Notowania

vat
08.04.2016 09:48

Obniżka VAT? Minister finansów przyznaje, że na razie nie ma szans

- Raczej w przyszłym roku nie będzie powrotu do niższych stawek. Nie zarekomenduję takiego rozwiązania. Najpierw musimy odbudować dochody podatkowe. Przez kilka miesięcy nie da się tego zrobić. Nie da się odwrócić procesów, które trwały 8 lat - powiedział Paweł Szałamacha.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)

- Nie będzie powrotu do niższych stawek podatku od towarów i usług w przyszłym roku, bo najpierw należy odbudować dochody podatkowe - poinformował minister finansów. Paweł Szałamacha ujawnił też, że jego resort przedstawi nowy projekt ustawy o podatku od handlu detalicznego, z którego wyłączona będzie sprzedaż przez internet.

- Raczej w przyszłym roku nie będzie powrotu do niższych stawek. Nie zarekomenduję takiego rozwiązania. Najpierw musimy odbudować dochody podatkowe. Przez kilka miesięcy nie da się tego zrobić. Nie da się odwrócić procesów, które trwały 8 lat - powiedział Szałamacha w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej".

Zamiast obniżki podatku - ulgi

W końcu grudnia 2015 roku szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk zapowiedział, że stawki VAT powrócą od 2017 r. do poziomów sprzed ich podwyższenia. Według niego, możliwe będzie wprowadzenie ulg w zakresie stawki VAT na ubranka dziecięce, wynoszącej obecnie 23 proc.

Stawki VAT podniesiono w 2011 r. Rząd planował wówczas powrót do poprzednich poziomów w 2014 r., później jednak zapisano w ustawie plan powrotu do tych stawek w 2017 r.

Szałamacha zapowiedział w wywiadzie dla "DGP" "całą nowelę" dotycząca VAT, m.in. podwyższającą próg obrotów dla obligatoryjnego VAT. W tym samym projekcie może się też znaleźć przepis o stawkach.

- Pierwszym krokiem będzie podniesienie limitu wejścia w obligatoryjny VAT ze 150 tys. zł rocznych obrotów do co najmniej 200 tys. zł. Kolejnym - zaproponowanie uproszczonej formy płatności tego podatku prawie 900 tys. drobnych podatników vatowskich. Być może będzie to ryczałtowe rozliczanie określone kwotą albo procentem od obrotów - powiedział minister.

- Mój cel to zejście z poziomem luki w VAT do średniej unijnej. U nas to 26-27 proc. potencjalnych wpływów z tego podatku, w UE - ok. 15 proc. I ja chciałbym się znaleźć w tym miejscu za 3 lata - podsumował Szałamacha.

Wpływy budżetu z VAT wyniosły 124,3 mld zł w 2014 r. wobec 113,4 mld zł w 2013 r. W 2016 r. wpływy z tego podatku zaplanowano na 128,68 mld zł,natomiast w okresie 11 miesięcy ubiegłego roku wyniosły one 113,09 mld zł wobec planowanych na cały rok 134,63 mld zł.

Co dalej z podatkiem od handlu?

Ministerstwo Finansów przedstawi nowy projekt ustawy o podatku od handlu detalicznego, z którego wyłączona będzie sprzedaż przez internet - poinformował w tym samym wywiadzie Szałamacha.

- W kwietniu przedstawimy projekt. Jego forma będzie zbliżona do tej, którą wcześniej proponowaliśmy. Z podatku wyłączymy sprzedaż przez internet. Do rozstrzygnięcia zostają formy działalności, które będą opodatkowane, i poziom stawek - zarówno narastających wraz z wielkością obrotu, jak i specjalnej stawki weekendowej - powiedział szef resortu finansów.

Dodał, że jest zwolennikiem podatku progresywnego "bo bierze ona pod uwagę zdolność płatniczą poszczególnych podatników". Nie obawia się przy tym reakcji Komisji Europejskiej. - Wbrew pozorom jest pole manewru, bo podobny podatek działa we Francji - wskazał minister.

W połowie marca Henryk Kowalczyk informował, że podatek od handlu detalicznego w rozważanych obecnie wersjach - progresywnej i liniowej - nie przekroczy maksymalnego poziomu 2 proc.

Na początku lutego Ministerstwo Finansów opublikowało nowy projekt podatku od handlu detalicznego, w którym pozostawiono wszystkie najważniejsze propozycje, w tym stawki podatku uzależnione od przychodów sklepów, objęcie podatkiem franczyzy oraz handlu internetowego (z opłatą dla przewoźnika przesyłek, w przypadku, gdyby zagraniczny sprzedawca nie uiścił nowego podatku).

Tagi: vat, giełda, wiadomości, gospodarka, podatki, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz