Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Program Mieszkaniowy Prawa i Sprawiedliwości zabierze mieszkania zadłużonym? "Pomoże czyścicielom kamienic"

161
Podziel się:

Narodowy Program Mieszkaniowy rządu może pozbawić kobiety w ciąży, osoby niepełnosprawne, emerytów i rencistów ochrony przed eksmisją na bruk - pisze "Gazeta Wyborcza".

Program Mieszkaniowy Prawa i Sprawiedliwości zabierze mieszkania zadłużonym? "Pomoże czyścicielom kamienic"
(Jacek Dominski/REPORTER/EAST NEWS)
bEEniNiZ

"Narodowy Program Mieszkaniowy" to kolejnym po Rodzina 500+ sztandarowy projekt Prawa i Sprawiedliwości. Podstawowym celem programu jest zwiększenie dostępu do mieszkań. Wsparcie ma być istotne zwłaszcza dla osób o na tyle niskich dochodach, że kupno lub wynajem mieszkania są dla nich niemożliwe.

Założenia rządu są ambitne - do 2030 roku liczba mieszkań przypadająca na 1 tys. mieszkańców według założeń rządu powinna osiągnąć średnią Unii Europejskiej. To oznacza wzrost z 363 mieszkań do 435 na 1000 osób. O tym, co rząd chce zaoferować, pisaliśmy tutaj.

Uchwałę o programie rząd przyjął pod koniec września. W prawie 100-stronnicowym dokumencie resort Infrastruktury i Budownictwa analizuje bieżącą sytuację na rynku mieszkaniowym i podaje terminy przyjęcia konkretnych ustaw. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", w uchwale o programie znalazły się zapisy postulujące usunięcie katalogu osób objętych szczególną ochroną podczas eksmisji. Resort taką propozycję zamieścił w dziale o "racjonalizacji zasad gospodarowania zasobem mieszkań komunalnych".

bEEniNjb

W tej chwili sąd w procesie o eksmisję musi przyznać mieszkanie socjalne kobietom w ciąży, niepełnosprawnym, emerytom i rencistom, bezrobotnym i dzieciom. Prawa takie wynikają z ustawy o ochronie lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie kodeksu cywilnego.

W uchwale znaleźć można zapisy, że taki katalog "nie pozwala sądom ocenić, czy przyznanie prawa do lokalu jest uzasadnione". Dlatego autorzy sugerują, żeby z katalogu po prostu w całości zrezygnować. O tym, czy eksmitowany dostanie mieszkanie miałby decydować sąd.

W tej sprawie projekt ustawy ma zostać przyjęty w ostatnim kwartale tego roku.

bEEniNjh

Uchwała Rady Ministrów w sprawie przyjęcia "Narodowego Programu Mieszkaniowego"

"Państwo w ten sposób pomoże czyścicielom kamienic" - mówi "Gazecie Wyborczej" Katarzyna Czarnota, doktorantka socjologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza i działaczka Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów.

Jak zauważa gazeta - rozwiązania proponowane przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (to ono odpowiada za projekt) byłyby na rękę samorządom. W tej chwili postępowania eksmisyjne często trwają latami, bo samorządy nie mają wolnych lokali socjalnych. Właściciel mieszkania zajmowanego przez dłużnika może dochodzić jednak swoich praw i żądać odszkodowania. I najczęściej właśnie tak robi.

Resort broni się, że proponowane zmiany nie usuwają ochrony, a jedynie automatyzm w przyznawaniu prawa do lokali. Ministerstwo zakłada, że po zmianach pomoc otrzymają właśnie ci najbardziej potrzebujący, a nie wszyscy. To sądy mają decydować o tym, kto otrzyma lokal socjalny, na podstawie analizy sytuacji rodzinnej. Część prawników zwraca jednak uwagę, że już w tej chwili sąd może odmówić przyznania lokalu, jeżeli uzna na przykład, że sytuacja materialna jest wystarczająca do wynajęcia mieszkania na rynku komercyjnym.

bEEniNjC
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(161)
Z UK
5 lata temu
MAFIA MIESZKANIOWA ZAPLACILA POSLOM ZA WYNISZCZANIE NARODU POLSKIEGO A KRYMINALISCI TZW POSLOWIE ROBIA CO MAFIA KAZE
aga
5 lata temu
Nowe prawo pomoze "czyscicielom kamienic"? A moze po prostu na przyklad zwyklemu Kowalskiemu, ktory kupil mieszkanie na kredyt, wyjachal za granice a mieszkanie wynajal, a tu po miesiacu najemcy przestaja placic i okazuje sie, ze sa objeci prawna ochrona, wiec nie mozna ich eksmitowac. I co w takiej sytuacji ma zrobic wlasciciel? Placic cala rate kredytu i czynsz z wlasnej kieszeni? A co jesli chcialby wrocic do Polski? Sam musialby wynajac miekszanie?
X X X
5 lata temu
Polskie prawo jest takie "fajne" że jak ktoś nielegalnie nam zajmie mieszkanie to jego eksmisja trwa miesiącami. Wyjdziecie na miesiąc na wczasy. Menel zamieszka w Waszym domu to potem przez pół roku będziecie w sądach walczyć by go usunąć!!! Podobnie jeśli zamieszka w waszym budynku gospodarczym a Wy się zorientujecie po kilku dniach. Kiedyś było że do trzech miesięcy po prostu przyjeżdżała policja i gościa wyprowadzała. Niestety zlikwidowano takie prawo.
bEEniNjD
Tomasz
5 lata temu
Dlaczego mamy utrzymywać tych co nie płacą , dlaczego podlegają oni ochronie z urzędu - po to byśmy płacili większe podatki, byśmy byli wyśmiewani przez patologie, która znalazła sobie sposób na życie w trybie pasożyta. Zastanówcie się dlaczego w tym kraju jest źle - po prostu zbyt wielu cwaniaków uważa, że im się należy i dlatego inni (ci uczciwi) mają na patologie płacić podatki i ciężko pracować. Takie prawo tylko demoralizuje i kreuje patologie. Skończmy z finansowaniem patologii i nierobów, dla których obecny system prawny jest pożywką. Wielu z nich po prostu nie płaci nie dlatego, że nie ma tylko dlatego, że jest im z tym wygodnie, jaka to sprawiedliwość społeczna w której z uczciwego zdziera się wysokie podatki by z nich finansować oszustów i naciągaczy. Jest prosta zasada - masz płacić, aby płacić musisz zarabiać, aby zarabiać musisz pracować - to takie oczywiste. Jak ktoś serio szuka pracy to ją znajdzie - może nie od razu ale stosunkowo szybko. Tylko dla wielu jest zasada - po co pracować - jak się "podobno" należy ...
ola
5 lata temu
degenerat Macierewicz zbzikował dawno w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym powinien być. sPiSkowcy z Prezesem Jarkiem Kelstein Notariuszem Duda to żydo - komuna która dąży do zniszczenia Narodu Polskiego. Pan Bóg już raz w Smoleńsku ukarał ich za zdradę na Naroodzie Polskim czas by to ponownie zrobił ale z większą siłą. Tak nam dopomóż Bóg. Sprawcy tragedii Smoleńskiej to te dwa karły Jarek i Lech Kelstein. A durny Macierewicz z Jarkiem i całą bandą sPiSkowców grają na trupach byle przy władzy się utrzymać. Ale już nie długo Polskie kobiety pogonią was na zbity pysk. sPiSkowcy to najwięksi zdrajcy Narodu Polskiego po II Wojnie Światowej.
...
Następna strona