Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ogólnopolski konkurs poświęcony budżetom obywatelskim

Ogólnopolski konkurs poświęcony budżetom obywatelskim

Fot. Wysocki/REPORTER

O zgłaszanie najciekawszych pomysłów zaproponowanych lub realizowanych w Polsce w związku z ubiegłorocznymi budżetami obywatelskimi proszą organizatorzy konkursu "Mieszkam-TU.eu - mądre pomysły na mądre miasto - edycja 2016". Termin to 17 kwietnia.

Według szefa prowadzącej konkurs Fundacji Napraw Sobie Miasto Pawła Wyszomirskiego przedsięwzięcie ma nie tylko promować najciekawsze pomysły zgłaszane lub realizowane w 2015 r. w ramach budżetów obywatelskich i inicjatyw lokalnych w polskich miastach. Chodzi też o formę nacisku na samorządy, gdzie idea nie została doprowadzona do pomyślnego końca.

- Już 170 miast wprowadziło budżety obywatelskie, to blisko 50 więcej niż przed rokiem. Widać więc, że idea się rozwija, co cieszy. Nie wszędzie jednak proces doprowadzony został do końca, nie wszystkie wybrane przez mieszkańców projekty zostały zrealizowane. Konkurs to okazja, by powiedzieć włodarzom "sprawdzam" - wyjaśnił Wyszomirski, cytowany przez jednego z partnerów konkursu.

Ustawa inwigilacyjna przyznaje służbom zbyt duże uprawnienia?

TAK
NIE

dziękujemy za oddanie głosu

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

W konkursie mogą uczestniczyć autorzy pomysłów i gminy, na terenie których zostały one zrealizowane. Nagrody zostaną przyznane w dwóch kategoriach: społecznej (pomysły zgłoszone w 2015 r.) oraz samorządowej (projekty zrealizowane w 2015 r.). Oceniać pomysły będą internauci oraz grono ekspertów.

W jury będą pracowali: Piotr Żuber z Ministerstwa Rozwoju, Julita Wilczek z Instytutu Sobieskiego, Marcin Gerwin z Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej, Rafał Kerger z Portalu Samorządowego, Ewa Stokłuska z Pracowni "Stocznia", Konrad Niklewicz z Instytutu Obywatelskiego, Grzegorz Wójkowski ze Stowarzyszenia "Bona Fides" i Paweł Wyszomirski.

W ubiegłorocznej, pierwszej edycji konkursu w jury zasiadali m.in. b. premier Jerzy Buzek i obecny szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Na 54 pomysły biorące udział w konkursie oddano w głosowaniu 33 779 głosów. Nagrodzeni zostali autorzy radomskiego projektu "Ułatwienia rowerowe w Radomiu" oraz "Woonerf - ulica - podwórzec w Łodzi".

Zgłoszenia pomysłów/projektów należy przesyłać na adres konkurs@naprawsobiemiasto.eu do 17 kwietnia br. (w formie 3-minutowych filmów lub prezentacji). Ogłoszenie wyników nastąpi w maju podczas VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Nagrodami są promocja pomysłów lokalnych na poziomie ogólnopolskim, sprzęt elektroniczny i ekologiczne gadżety.

Obok prowadzącej konkurs Fundacji Napraw Sobie Miasto (zajmuje się m.in. problematyką miejską w Katowicach) współorganizatorami przedsięwzięcia są Stowarzyszenie Centrum Szkoleń i Rozwoju Osobistego Meritum we współpracy ze Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej Bona Fides oraz Pracownią Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia". Partnerem są Portal Samorządowy oraz organizatorzy Europejskiego Kongresu Gospodarczego.(PAP)

 

budżet, samorząd, gmina, budżet obywatelski
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
mn445
88.156.114.* 2016-03-27 18:00
Z dużymi inwestycjami w Dąbrowie Górniczej lepiej dać sobie spokój. Mają swoje prawa i nadmiernie obciążają wykonawców jak z innymi po cichu współpracują i niszczą konkurencje. Nadal jest wyjaśniana pewna sprawa z pomocą przyszła P. Jaworowicz z TVP 1.