Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Fiskus zniszczył polską firmę komputerową? Będzie śledztwo w sprawie MGM

28
Podziel się

Firma MGM z Marek złożyła wniosek o upadłość, bo fiskus nie oddał jej zajętych 23,5 mln zł i nie wypłacił 9 mln zł zaległego VAT-u. Śledztwo przeciwko urzędnikowi kontrolującemu firmę zostało umorzone, ale Sąd Rejonowy w Wołominie uchylił to postanowienie. - Wierzę, że tym razem zostanie ono przeprowadzone zgodnie z prawem - mówi prezes MGM.

Firma MGM zajmowała się dystrybucją sprzętu komputerowego, oprogramowania i elektroniki
Firma MGM zajmowała się dystrybucją sprzętu komputerowego, oprogramowania i elektroniki (screen MGM.com.pl)
bDTbicKt

Sąd Rejonowy w Wołominie uchylił postanowienie prokuratora o umorzeniu śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie. Chodzi o sprawę MGM - firmy, która mogła paść ofiarą przestępstwa ze strony inspektora skarbowego z Urzędu Kontroli Skarbowej w Białymstoku.

Zobacz także: E-handel. Sklepy internetowe na celowniku fiskusa

MGM złożyło wniosek o upadłość 5 kwietnia 2017 r. W pełnym żalu i rozgoryczenia oświadczeniu prezes Grzegorz Słoniewski tłumaczył, że firmę zniszczył fiskus.

bDTbicKv

W piątek sąd w Wołominie uchylił decyzję o umorzeniu śledztwa w tej sprawie. Wznowione śledztwo ma wykazać, czy inspektor skarbowy dopuścił się poświadczenia nieprawdy i niedopełnienia obowiązku funkcjonariusza publicznego przy sporządzaniu protokołu i decyzji o zabezpieczeniu 23,5 mln zł na majątku spółki MGM.

Wraca nadzieja

- Sąd nakazał ponowne śledztwo i wierzę, że tym razem zostanie ono przeprowadzone zgodnie z prawem. Zbyt wczesne umorzenie postępowania było w naszej ocenie ogromnym zaniechaniem i działaniem na szkodę MGM - powiedział Grzegorz Słoniewski. - Tym bardziej, że umorzenie nastąpiło dzień przed wyrokiem WSA z dnia 28 kwietnia, który uchylił decyzję o zabezpieczeniu na naszym majątku 23,5 mln zł i stwierdził, że ta została wydana z rażącym naruszeniem prawa - dodał.

Wyrok wołomińskiego sądu oznacza, że Prokuratura Okręgowa w Warszawie musi ponowne wszcząć śledztwo w sprawie działań inspektora skarbowego, który kontrolował firmę z Marek. To już trzeci wyrok sądu potwierdzający stanowisko zarządu MGM.

bDTbicKB

Wcześniejsze wyroki sądów jednak dotąd nie zostały wykonane przez organy skarbowe.

Nękanie kontrolami

- Niewykonywanie wyroków sądów to bezprawne działanie państwa. Wierzę, że tym razem będzie inaczej - powiedział Słoniewski.

Dodał też, że "w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy MGM kontrolowało ponad 40 urzędników skarbowych, a firma przedstawiła kilkadziesiąt tysięcy dokumentów w ramach kilku równoległych kontroli."

bDTbicKC

Według prezesa MGM kontrole skarbowe "nigdy nie wykazały jakichkolwiek nieprawidłowości w spółce".

-Teraz podważane są te same transakcje, które kilka lat temu zostały uznane za w pełni uczciwe - tłumaczył przedsiębiorca.

Od 3 października - zgodnie z decyzją Sądu Gospodarczego w Warszawie - spółka MGM znajduje się w procesie 12-miesięcznego postępowania sanacyjnego, które zostało rozpoczęte na wniosek samej firmy i jest równoznaczne ze wstrzymaniem procesu upadłościowego.

bDTbicKW
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(28)
Polak
3 lata temu
każdy urzedas, który doprowadzi do upadku firmy dającej zatrudnienie i płacącej podatki powinien z miejsca wylecież z roboty na zbity pysk z dożywotnim zakazem pełnienia jakichkolwiek funkcji publicznych, niech vpoczuje się jak ludzie, którzy stracili przez niego pracę i niech szuka roboty w sektorze prywatnym, który z taką zajadłością niszczył. Co innego egzekwować prawo, a co innego działać na szkodę Skarbu Państwa i społeczeństwa.
Prawdziwy Pol...
3 lata temu
Bandytom urzędasom zająć cały majątek!!!
Hyujjj
3 lata temu
Oby to tylko jedną firmę wykończyli. Takich przypadków są setki jak nie tysiæce.
bDTbicKX
Nikt
3 lata temu
Trzymam za was kciuki. Być może po nitce dojdziemy do kłębka kto za tym stoi. Nie wyobrażam sobie aby jakaś partia mieszał w tym palce. Za upadek firmy żądałbym zadośćuczynienia w wysokości przekraczający dług fiskusa względem państwa firmy. W razie przegranej przypominam o sądzie w Sztrasburgu. Tam można wycisnąć więcej.
drugi sort
3 lata temu
Ten urzędnik plus jego przełożeni powinni wylecieć na zbity pysk.Zadośćuczynienie powinien zapłacić dokładnie ten urząd , a jeśli zabraknie kasy powinni sprzedać całą nieruchość należącą do urzędu
...
Następna strona