Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Na rynku paliw potrzebny jest mechanizm odwróconego VAT

0
Podziel się:

Zdaniem prezes PiPP remedium na szarą strefę mogłoby być wprowadzenie tego mechanizmu.

Na rynku paliw potrzebny jest mechanizm odwróconego VAT
(Karol Serewis/East News)

- Nawet na krótki okres należy wprowadzić mechanizm odwróconego podatku VAT w stosunku do paliw - oceniła prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych Halina Pupacz.

Prezes PiPP oceniła, że szara strefa w polskim sektorze paliwowym rośnie, a przepisy prawne nie są skuteczne. - To, że zwiększyły się kontrole skarbowe czy celne i iluś pseudo-przedsiębiorców zostało już przez urzędy skontrolowanych, zarzucono im pewne przestępstwa, to nie oznacza, że problem został załatwiony szacunki pokazują, że szara strefa rośnie - powiedziała.

Pupacz dodała, że pewnym remedium na szarą strefę mogłoby być wprowadzenie mechanizmu odwróconego podatku VAT w sektorze paliwowym. Oceniła, że odwrócony VAT w przypadku innych towarów pozwala na ukrócenie oszustw. - W przypadku paliw jakoś nie ma przekonania by ten mechanizm wprowadzić - powiedziała.

Zdaniem prezes potrzebne są "głębokie, systemowe zmiany w podatku VAT, bo ten podatek stał się towarem". Podkreśliła, że mechanizm odwróconego VAT-u powinien być wprowadzony jak najszybciej, chociaż na krótki czas.

Ekspertka z BM Reflex Urszula Cieślak oceniła, że obecne przepisy pozwoliły przede wszystkim nie pogłębić szarej strefy. Jednak podobnie jak Pupacz powiedziała, że kontrola przepływu VAT-u jest zasadna. - Jest popyt i podaż, dopóki będą tacy chętni którzy będą korzystać z ofert minus 100, to (nieuczciwe firmy) nie znikną z rynku. Ale w tym przypadku trzeba odwoływać się do uczciwości i etyki przedsiębiorców - powiedziała Cieślak.

Zobacz, jak zmieniały się ceny paliw

Prezes zarządu Operatora Logistycznego Paliw Płynnych Daniel Betke dodał, że mimo iż działania które podejmowane są przez administrację państwową mogą być w opinii przedsiębiorców "dalekie od oczekiwań", to należy je pozytywnie ocenić, szczególnie kontrole przeprowadzane przez służby podlegające resortowi finansów.

- To, że nagle okazuje się, że suma stwierdzonych wyłudzeń (rośnie) w podatku VAT wcale nie musi świadczyć o tym że mamy wzrost szarej strefy, ale może świadczyć o tym że lepiej ją rozpoznajemy - dodał.

Czytaj więcej w Money.pl
Duże zmiany w podatku VAT za elektronikę Sejm przegłosował nowelizację ustawy, która dotyczy przede wszystkim przenośnych komputerów, telefonów komórkowych czy konsoli do gier.
Będzie odwrócony VAT na telefony i tablety? Przewidziany w projekcie odwrócony VAT jest procedurą, która przewiduje, że to kupujący, a nie sprzedający, zobowiązuje się do odprowadzenia podatku.
Resort staje do walki z wyłudzeniami VAT Przepisy mają dotyczyć między innymi telefonów komórkowych, tabletów i laptopów.
vat
wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)