Notowania

Fiskus zniszczył polską firmę komputerową? Będzie śledztwo w sprawie MGM

Firma MGM z Marek złożyła wniosek o upadłość, bo fiskus nie oddał jej zajętych 23,5 mln zł i nie wypłacił 9 mln zł zaległego VAT-u. Śledztwo przeciwko urzędnikowi kontrolującemu firmę zostało umorzone, ale Sąd Rejonowy w Wołominie uchylił to postanowienie. - Wierzę, że tym razem zostanie ono przeprowadzone zgodnie z prawem - mówi prezes MGM.

Podziel się
Dodaj komentarz
(screen MGM.com.pl)
Firma MGM zajmowała się dystrybucją sprzętu komputerowego, oprogramowania i elektroniki

Sąd Rejonowy w Wołominie uchylił postanowienie prokuratora o umorzeniu śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie. Chodzi o sprawę MGM - firmy, która mogła paść ofiarą przestępstwa ze strony inspektora skarbowego z Urzędu Kontroli Skarbowej w Białymstoku.

E-handel. Sklepy internetowe na celowniku fiskusa

MGM złożyło wniosek o upadłość 5 kwietnia 2017 r. W pełnym żalu i rozgoryczenia oświadczeniu prezes Grzegorz Słoniewski tłumaczył, że firmę zniszczył fiskus.

W piątek sąd w Wołominie uchylił decyzję o umorzeniu śledztwa w tej sprawie. Wznowione śledztwo ma wykazać, czy inspektor skarbowy dopuścił się poświadczenia nieprawdy i niedopełnienia obowiązku funkcjonariusza publicznego przy sporządzaniu protokołu i decyzji o zabezpieczeniu 23,5 mln zł na majątku spółki MGM.

Wraca nadzieja

- Sąd nakazał ponowne śledztwo i wierzę, że tym razem zostanie ono przeprowadzone zgodnie z prawem. Zbyt wczesne umorzenie postępowania było w naszej ocenie ogromnym zaniechaniem i działaniem na szkodę MGM - powiedział Grzegorz Słoniewski. - Tym bardziej, że umorzenie nastąpiło dzień przed wyrokiem WSA z dnia 28 kwietnia, który uchylił decyzję o zabezpieczeniu na naszym majątku 23,5 mln zł i stwierdził, że ta została wydana z rażącym naruszeniem prawa - dodał.

Wyrok wołomińskiego sądu oznacza, że Prokuratura Okręgowa w Warszawie musi ponowne wszcząć śledztwo w sprawie działań inspektora skarbowego, który kontrolował firmę z Marek. To już trzeci wyrok sądu potwierdzający stanowisko zarządu MGM.

Wcześniejsze wyroki sądów jednak dotąd nie zostały wykonane przez organy skarbowe.

Nękanie kontrolami

- Niewykonywanie wyroków sądów to bezprawne działanie państwa. Wierzę, że tym razem będzie inaczej - powiedział Słoniewski.

Dodał też, że "w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy MGM kontrolowało ponad 40 urzędników skarbowych, a firma przedstawiła kilkadziesiąt tysięcy dokumentów w ramach kilku równoległych kontroli."

Według prezesa MGM kontrole skarbowe "nigdy nie wykazały jakichkolwiek nieprawidłowości w spółce".

-Teraz podważane są te same transakcje, które kilka lat temu zostały uznane za w pełni uczciwe - tłumaczył przedsiębiorca.

Od 3 października - zgodnie z decyzją Sądu Gospodarczego w Warszawie - spółka MGM znajduje się w procesie 12-miesięcznego postępowania sanacyjnego, które zostało rozpoczęte na wniosek samej firmy i jest równoznaczne ze wstrzymaniem procesu upadłościowego.

Tagi: mgm, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-11-2017

kacperNie trzeba było oszukiwać. Polska kraj krystalicznie uczciwych biznesmenów

26-11-2017

abcDajcie sobie spokój.... w tym bandyckim systemie nic nikt nie wskóra. Sądy są pisowskie a kilkadziesiąt milionów drogą nie chodzi. Tu chodzi o wyniki … Czytaj całość

28-11-2017

ASGłupie tłumaczenie ze przez lata US nie podwazał kwitów. Bo US olewał egzekwowanie tego co należne. Stąd nie było kasy w budzecie

Rozwiń komentarze (28)