Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Obama nominuje Ashtona Cartera na szefa Pentagonu

0
Podziel się:

Odejście dotychczasowego szefa ma związek zwłaszcza z krytyką strategii USA wobec zagrożenia ze strony dżihadystycznego ugrupowania Państwo Islamskie.

Ashton Carter
Ashton Carter (PAP/EPA)

Oczekuje się, że prezydent USA Barack Obama nominuje na szefa Pentagonu Ashtona Cartera, wiceministra obrony od października 2011 do grudnia 2013 roku - poinformowała telewizja CNN.

Aktualizacja 20:33

Reuters odnotowuje, że Carter jest uważany za głównego kandydata do zastąpienia Chucka Hagla, który w końcu listopada zapowiedział odejście ze stanowiska ministra obrony. Obama powiedział wtedy, że Hagel, który kierował Pentagonem od dwóch lat, sam _ doszedł do wniosku _, iż nadszedł czas, by zakończyć misję ministra obrony. Jednak media donosiły, że minister złożył ją pod presją, na prośbę Obamy.

Carter, choć nigdy nie służył w wojsku, jest wieloletnim i szanowanym urzędnikiem Pentagonu, specjalistą od uzbrojenia. Od początku był uważany za jednego z głównych kandydatów do zastąpienia Chucka Hagla, który pod koniec listopada zapowiedział odejście ze stanowiska ministra obrony.

Szanse Cartera wzrosły po tym, jak dwie inne typowane na ten urząd osoby wycofały swoje kandydatury. Jedną z nich była uważana za faworytkę Michele Flournoy, była wiceminister obrony. Według telewizji CNN i dziennika _ New York Times _ Carter pozostał praktycznie jedyną osobą na liście kandydatów i Obama zamierza go nominować, aczkolwiek _ NYT _ zastrzega, że ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.

60-letni Carter, który był wiceministrem obrony, zarówno za czasów ministra Leona Panetty, jak i Hagla, odpowiadał m.in. za zakupy broni oraz redukcję przestarzałego i nieefektywnego sprzętu. To on, jak przypomina _ NYT _, odpowiadał za rozpoczęty w 2012 roku program cięć budżetowych w wydatkach na obronę w wysokości 500 mld USD w ciągu dekady.

Carter ukończył studia z fizyki oraz historii średniowiecza na uniwersytecie Yale, a także zdobył tytuł doktora fizyki teoretycznej na Oxfordzie. Zanim trafił do Pentagonu, przez 20 lat pracował jako naukowiec.

Komentatorzy podkreślają, że Carter cieszy się szacunkiem i zaufaniem zarówno w Pentagonie, jak i wśród członków obu partii w Kongresie. Będzie to jego atutem w zadaniach, z którymi przyjdzie mu się zmierzyć, jeśli będzie kierował Pentagonem - począwszy od walki z Państwem Islamskim i wprowadzenia w nową fazę operacji w Afganistanie, a na cięciach budżetowych kończąc.

Jednak _ jego kariera sprawia, że jest do tego doskonale przygotowany _ - powiedział ceniony ekspert ds. obronnych w think tanku Brookings Institution, Michael O'Hanlon.

_ New York Times _ pisał, że odejście Hagla ma związek zwłaszcza z krytyką strategii USA wobec zagrożenia ze strony dżihadystycznego ugrupowania Państwo Islamskie (IS) w Iraku i Syrii. _ Odsunięcie Hagla oznacza uznanie, że (walka z) IS wymaga innego rodzaju umiejętności _ niż te, które ma Hagel - wskazywał _ NYT _, powołując się na wypowiedź anonimowego przedstawiciela administracji.

Poza spóźnioną strategią wobec rosnącego zagrożenia ze strony IS krytycy Hagla zarzucali mu też porażkę w Afganistanie, gdzie USA nie udało się na tyle uzyskać przewagi nad talibami, by zmusić ich do zawarcia porozumienia pokojowego. USA krytykowane są też za zbyt miękką politykę wobec kryzysu ukraińskiego, która nie powstrzymała rosyjskiej inwazji na wschodzie Ukrainy.

Z drugiej strony obrońcy Hagla zwracali uwagę, że to Biały Dom, a nie Pentagon ani nawet Departament Stanu ustala główne założenia polityki zagranicznej USA. Przypominano ponadto, że Haglowi przyszło kierować Pentagonem w czasie znacznych cięć w budżecie obronnym.

Czytaj więcej w Money.pl
Lecą głowy po porażce wyborczej Demokratów Poza spóźnioną strategią wobec rosnącego zagrożenia ze strony IS krytycy Hagla zarzucają mu też porażkę w Afganistanie.
Ataki lotnictwa w Iraku. Pentagon przyznaje Ataki lotnictwa USA pod koniec ubiegłego tygodnia zwolniły tempo działań zbrojnego ugrupowania Państwo Islamskie.
F-16 prawie zderzył się z rosyjskim myśliwcem [WIDEO] - _ Do diabła! _ - krzyczy norweski pilot na nagraniu. Maszyna z Rosji przeleciała zaledwie 20 metrów od niego.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)