Notowania

prawo
05-03-2018 (07:36)

Rewolucja w prawie pracy. Tysiące Polaków z dnia na dzień przejdą na etat

Organizacja biznesowe nie zostawiają na projekcie Kodeksu pracy suchej nitki.

Podziel się
Dodaj komentarz
Umowy cuwilnoprawne są często spotykane na przykład w gastronomii.

Kilkaset tysięcy Polaków może z dnia na dzień przejść na etat, jeśli projekt nowego Kodeksu pracy wejdzie w życie w proponowanej formie. Już 14 marca Komisja Kodyfikacyjna zakończy prace nad projektem Kodeksu. O jego dalszych losach zdecyduje rząd.

Jak pisze "Rzeczpospolita", najważniejsze zmiany w nowym Kodeksie to ograniczenie kontraktów cywilnoprawnych i samozatrudnienia, obowiązek wysłuchania pracownika przed zwolnieniem oraz możliwość swobodnego regulowania czasu pracy przez pracodawców.

Już 14 marca prace nad dwoma projektami ma zakończyć Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy. Jeden z projektów dotyczy indywidualnego, a drugi zbiorowego prawa pracy. Oba trafią następnie do Ministerstwa Rodziny i Pracy.

Prof. Arkadiusz Sobczyk, szef zespołu ekspertów pracujących nad kodeksem indywidualnego prawa pracy mówi gazecie, że ograniczenie umów cywilnoprawnych to walka z patologią, a w zamian proponuje się elastyczne formy pracy.

Organizacje biznesowe nie zostawiają na projekcie Kodeksu pracy suchej nitki. Zdaniem prof. Moniki Gładoch, reprezentującej Pracodawców RP w Komisji Kodyfikacyjnej, wiele z nowych propozycji narusza wolnościowe zasady Konstytucji RP, dotyczące funkcjonowania państwa demokratycznego i wolnorynkowego.

- Problemem są nie tylko propozycje oderwane od rzeczywistości, ale niekiedy ich bardzo zła redakcja. Są one przez to niekiedy całkowicie niezrozumiałe. W tekście występują nowe enigmatyczne pojęcia, nieznane prawu pracy. Nawet tak krótki czas na stworzenie nowej ustawy nie tłumaczy słabości propozycji - przekonuje Gładoch.

Tagi: prawo, nowy kodeks pracy, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
WP Money
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-03-2018

DobromirTo jasne ze przedsiebiorcy nie chca zatrudnaic na etat bo to sie wiaze z placeniem za ZUS itd. Uwazam ze ta ustawa jest bardzo potrzebna i zmusi … Czytaj całość

05-03-2018

MateuszBardzo dobrze prawo PiS brawo wy

05-03-2018

JoannaBrak wiedzy o podstawowych prawach rządzących światem władzy w PL doprowadzi do ruiny kraju. Konsekwencją tej głupoty będzie bezrobocie a ocet znowu … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (135)

Wybrane dla Ciebie