzeczywiście zwiększy się do 6600 zł, to dla zarabiających rocznie ponad 11 000 zł, ale mniej niż 85 528 zł - czyli dla większości podatników - nie zmieni się nic. Kwota wolna nadal będzie wynosiła 3091 zł. Za to ci, którzy zarabiają powyżej 85 528 zł, oddadzą fiskusowi więcej niż dotychczas.

Jak wynika z zestawienia przygotowanego przez firmę doradczą PwC, kwota wolna od podatku w Polsce na tle innych państw europejskich wygląda skromnie. 3091 zł, czyli kwota obowiązująca 21 milionów polskich podatników, jest najniższa ze wszystkich badanych państw. W przeliczeniu to 750 euro, więc 26 razy mniej niż na Cyprze, prawie 19 razy mniej niż w Wielkiej Brytanii, 11,5 raza mniej niż w Niemczech.

Co więcej, gdybyśmy wzięli pod uwagę podniesioną kwotę wolną (czyli 6,6 tys. złotych, która obowiązuje tylko najbiedniejszych - około 2-3 miliony osób) i przeliczyli ją po tym samym kursie, to okaże się, że z sumą 1600 euro nadal jesteśmy w europejskim ogonie.

Nowe progi kwoty wolnej mają obowiązywać od przyszłego roku.

Po publikacji zestawienia otrzymaliśmy uwagi od czytelników, że kwota wolna dla Irlandii nie jest do końca kwotą wolną w naszym rozumieniu. Spieszymy z wyjaśnieniem. Przytoczona kwota 1650 euro to tzw. Tax Credit, czyli nie kwota od której nie płaci się podatku, ale kwota zmniejszająca podatek. 1650 euro to podstawowa wysokość Tax credit, obywatele mają do dyspozycji podwójną stawkę, czyli 3300 euro. Oznacza to, że w Irlandii trzeba zarobić ponad 16500 euro w ciągu roku, by trzeba było zapłacić podatek.

Tagi: kwota wolna od podatku, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-12-2016

karolLudzie wyluzujcie komuniści z PO już się nie liczą. Teraz muszą szybko zataić wszystkie złodziejstwa i wciskać ich podwładnym(wyborcom) kit, a jeśli … Czytaj całość

02-12-2016

hhahaaajak przez 8 lat PO nie robiło z tym nic to gazety siedziały cicho, jak PiS choć drgnął tą kwotę to już jest szum w mediach.....

02-12-2016

ArystotelesKiedy wróci PO ? Nie jestem przyzwyczajony do tego, że ktoś mi daje tylko zabiera i oddaje UE..tak było lepiej bo mogłem pracować 14h.. teraz wszedł … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (555)