Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Sebastian Ogórek
Sebastian Ogórek
|

Leszek Czarnecki dla Money.pl: Idea Bank debiutował w niezbyt przyjaznej atmosferze

0
Podziel się

Nie ma wielkiego sentymentu do sektora bankowego. Mam wrażenie, że ostatnimi czasy jest on trochę takim chłopcem do bicia - mówi Leszek Czarnecki dla Money.pl.

Leszek Czarnecki dla Money.pl: Idea Bank debiutował w niezbyt przyjaznej atmosferze
(WP/Mikołaj Przeździak)
bDTrRBTp

Nie ma wielkiego sentymentu do sektora bankowego. Mam wrażenie, że ostatnimi czasy jest on trochę takim chłopcem do bicia - mówi Leszek Czarnecki dla Money.pl. Jeden z najbogatszych Polaków odniósł się w ten sposób do małego popytu na akcje debiutującego na giełdzie Idea Banku wśród inwestorów instytucjonalnych.

Nawet o 8 proc. rósł w dniu debiutu kurs akcji Idea Banku. Nie oznacza to, że Leszek Czarnecki powinien być zadowolony. Liczono na sprzedaż akcji o wartości ponad 974 mln zł, a skończyło się na 254 mln zł. Choć zainteresowanie wśród inwestorów indywidualnych było bardzo duże i skończyło się redukcją zapisów aż o 75 proc., to niemal w ogóle nie było chęci na zakup akcji przez fundusze inwestycyjne czy emerytalne. Inwestorzy instytucjonalni kupili kilkukrotnie mniej niż pierwotnie planowano. Nie pomogła nawet 25 proc. obniżka ceny akcji maksymalnej.

bDTrRBTr

- Przede wszystkim bardzo się cieszę się, że ci inwestorzy, którzy nam zaufali i nabyli akcje w ofercie pierwotnej myślę, że mają ogromne powody do zadowolenia. 7 proc. wzrostu w tej chwili to jest naprawdę niezły wynik - mówi w rozmowie z Money.pl Leszek Czarnecki kilka godzin po giełdowym debiucie Idea Banku.

Zaznacza jednak, że jego spółka debiutowała w niezbyt przyjaznej atmosferze.

- Czasy są trudne, ogromna niepewność. Nie ma wielkiego sentymentu do sektora bankowego. Mam wrażenie, że ostatnimi czasy jest on trochę takim chłopcem do bicia - twierdzi jeden z najbogatszych Polaków.

Właściciel Getin Holding, do którego należą m.in. Getin, Open Finance czy Noble Bank dodaje, że debiut Idea Banku w takim otoczeniu można więc uznać za udany i jest oznaką zaufania do tej instytucji.

bDTrRBTx

- Znaczna część emisji to były akcje istniejące. To nie bank miał pozyskać pieniądze, tylko akcjonariusze mieli je sprzedać. Akcjonariusze nie sprzedali akcji, jest lock-up. Widać jak się zachowuje spółka na giełdzie w tej chwili, więc jeżeli będą chcieli za rok czy za dwa sprzedać akcje, to sprzedadzą je z dużo większym zyskiem - uważa Czarnecki.

Dla Money.pl mówi też, że pozyskane przez Idea Bank 250 mln zł zwiększą kapitał własny i w jego opinii absolutnie wystarczą na realizację biznesplanu.

Czytaj więcej w Money.pl
Wojny depozytowe biją w sektor bankowy Niskie stopy procentowe powodują m.in., że klasyczne lokaty bankowe stają się mniej atrakcyjne. Bardziej atrakcyjne stają się różnego rodzaju instrumenty rynku kapitałowego.
Banki będą inwestowały na GPW Minister skarbu poinformował inwestorów, że w najbliższym czasie Giełda będzie przede wszystkim działała na polskim rynku finansowym.
Idea Bank rozważa kolejną emisję akcji Decyzja w tej prawie zostanie podjęta w połowie 2016 roku.
bDTrRBTS
giełda
dziś w money
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)