Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowa strategia GPW. Spółka może liczyć na wsparcie skarbu państwa

0
Podziel się:

- Będziemy wspierać GPW w realizacji ambitnych celów - zapowiada minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński.

Nowa strategia GPW. Spółka może liczyć na wsparcie skarbu państwa
(Ministerstwo Skarbu Państwa)

Skarb Państwa, główny akcjonariusz GPW, z zadowoleniem przyjął szczegóły jej nowej strategii - oświadczył minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński. W jego ocenie strategia ta pozytywnie wpłynie na rozwój giełdy i polskiego rynku kapitałowego.

_ - Skarb Państwa jako główny akcjonariusz Giełdy Papierów Wartościowych z zadowoleniem przyjął szczegóły nowej strategii, przedstawionej wspólnie przez zarządy giełdy i kluczowych spółek grupy. Będziemy wspierać GPW w realizacji ambitnych celów, jakie przed sobą postawiła _ - napisał w oświadczeniu dla mediów Karpiński.

_ - W naszej ocenie planowane działania - integracja grupy, zwiększenie i dywersyfikacja przychodów, racjonalizacja kosztów, rozwijanie obszarów, gdzie GPW ma przewagi konkurencyjne oraz koncentracja na potrzebach klientów będą miały pozytywny wpływ na rozwój giełdy i polskiego rynku kapitałowego _ - dodał.

Giełda Papierów Wartościowych zakłada w strategii do 2020 roku podwojenie wyniku EBITDA z 144 mln zł w 2013 roku i liczy na 7 proc. średnioroczny wzrost przychodów. Zarząd GPW zaprezentował strategię w czwartek.

Strategia przewiduje też, że rozwój GPW do 2020 r. będzie oparty na sześciu filarach: płynnym rynku akcji, rozwiniętym rynku długu, rynku instrumentów pochodnych, rynku terminowym, produktach dla inwestorów i emitentów, a także na otwieraniu nowych segmentów biznesu.

Jednym z elementów strategii jest zachęcanie emitentów do debiutu na warszawskiej giełdzie. Do 2020 roku liczba spółek notowanych na rynku głównym ma przekroczyć 550. Celem GPW jest też przywrócenie zainteresowanie kontraktami terminowymi na WIG20. Ponadto GPW rozważa dostarczenie technologii do zaawansowanych instrumentów, w tym strategii opcyjnych, które są dostępne na bardziej rozwiniętych rynkach.

Strategia giełdy zakłada także koncentrację na szukaniu synergii kosztowych i przychodowych w ramach grupy. Po rezygnacji z rozmów o połączeniu z grupą giełd wokół Wiednia prezes GPW zapowiada skupienie się na rozwoju organicznym. Nie ma jednak planów sprzedaży mniejszościowych udziałów w giełdach w Rumunii i na Ukrainie.

Warszawska giełda planuje działania, które obniżą jej koszty funkcjonowania o około 20 mln zł w ciągu trzech lat. W przyszłym roku oszczędności mają sięgnąć 10 mln zł, większe efekty będą od 2017 roku.

Częścią strategii GPW jest zmieniona polityka dywidendowa. GPW zakłada obecnie, że na dywidendę co roku trafiać będzie ponad 60 proc. skonsolidowanego zysku netto, chociaż prezes parkietu nie wyklucza, że przy braku dużych potrzeb inwestycyjnych dywidenda mogłaby sięgnąć do 100 proc. zysku.

Czytaj więcej w Money.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)