Notowania

adam glapiński
10.06.2016 11:57

Nowy prezes NBP. Adam Glapiński powołany przez Sejm

Adam Glapiński na stanowisku prezesa NBP zastąpi Marka Belkę, który kończy 6-letnią kadencję.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News/ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)

Profesor Adam Glapiński nowym prezesem Narodowego Banku Polskiego. Był jedynym kandydatem na to stanowisko, rekomendowanym przez Prawo i Sprawiedliwość. Za jego powołaniem głosowało 284 posłów, przeciw - 124 posłów, a 34 wstrzymało się od głosu. Adam Glapiński na stanowisku prezesa NBP zastąpi Marka Belkę, który kończy 6-letnią kadencję.

Adam Glapiński w 1972 roku ukończył Szkołę Główną Planowania i Statystyki w Warszawie i od 1974 roku jest związany zawodowo z tą uczelnią jako wykładowca. Dziś jest to Szkoła Główna Handlowa. W 2004 roku habilitował się, a w 2013 uzyskał tytuł profesora nauk ekonomicznych.

W latach 80. działał w Solidarności. W 1990 roku był współzałożycielem Porozumienia Centrum. Od początku lat 90. pełnił wiele funkcji w administracji publicznej - ministra budownictwa i gospodarki przestrzennej w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego i ministra współpracy gospodarczej z zagranicą w gabinecie Jana Olszewskiego. Był też posłem na Sejm I kadencji i senatorem IV kadencji Senatu RP. Działał w Parlamentarnej Komisji Wspólnej Unii Europejskiej i Polski.

Adam Glapiński zasiadał w radach nadzorczych Banku Rozwoju Eksportu, Centralwings oraz KGHM Polska Miedź. W latach 2007-2008 pełnił funkcję prezesa zarządu - dyrektora generalnego Polkomtela.

Był doradcą ekonomicznym prezydenta Lecha Kaczyńskiego i w 2010 roku został przez niego powołany do Rady Polityki Pieniężnej na sześcioletnią kadencję, która upłynęła w lutym 2016 roku. Z dniem 1 marca prezydent Andrzej Duda powołał Adama Glapińskiego na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego.

Urodził się 9 kwietnia 1950 roku w Warszawie. Związany zawodowo ze Szkołą Główną Handlową, wykładał też między innymi w Wyższej Szkole Ekonomii i Prawa im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach, a także w Polskiej Akademii Nauk, Inter-University Centre of Postgraduate Studies w Dubrowniku oraz University of Kansas.

W latach 1993-2001 kierował Instytutem Wolności Ekonomicznej i Politycznej. Jest członkiem kapituły nagrody "Teraz Polska", International Joseph A. Schumpeter Society oraz European Society for the History of Economic Thought.

Tagi: adam glapiński, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-06-2016

pytekRozliczał pieniądze kościelne, dawane przez wiernych na tace? A Panie Glapiński, ile pieniędzy wpłynęło do kościoła tą drogą przez ostatni rok? A ile … Czytaj całość

10-06-2016

janSolidaruchy wracają. Wąsacze i steropiany to banda gamoni, którzy wymyslili kolesiostwo i nepotyzm. Ciężki okres dla Polski, bardzo ciężki.

10-06-2016

Czekałem na to 27 lat BRAWO!!!!!!!Wreszcie uczciwy Prezes na stanowisku

Rozwiń komentarze (38)