Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Mikołajewska
|

Podatki w Polsce do uszczelnienia. Rząd zatrudnia hakerów

14
Podziel się:

Ministerstwo Finansów uszczelnia system podatkowy. Skarbówka zdobywa coraz więcej wiedzy o podatnikach. Dochody po 7 miesiącach są o ponad 16 proc. większe niż rok wcześniej. Jak resor osiąga takie wyniki?

Hakerzy pomogą skarbówce.
Hakerzy pomogą skarbówce. (tigerlily713/Pixabay)

Ministerstwo Finansów uszczelnia system podatkowy. Skarbówka zdobywa coraz więcej wiedzy o podatnikach. Dochody po 7 miesiącach są o ponad 16 proc. większe niż rok wcześniej. Jak resort osiąga takie wyniki?

Resort finansów walczy z oszustami i wyłudzaczami i wygląda na to, że ta walka jest skuteczna. Ministerstwo uszczelnia system podatkowy i skupia się na zdobywaniu wiedzy o podatnikach. Lepsza analiza danych o podatnikach jest opłacalna. Dochody po 7 miesiącach są o ponad 16 proc. wyższe niż rok wcześniej - pisze Dziennika Gazeta Prawna.

Z VAT-u wpłynęło o 18,5 mld zł więcej niż w zeszłym roku. To nadal najpoważniejsza pozycja we wpływach do skarbówki.

* Hakerzy kradną konta w mediach społecznościowych *

Według Ministerstwa Finansów w pierwszym półroczu uszczelnienie VAT i wzrost konsumpcji prywatnej przysporzyły budżetowi niemal 14 mld zł. Jak skarbówka osiągnęła aż taki wzrost? Ministerstwo zaostrzyło kary, zreformowało służby skarbowe oraz zmieniło przepisy podatkowe.

IT w służbie urzędników skarbówki

Resort Finansów liczy również, że owe narzędzia informatyczne, w które wyposaża urzędników, zwiększą skuteczność kontroli. Celem jest namierzenie i rozliczenie przestępców którzy wyłudzają zwrot VAT albo unikają jego zapłacenia.

Jeszcze w 2013 r. nakłady na systemy IT stanowiły w Polsce tylko 1 proc. wydatków na utrzymanie administracji skarbowej. Teraz ten procent ma znacząco wzrosnąć. Łukasz Kozłowski, ekspert ekonomiczny pracodawców RP podkreśla, że informatyzacja działań Krajowej Administracji skarbowej jest nadal w fazie rozruchu.

Przełomowy ma być przyszły rok, kiedy to obowiązek korzystania z jednolitego pliku kontrolnego obejmie również mikrofirmy. Dzięki temu Ministerstwo będzie mogło szerzej wykorzystywać analizator JPK, dostarczony przez specspółkę IT Aplikacje Krytyczne.

Narzędzia IT nie ominą paragonów

Skarbówka zapowiada również kolejne rozwiązania informatyczne, które pozwolą jej wziąć pod lupę również paragony fiskalne. Co więcej, Ministerstwo chce, by na rynku pojawiły się kasy online, zbierające dane w czasie rzeczywistym.

Już niebawem kierownictwo Ministerstwa Finansów podejmie też decyzję, jak ma wyglądać Centralny Rejestr Faktur.

Technologiczna rewolucja ma przeciwdziałać wyłudzeniom takim jak tym dokonywanym przez karuzele vatowskie.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(14)
gosc
5 lata temu
ile wplynelo to nikt nie wie a oni moga gadac i gadac
Praawo i rown...
5 lata temu
Hakerzy, ile dostana kasy za swoja prace? I czy to jest legalne?
Ed
5 lata temu
ale wszystkich to będzie obowiązywać czy tylko tych z poza PiSu ?
kojot
5 lata temu
Twardy elektorat PIS-u po takich informacjach orgazmu dostaje.
Alibaba chłop...
5 lata temu
a z tego bo po 60 dniach gdzie trzeba robić zwroty Vatu to powstaje pytanie: WIELA OSTANIE !!!! czy to czasem nie news przedwyborczy ??? Bo mnie w koszyku z Lidla za stówkę jest coraz mniej produktów !!!! No to pytanie dalej do jarosława kaczyńskiego bo skoro jest super to : CZEGO JA PŁACĘ TAK DUŻO !!!! Jeżeli zwykły pośle kaczyński nie wierzysz to idź i kup masło - reszta kłaków na łbie ci stanie. NABIJACIE SUWERENA W BUTELKĘ