Notowania

murapol
09.01.2017 11:39

Polski deweloper chce budować domy na Wyspach. Rusza z pierwszą inwestycją

Koszt zakupu dwóch działek w Edynburgu to około 900 tys. funtów, czyli prawie 5 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Wawryszuk)

Firma Murapol czeka na pozwolenie na budowę 20 mieszkań w ramach projektu deweloperskiego w stolicy Szkocji. To pierwsza inwestycja spółki na Wyspach, ale jak zapowiadają władze, nie ostatnia. Do tej pory niewielu polskich deweloperów decydowało się na wyjście poza granice kraju, ale rosnąca konkurencja i świetne wyniki w ubiegłym roku mogą ośmielić wielu przedsiębiorców.

Polacy to dobrzy budowlańcy. Wiedzą o tym m.in. na Wyspach, gdzie w wielu ekipach budowlanych można usłyszeć polski język. Wielka Brytania to częsty kierunek emigracji zarobkowej. Zarabiać w funtach chcą jednak nie tylko pojedynczy fachowcy, ale i duże firmy budowlane. Takim przykładem jest Murapol.

Grupa podpisała przedwstępną umowę zakupu dwóch działek w stolicy Szkocji - Edynburgu. Koszt to około 900 tys. funtów, czyli prawie 5 mln zł. Na powierzchni 0,15 ha, zlokalizowanych przy Ferry Road, jednej z najpopularniejszych ulic miasta, zostanie zrealizowany projekt deweloperski składający się z 20 mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej około 2 tys. metrów kwadratowych.

Projekt Ferry Road ruszy jak tylko Murapol uzyska zgodę na budowę lokalnego nadzorcy. Wtedy też będzie zawarta ostateczna umowa zakupu działek.

Inwestycja mieszkaniowa w Szkocji jest drugą inwestycją zagraniczną grupy Murapol. W czerwcu ubiegłego roku kupiła za kwotę 1,5 mln euro (6,5 mln zł) grunt w Berlinie, na którym zostanie zrealizowany projekt deweloperski składający się z dziewięciu budynków ze 120 lokalami mieszkalnymi o łącznej powierzchni użytkowej około 5,4 tys. metrów kwadratowych.

- Zarówno Berlin, jak i Edynburg są rynkami o olbrzymich potencjałach dla działalności deweloperskiej - wskazuje Michał Sapota, prezes Murapolu. - Stolica Szkocji to nie tylko rozwinięty ośrodek akademicki, ale również atrakcyjny rynek pracy, oferujący jedne z najwyższych zarobków w Wielkiej Brytanii. To tworzy segment rynku zainteresowany mieszkaniami w kameralnych inwestycjach w prestiżowych lokalizacjach.

Edynburg jest pierwszym celem spółki w Wielkiej Brytanii i według zapowiedzi prezesa, nie ostatnim. - Inwestycja ta jest pierwszą z kilku planowanych na Wyspach i wpisuje się w naszą strategię rozwoju, która zakłada osiągnięcie pozycji dewelopera o skali europejskiej w perspektywie kilku najbliższych lat - podkreśla Michał Sapota.

Krajowi deweloperzy coraz śmielej myślą o wejściu na zagraniczne rynki po sukcesach odnoszonych w kraju. Rok 2016 był rekordowy. Na rynku mieszkaniowym obserwowaliśmy prawdziwy boom sprzedażowy. Lokale z pierwszej ręki rozchodziły się jak świeże bułeczki. W efekcie najwięksi deweloperzy notowali rekordowe ilości przekazywanych nieruchomości. Największe giełdowe spółki wygenerowały tym samym po kilkadziesiąt milionów złotych zysków. I to tylko po trzech kwartałach. Wyniki za czwarty kwartał poznamy w kolejnych tygodniach. Więcej na ten temat pisaliśmy w tekście: "Rekordowy rok deweloperów. Mieszkania drożeją, a zyski rosną nawet kilka tysięcy procent.

Wypracowane sowite zyski teraz mogą posłużyć na inwestycje zagraniczne. Tym bardziej, że na krajowym rynku konkurencja jest już bardzo duża. W związku z tym też trudniej o zakup działek pod budowę w dobrych lokalizacjach za dobrą cenę. Cena metra kwadratowego w takich miejscach często wielokrotnie przekracza średnie stawki, przez co rentowność inwestycji maleje. Dla wielu deweloperów opcją jest więc zagranica.

Grupa Murapol jest holdingiem inwestycyjnym od 16 lat działającym w obszarze wielorodzinnego budownictwa mieszkaniowego. Obecna oferta mieszkaniowa jest w 12 miastach w Polsce, w dwóch kolejnych deweloper nabył działki i przygotowuje realizacje projektów. W 2016 roku Murapol podpisał ponad 3 tys. umów sprzedaży mieszkań. Plan na 2017 rok zakłada wzrost sprzedaży do 4 tys.

Tagi: murapol, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-01-2017

tedZa 13 zł brutto. Oczywiście pracowników zabierze z Polski.

09-01-2017

boomNareszcie. W końcu będą mieli ciepłe mieszkania.

10-01-2017

elpopolA Ty pracuj za 1500 pln i kredyt na całe życie dla głupiego prezesiny. Jak żyć ?

Rozwiń komentarze (8)