Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|

Kwota wolna od podatku. Ciągniemy się w europejskim ogonie

555
Podziel się

Kwota wolna od podatku w Polsce jest 26 razy niższa niż na Cyprze i prawie 19 razy niższa niż w Wielkiej Brytanii - wynika z opracowania PwC. Choć PiS rzutem na taśmę podniósł kwotę wolną od podatku, to dla większości podatników nic się nie zmieni.

Kwota wolna od podatku. Ciągniemy się w europejskim ogonie
(Marta Sitkiewicz/WP)
bDSioMxx

Kwota wolna od podatku w Polsce jest 26 razy niższa niż na Cyprze i prawie 19 razy niższa niż w Wielkiej Brytanii - wynika z opracowania PwC. Choć teoretycznie PiS ją podniósł, to większość Polaków i tak tego nie odczuje.

Aktualizacja: 12.30

bDSioMxz

Przypomnijmy. Jeszcze kilka dni temu kwota wolna od podatku wynosiła w Polsce 3091 r. Przepis, który ustalał jej wysokość, został jednak zakwestionowany przez Trybunał Konstytucyjny. Sędziowie stwierdzili, że kwota wolna jest niższa od minimum egzystencji i dał czas do końca listopada na jej podniesienie. We wtorek, w ekspresowym terminie, dosłownie na godziny przez upływem terminu, Sejm przegłosował, a prezydent podpisał nowe stawki. Tym samym to najszybciej uchwalona ustawa w XXI w.

Choć dla najuboższych kwota wolna od podatku rzeczywiście zwiększy się do 6600 zł, to dla zarabiających rocznie ponad 11 000 zł, ale mniej niż 85 528 zł - czyli dla większości podatników - nie zmieni się nic. Kwota wolna nadal będzie wynosiła 3091 zł. Za to ci, którzy zarabiają powyżej 85 528 zł, oddadzą fiskusowi więcej niż dotychczas.

Jak wynika z zestawienia przygotowanego przez firmę doradczą PwC, kwota wolna od podatku w Polsce na tle innych państw europejskich wygląda skromnie. 3091 zł, czyli kwota obowiązująca 21 milionów polskich podatników, jest najniższa ze wszystkich badanych państw. W przeliczeniu to 750 euro, więc 26 razy mniej niż na Cyprze, prawie 19 razy mniej niż w Wielkiej Brytanii, 11,5 raza mniej niż w Niemczech.

Co więcej, gdybyśmy wzięli pod uwagę podniesioną kwotę wolną (czyli 6,6 tys. złotych, która obowiązuje tylko najbiedniejszych - około 2-3 miliony osób) i przeliczyli ją po tym samym kursie, to okaże się, że z sumą 1600 euro nadal jesteśmy w europejskim ogonie.

bDSioMxF

Nowe progi kwoty wolnej mają obowiązywać od przyszłego roku.

Po publikacji zestawienia otrzymaliśmy uwagi od czytelników, że kwota wolna dla Irlandii nie jest do końca kwotą wolną w naszym rozumieniu. Spieszymy z wyjaśnieniem. Przytoczona kwota 1650 euro to tzw. Tax Credit, czyli nie kwota od której nie płaci się podatku, ale kwota zmniejszająca podatek. 1650 euro to podstawowa wysokość Tax credit, obywatele mają do dyspozycji podwójną stawkę, czyli 3300 euro. Oznacza to, że w Irlandii trzeba zarobić ponad 16500 euro w ciągu roku, by trzeba było zapłacić podatek.

bDSioMya
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(555)
hhahaaa
4 lata temu
jak przez 8 lat PO nie robiło z tym nic to gazety siedziały cicho, jak PiS choć drgnął tą kwotę to już jest szum w mediach.....
karol
4 lata temu
Ludzie wyluzujcie komuniści z PO już się nie liczą. Teraz muszą szybko zataić wszystkie złodziejstwa i wciskać ich podwładnym(wyborcom) kit, a jeśli chodzi o matactwa i kłamstwa to trzeba im przyznać, że dają radę. To jest ich koniec!
Arystoteles
4 lata temu
Kiedy wróci PO ? Nie jestem przyzwyczajony do tego, że ktoś mi daje tylko zabiera i oddaje UE..tak było lepiej bo mogłem pracować 14h.. teraz wszedł PiS i wiecie co zrobił ? Obniżył mi pensję o 200%. Teraz pracuje 18h i musze płacić za pracę. Chyba doniosę do Niemców by tu czołgami wjechali bo to ten Kaczyński wstrętny winy... biednego Tuska, ładnego z kontem w banku będzie prześladował. Tusku zbawco narodów.. wróć... bo nie ma mnie kto okradać :(
bDSioMyb
fdtyj
4 lata temu
rodzimi bandyci pilnuja biedy i syfu polskiego spoleczenstwa i tylko rewolucja i scinanie zdrajcow moze cos zmienic w polsce
Krzych1452
4 lata temu
Czyli nie ma co się silić na opowieści o polskiej zielonej wyspie czy kraju dynamicznie się rozwijającym. Efektów tych opowieści Polacy nie odczuwają w kieszeniach. Od lat jest totalna bieda. Polskiego państwa nie stać na kwotę wolna od podatku wyższą niż 750 euro. Tych którzy zarobią więcej niż 11 tys. zł. na rok już szansa na wyższą kwotę wolną od podatku nie obejmuje. Są za bogaci. A co to jest 11 tys. zł.? To niecałe 2600 euro, czyli marna jednomiesięczna pensja na Zachodzie Europy. Żałosne. Jednocześnie państwo polskie ma 23% VAT na artykuły dziecięce, najwyższy w Europie. Jednocześnie skala opodatkowania nędznych polskich dochodów jest jedna z najwyższych w Europie. Za to nakłady państwa polskiego na cele społeczne są jednymi z najniższych. Takie realia fundują nam swoją tzw. ciężka pracą polscy parlamentarzyści. Ich praca jest tak ciężka, tak wytężona, tak inteligentna, że tylko im należy się 30 tys. zł. kwoty wolnej od podatku.
...
Następna strona