Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lotnisko Szymany obniży koszty, bo ma już własną służbę informacji powietrznej

11
Podziel się:

W piątek wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit podpisał dokument, w myśl którego Port Lotniczy w Szymanach może już wyznaczyć własną służbę informacji lotniskowej. Do tej pory lotniskową informację powietrzną zapewniała Szymanom spółka prowadząca lotnisko w Radomiu.

Lotnisko Szymany obniży koszty, bo ma już własną służbę informacji powietrznej
(Tadeusz Rudzki/wikimedia (CC BY-SA 4.0))
bEJaSwXV

Działający od pół roku Port Lotniczy Olsztyn - Mazury w Szymanach nie musi już korzystać z zewnętrznej służby ruchu lotniczego. W piątek port uzyskał uprawnienia, by to jego pracownicy zapewniali lotniskową informację powietrzną w Szymanach.

W piątek w Olsztynie wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit podpisał dokument, w myśl którego Port Lotniczy w Szymanach może już wyznaczyć własną służbę informacji lotniskowej. Do tej pory lotniskową informację powietrzną zapewniała Szymanom spółka prowadząca lotnisko w Radomiu. Lotniskowa informacja powietrzna przekazuje pilotom dane o ruchu powietrznym na lotnisku, o sytuacji pogodowej, a także inne istotne informacje niezbędne dla bezpieczeństwa ruchu w porcie lotniczym.

bEJaSwXX

Jak wyjaśnił dyrektor portu Tomasz Kądziołka przekazany w piątek władzom portu dokument jest niezbędny, by przyjmować duże samoloty przewoźników powietrznych. Służbę ruchu lotniczego pełnić będzie w Szymanach 12 pracowników, którzy przeszli szkolenia zakończone egzaminami państwowymi, uzyskali także certyfikaty wydane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Obecnie Ministerstwo Infrastruktury decyzją administracyjną wyznaczyło służbę ruchu lotniczego na lotnisku w Szymanach.

Zewnętrzna służba informacji lotniczej kosztowała port w Szymanach 1,5 mln zł rocznie. Obecna decyzja pozwala nam obniżyć koszty - sami możemy pełnić to zadanie w Szymanach oraz wykonywać je także dla innych lotnisk - podkreślił Kądziołka.

Dodał, że tegoroczny plan dotyczący liczby pasażerów przyjmowanych przez Port Lotniczy w Szymanach zostanie wykonany. W nadchodzącą sobotę w Szymanach zostanie odprawiony 15-tysięczny pasażer, natomiast w czwartym kwartale władze lotniska zapewniają, że w Szymanach zostanie odprawiony 30-tysięczny pasażer. Taka liczbę podróżnych w Szymanach zakłada tegoroczny plan dla portu.

Lotnisko działa od 20 stycznia. Współpracuje z pięcioma przewoźnikami, którzy obsługują obecnie połączenia międzynarodowe do Londynu (Luton), Monachium i Berlina oraz loty krajowe do Krakowa, Wrocławia i Warszawy. Od listopada dojdzie drugie połączenie z Londynem, tym razem z lotniskiem Stansted.

bEJaSwYd

Zakończona na początku tego roku rozbudowa dawnego powojskowego lotniska w Szymanach kosztowała ponad 204 mln zł i w 76 proc. została sfinansowana z unijnych pieniędzy. Wybudowano terminal, wydłużono do 2,5 km drogę startową i wzmocniono jej nośność, powstały też m.in. parkingi i trasa łącząca lotnisko z drogę wojewódzką nr 57.

Władze spółki "Warmia i Mazury" planują już kolejne inwestycje; chcą m.in. powiększyć płytę postojową o jedno stanowisko i zwiększyć liczbę miejsc parkingowych przed terminalem.

bEJaSwYy
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
WA
5 lata temu
No fajnie- infrastruktura jest, obsługa jest. A samoloty ???
abc
5 lata temu
Lotnisko może i fajne tylko lotów brak.
Gf
5 lata temu
Jedzicie tam i zobaczcie to cudo. Piękne lotnisko i zero ludzi. Tam nikt nie lata. Statystyki sztucznie zawyzane bo bilety chodzą po 10 PLN. I jeszcze rozbudowa. O co tu chodzi?
bEJaSwYz
Jolka - katol...
5 lata temu
To wielki zysk. Lotnisko płaciło za obsługę ruchu 1,5 miliona rocznie. Teraz zatrudniło 12 nowych pracowników (fachowców, bynajmniej nie za minimalną stawkę) i będzie im płaciło pensje. Do tego dochodzi opłata za sprzęt i jego konserwację, pomieszczenie itp. No to ile, tak naprawdę, lotnisko zaoszczędziło?
Rysio
5 lata temu
A skąd są oplaty lotniskowe... bo jak się nie myle to są pobierane !? Mozna !? ....czy to jest zgodne !?