Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Agata Kołodziej
Agata Kołodziej
|

Obniżenie wieku emerytalnego. Rząd unika debaty, "zaczyna się bać gniewu społecznego"

84
Podziel się:

Rząd we wtorek miał zająć się prezydenckim projektem ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego, który leży w Sejmie od listopada. Jeszcze w poniedziałek wieczorem był uwzględniony w porządku obrad, ale we wtorek rano nagle zniknął. Piotr Szumlewicz przekonuje, że to fortel, żeby uniknąć debaty na forum Rady Dialogu Społecznego. - Rząd zaczyna się bać gniewu społecznego – twierdzi Szumlewicz.

Obniżenie wieku emerytalnego. Rząd unika debaty, "zaczyna się bać gniewu społecznego"
(Andrzej Iwanczuk/REPORTER/East News)

Rząd we wtorek miał zająć się prezydenckim projektem ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego, który leży w Sejmie od listopada. Jeszcze w poniedziałek 11 lipca wieczorem był uwzględniony w porządku obrad, ale we wtorek rano nagle zniknął. Piotr Szumlewicz przekonuje, że to fortel, żeby uniknąć debaty na forum Rady Dialogu Społecznego. - Rząd zaczyna się bać gniewu społecznego – twierdzi Szumlewicz.

- Mamy podejrzenia, że rząd chce uciec przed głosem partnerów społecznych. W najbliższy czwartek jest Rada Dialogu Społecznego, wnioskowaliśmy, żeby temat emerytur tam się pojawił. Przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda się na to nie zgodził, przez co pokazał, że jest jakoś blisko z rządem związany – powiedział w money.pl Piotr Szumlewicz z OPZZ. - Gdyby dzisiaj rząd przyjął propozycję obniżenia wieku emerytalnego, wtedy narzucałoby się, żeby wprowadzić to do porządku obrad Rady – dodaje Szumlewicz. - Te przesunięcia powodują, że rząd chyba zaczyna się bać gniewu społecznego – podsumowuje.

Przedstawiciel OPZZ podkreśla, że związkowcy są zaniepokojeni, że rząd nie dotrzymał obietnic wyborczych. - Miało być obniżenie wieku emerytalnego, ale miało być też uwzględnienie stażu pracy, żeby Polacy i Polki mogli przechodzić na emeryturę po przepracowaniu pewnego czasu pracy. Rząd mówił, że to będzie 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Naszym zdaniem to jest niedotrzymanie obietnic wyborczych – twierdzi Szumlewicz.

- Widzimy też w propozycjach rządowych waloryzację rent i emerytur zaledwie za 0,8 proc., co dla najniższych rent oznacza podwyżkę tylko o kilka złotych miesięcznie. To są niepoważne podwyżki, a przypominam, że dobra zmiana miała oznaczać bardzo szybkie podwyżki – wytyka związkowiec.

Większej wagi do obniżki wieku emerytalnego nie przywiązuje natomiast Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

- System emerytalny to jest matematyka i rząd, oprócz propagandy, nie za wiele może zrobić – uważa Kaźmierczak. – Obecny system emerytalny jest nie do utrzymania w tym kształcie. Dzieci, które nie urodziły się 5 czy 10 lat temu już się nie urodzą. Trzeba przestać oszukiwać Polaków i powiedzieć prawdę: systemu emerytalnego w obecnym kształcie nie będzie, trzeba zacząć płacić emerytury z budżetu państwa – twierdzi Kaźmierczak.

emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(84)
kkkkkkkkkkkkk...
6 lat temu
problem nie lezy juz w wieku,lezy w wysokosci glodowej emerytury.800zl na przezycie czesto we dwoje?????????
Janusz P
6 lat temu
A w WP, Onecie, Money, Newsweeku, gadzinówce Michnika.... bez zmian. Ciągły, obrzydliwy, bezzasadny, nieuczciwy, chamski.... atak na rząd i prezydenta. Pilna repolonizacja mediów.
she
6 lat temu
Gniew społeczny rozpoczyna się od dołu a nie od gory. Szumielewicz zgłupiał
WERYK
6 lat temu
Juz nie wiecie ,co macie tu napisac,tepaki ! Wy,bojcie sie gniwu spolecznego,bo za te wszystki manipulacje i podjudzanie przeciw rzadowi,ktos powinien dobrac sie wam do tylkow.
Gronostaj
6 lat temu
Rzad przypomina mi obszymurka po kilku piwach odbijajacego sie od sciany do sciany.Nic nie zmieni,nie poradzi to juz nalog.Jak tamten bedzie obiecywal i nie dotrzyma slowa,tak tez i rzadzacy.Dzis mowia -tak- jutro .nawet nie przepraszaja,tylko twierdza ze mowili NIE a spoleczenstwo nie potrafi zrozumiec jezyka zaklamanych politykow,wiec wina spoleczenstwa.
...
Następna strona