Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rząd zmienia przepisy budowlane. Bez sąsiada się nie wybudujesz

Rząd zmienia przepisy budowlane. Bez sąsiada się nie wybudujesz

Szacuje się, że tylko 30 proc. powierzchni Polski jest pokryte miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego Fot. TOMASZ BOLT/EAST NEWS
Szacuje się, że tylko 30 proc. powierzchni Polski jest pokryte miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego

Jeżeli działka nie graniczy z inną już zagospodarowaną, postawienie na niej domu będzie niemożliwe. Podobne ograniczenie będzie dotyczyć terenów, gdzie jest wyłącznie droga czy las.

Szacuje się, że tylko 30 proc. powierzchni Polski jest pokryte miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Jeśli takich planów nie ma, to jedynym sposobem na wybudowanie czy to domu jednorodzinnego, czy całego osiedla, jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, czyli popularnej wuzetki.

Gazeta podkreśla, że dzisiaj wydaje się je nawet wtedy, gdy na żadnej z działek bezpośrednio graniczących z nieruchomością nie ma zabudowań. Wystarczy, że znajdują w okolicy.

Ceny za ogrzewanie mieszkania rosną coraz szybciej:

Jak pisze "DGP", rząd chce jednak zmienić przepisy. Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wuzetki będą wydawane tylko wtedy, jeśli nieruchomość graniczy bezpośrednio z co najmniej jedną działką już zabudowaną.

"Jeśli więc sąsiedzi jeszcze się nie pobudowali, to i my nie będziemy mogli. To samo dotyczy działek graniczących z drogami, parkami, lasami czy nieużytkami. Jeśli choć jeden bok naszego terenu o długości co najmniej 4 m nie graniczy bezpośrednio z zabudowaną już działką, nie będzie szans, by móc się na nim pobudować" - czytamy.

gospodarka, budownictwo, mieszkania, dom
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Anna
2017-11-29 11:06
Czyli co - jeśli ktoś chce mieć spokój od największego koszmaru czyli sąsiadów nie ma szans na spełnienie tego ?
Anna
2017-11-29 11:06
Czyli co - jeśli ktoś chce mieć spokój od największego koszmaru czyli sąsiadów nie ma szans na spełnienie tego ?
Jan
2017-11-28 13:51
Nie dziwne, że nikt nie podpisał się pod tymi bzdurami - prawo takie istnieje od dawna.
Pokaż wszystkie komentarze (654)