Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Moody's znów rewiduje zdanie o polskiej gospodarce. Podwyższa szacunek wzrostu PKB na 2018 r.

Moody's znów rewiduje zdanie o polskiej gospodarce. Podwyższa szacunek wzrostu PKB na 2018 r.

4 września agencja podniosła prognozę wzrostu gospodarczego Polski w 2017 r. - z 3,2 do 4,3 proc. Fot. Gil C/shutterstock
4 września agencja podniosła prognozę wzrostu gospodarczego Polski w 2017 r. - z 3,2 do 4,3 proc.

Jedna z trzech największych agencji ratingowych na świecie znów patrzy na Polskę przychylniejszym okiem. Podnosi prognozę wzrostu i obniża szacunek deficytu na 2018 rok.

Agencja ratingowa Moody's podwyższyła prognozę dynamiki PKB Polski na 2018 rok do 3,5 proc. z 3,1 proc. Jednocześnie Moody's obniżyła szacunek deficytu sektora finansów publicznych na przyszły rok do 2,7 proc. PKB z 2,9 proc. PKB prognozowanych w maju.

Moody's oczekuje, że wzrost gospodarczy w Polsce pozostanie solidny, mimo wyzwań dla otoczenia instytucjonalnego - napisano w raporcie agencji datowanym na 12 września.

- Stabilna perspektywa ratingu Polski odzwierciedla nasze przekonanie, że ryzyka w dół i w górę dla profilu kredytowego Polski są zrównoważone. To także odzwierciedlenie naszych oczekiwań, że wzrost pozostanie solidny, pomimo wyzwań dla siły instytucjonalnej. Ponadto, stabilna perspektywa ratingu odzwierciedla nasze oczekiwania, że główna miara bilansu fiskalnego pozostanie poniżej 3 proc. PKB, podczas gdy dług publiczny ustabilizuje się w pobliżu 55 proc. PKB - uważają analitycy agencji.

 

Zobacz też: Agencje ratingowe powstały 200 lat temu


Do czynników mogących przyczynić się do podwyżki ratingu Polski agencja zaliczyła: konsolidację fiskalną, która doprowadziłaby do trwałej redukcji deficytu strukturalnego, poprawę równowagi w systemie opieki społecznej. W otoczeniu instytucjonalnym wymienia natomiast reformy strukturalne, które pozytywnie wpłynęłyby na perspektywy wzrostu w średnim terminie oraz na wydajność pracy.

Zdaniem Moody's na rating negatywnie oddziaływać może z kolei trwałe pogorszenie pozycji fiskalnej i/lub wyraźne pogorszenie się klimatu inwestycyjnego, które potencjalnie mogłoby skutkować dużym odpływem kapitału, a także brak postępu w kierunku wdrażania reform strukturalnych, co mogłoby spowolnić innowacje i/lub odstraszyć inwestycje zagraniczne, a tym samym zaszkodzić wzrostowi.

O rewizji prognoz na 2017 rok agencja Moody's poinformowała na początku września, o czym pisaliśmy w money.pl.

W miniony piątek agencja Moody's poinformowała, że - mimo wcześniejszych zapowiedzi - nie dokonała aktualizacji ratingu Polski.

moody's, deficyt, pkb, agencja ratingowa
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
RYS
2017-09-15 12:08
Brawo Szydło brawo Morawiecki !
Staś T.
2017-09-15 11:09
Prognozy oparte o "ale.." , "jeśli..." , "prawdopodobnie". Każda wróżka ma większą wiarygodność. Nic dziwnego ze nie przewidzieli kryzysu w USA parę lat temu.
ehh
2017-09-14 10:45
Jak to się ma do deficytu który na koniec roku będzie miał ponad 70mld i galopującej inflacji? Otóż jesteśmy dobrym kąskiem dla kredytodawców, można nas wyssać do zera - o tym jest ten ranking.
Pokaż wszystkie komentarze (241)