Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|

Nowy-stary prezydent Gdańska to inwestor giełdowy. Miliony w akcjach, liczne nieruchomości - oto jego majątek

32
Podziel się:

2 mln złotych na giełdzie, milionowe kredyty we franku szwajcarskim, domy i mieszkanie - to majątek Pawła Adamowicza. W sumie może się pochwalić majątkiem o wartości blisko 3,5 mln zł. To sprawia, że Adamowicz jest jednym z najbogatszych prezydentów miast w Polsce.

Paweł Adamowicz został prezydentem Gdańska. Wygrał w II turze wyborów samorządowych
Paweł Adamowicz został prezydentem Gdańska. Wygrał w II turze wyborów samorządowych (Wojciech Strozyk/REPORTER)
bECLwoFx

Paweł Adamowicz wygrał w II turze wyborów samorządowych i to on będzie rządził Gdańskiem przez kolejną kadencję. Został prezydentem po raz szósty. Według sondaży powyborczych uzyskał 64 proc. głosów. Konkurent - Kacper Płażyński uzbierał 35 proc. głosów.

Za Adamowiczem od wielu lat ciągnie historia niepoprawnie wypełnionych oświadczeń majątkowych. Miał mieszkania, których nie wpisał do dokumentów, podawał zaniżoną kwotę oszczędności. W efekcie co rusz korygował oświadczenia. W tej chwili prezydent i prokuratura czekają na kolejny termin rozprawy (28 listopada) przed Sądem Rejonowym w Gdańsku. Adamowicz konsekwentnie tłumaczy, że braki w oświadczeniach wynikały z pomyłki.

Sprawa nie przeszkodziła w kontynuowaniu politycznej kariery na fotelu włodarza Gdańska. Postanowiliśmy sprawdzić, czym dysponuje nowy-stary prezydent Gdańska.

bECLwoFz

Warto dodać, że w tym roku Adamowicz złożył dwa oświadczenia majątkowe (pierwsze w kwietniu, drugie we wrześniu) oraz pięć korekt. Zmiany dotyczą sprawozdań z lat ubiegłych. Jak przyznaje sam Adamowicz, korekty uwzględniają kwoty "wynikające z wniosku Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu" o warunkowe umorzenie postępowania. I tak w oświadczeniu z 2010 roku zamiast 105 tys. zł na koncie, pojawia się 157 tys. zł. W oświadczeniu z 2011 roku z 95 tys. zł oszczędności robi się 303 tys. zł.

Co składa się na majątek Adamowicza we wrześniu 2018 roku? W oświadczeniach majątkowych prezydent Gdańska wyodrębnia majątek swój oraz wspólność małżeńską. I tak do dyspozycji Adamowicza i jego żony jest 100 tys. zł. Odrębne oszczędności prezydenta Gdańska to 80 tys. zł. Adamowicz też ma oszczędności w walucie obcej to 16 tys. franków szwajcarskich (w przeliczeniu 60 tys. zł), które są majątkiem wspólnym małżeństwa. Do tego również dochodzi 4 tys. euro, czyli w przeliczeniu 17 tys. zł. To jest jednak znów majątek odrębny Adamowicza. Prezydent Gdańska może się pochwalić również papierami wartościowymi. W ramach funduszy akcyjnych zgromadził blisko 200 tys. zł (część znów jest współwłasnością małżeńską).

bECLwoFF

Fragment oświadczenia majątkowego Pawła Adamowicza z września 2018 roku

I tak Adamowicz ma dom o powierzchni 83,3 metrów kwadratowych o wartości 498 tys. zł. Na tym jednak nieruchomości się nie kończą. Prezydent Gdańska ma jeszcze mieszkanie o powierzchni 67 metrów kwadratowych, które warte jest 410 tys. zł. Do tego Adamowicz ma działkę niezabudowaną o powierzchni 1207 metrów kwadratowych, która wyceniana jest na 150 tys. zł. W skład majątku wchodzi jeszcze jedna niezabudowana działka. Tym razem to 1,49 hektara o powierzchni 45 tys. zł. Oprócz tego Adamowicz ma miejsce garażowe, które warte jest 24,4 tys. zł.

Prezydent Gdańska jest również inwestorem giełdowym. Zgodnie z oświadczeniem dysponuje akcjami takich spółek jak:

bECLwoFG
 • Asseco Polska (1600 akcji o wartości 76 tys. zł),
  • Budimex (1020 akcji o wartości 127,5 tys. zł),
  • Echo Investment (14780 akcji o wartości 56,7 tys. zł),
  • KGHM (1500 akcji o wartości 133 tys. zł),
  • Grupy Kęty (980 akcji o łącznej wartości 343 tys. zł),
  • Prime Car Management (1800 akcji o wartości 18 tys. zł),
  • Pekao (2300 akcji o wartości 241 tys. zł),
  • Play (4000 akcji o wartości 64 tys. zł),
  • PZU (28800 akcji o wartości 1 mln 152 tys. zł).

W sumie na giełdzie ma 2,2 mln zł. Od stycznia do września (gdy Adamowicz sporządzał aktualne oświadczenie majątkowe) prezydent Gdańska zarobił 57 tys. zł z tytułu dywidendy. Jednocześnie ze sprzedaży akcji zyskał 174 tys. zł.

Fragment oświadczenia majątkowego Pawła Adamowicza z września 2018 roku

bECLwoFH

Adamowicz ma na koncie trzy kredyty we frankach szwajcarskich. W tej chwili ma do oddania 252 tys. franków szwajcarskich (z 580 tys. zł, które zaciągnął w latach 2006 - 2008). Adamowicz musi spłacić jeszcze około 950 tys. zł po aktualnym kursie franka szwajcarskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECLwoGa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(32)
Wilano
2 lata temu
No to szału nie ma jak na prezydenta. Moi sąsiedzi mają większy majątek - żaden nie jest prezydentem.
Janek
3 lata temu
Taki mundry a z kredytem frankowym chytrus wtopił i musi spłacić więcej niż wziął. Brał bo wszystkie cwaniaki brali myśląc że to takie korzystne!!! He he!
SicLuceatLux
3 lata temu
I oczywiście nie ma konfliktu interesów bo przecież Prezydent Gdańska nie ma bladego pojęcia o planach inwestycyjnych firm giełdowych. W końcu Piskorski też dorobił się na giełdzie za swojej prezydentury w Warszawie i też bez wątpienia uczciwie.
bECLwoGb
Adam
3 lata temu
A gdzie jego 7 mieszkań, które zamieniły się w 2 mieszkania? Gdzie walizka pieniędzy, która dostali od "dziadka"?
AK
3 lata temu
Brawo POlacy z miasta Danzing, jak to mówią PO kradnie ale innym też pozwalają, tak trzymać.
...
Następna strona