Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Kartel OPEC odebrał nadzieję na mocniejsze obniżki cen paliw

10
Podziel się:

Najwięksi producenci ropy naftowej do końca przyszłego roku będą ograniczać wydobycie.

O tanim tankowaniu można zapomnieć.
O tanim tankowaniu można zapomnieć. (ADRIAN SLAZOK/REPORTER)

Wszystko po to, by ceny surowca były dla nich bardziej opłacalne. To jednak oznacza, że możemy zapomnieć o tanim tankowaniu. W najbliższych dniach eksperci spodziewają się stabilizacji cen na stacjach paliw.

W ostatnich dniach paliwa na stacjach nieznacznie taniały, oddalając się od tegorocznych maksimów. Według ekspertów e-petrol, na przyspieszenie obniżek nie ma jednak co liczyć. Wszystko przez czwartkową decyzję OPEC. Organizacja zrzeszająca najważniejszych producentów ropy naftowej na świecie zdecydowała o przedłużeniu do końca przyszłego roku limitów dotyczących dziennego wydobycia, co w dłuższym okresie czasu powinno przełożyć się na wzrost cen surowca.

W tym tygodniu w detalicznej części rynku paliw taniały wszystkie paliwa, ale obniżki miały jedynie symboliczny charakter. O grosz spadła cena benzyny i autogazu. Ta pierwsza kosztuje aktualnie średnio 4,69 zł za litr, a LPG to wydatek rzędu 2,15 zł. Nieco mocniej spadły ceny oleju napędowego, do 4,54 zł za litr. To o 3 grosze mniej niż przed tygodniem - wynika z obliczeń e-petrol.

Zobacz także: Ceny paliw w górę. Rosja i OPEC ograniczają wydobycie ropy

Prognozy ekspertów sugerują, że nadchodzący tydzień nie powinien przynieść dużych zmian. Spodziewane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw to: 4,62-4,71 zł za litr dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,50-4,60 zł oraz 2,12-2,18 zł dla autogazu.

Wspomniana już czwartkowa decyzja OPEC była w centrum uwagi rynków finansowych, ale jak się okazało - z dużej chmury był mały deszcz. Z jednej strony sam fakt wydłużenia okresu obowiązywania limitów produkcji jest ważny, ale nie jest to żadna niespodzianka. Powszechnie oczekiwano takiego scenariusza. W efekcie obserwowaliśmy niewielkie zmiany notowań surowca.

Decyzja sprzyja jednak w długim terminie utrzymaniu wzrostów cen ropy, które z drobnymi korektami utrzymują się od czerwca. Na pewno nie można w takiej sytuacji liczyć na znaczące obniżki na stacjach paliw.

Tegoroczne notowania ropy naftowej

Przynajmniej przez kilka miesięcy polityka OPEC nie powinna się zmienić, choć jak zauważają ekonomiści, uczestnicy spotkania w Wiedniu zapowiedzieli, że konieczna będzie regularna rewizja postanowień porozumienia w celu uniknięcia przegrzania rynku.

- Produkcyjny limit zostanie poddany weryfikacji na następnym półrocznym posiedzeniu, co oznacza, że w przypadku korzystnego rozwoju sytuacji ograniczenie produkcji mogłoby zostać wówczas zniesione - wskazuje Szymon Juszczyk, z RDM Wealth Management. - Nie ma co jednak dzielić skóry na niedźwiedziu, zwłaszcza, że arabski minister energii stwierdził, że jest zdecydowanie za wcześnie, żeby rozpoczynać jakiekolwiek dyskusje o wyjściu z obecnego stanu rzeczy.

- Po wypowiedziach przedstawicieli producentów można wnioskować, że w dalszym ciągu są spore obawy przed spadkiem cen i jest duże prawdopodobieństwo, że kartel będzie starał się robić wszystko by utrzymywać ceny na jak najwyższym poziomie - uważa Juszczyk.

Ekspert prognozuje, że mimo tego w średnim horyzoncie czasu ropa nie zdoła mocno wybić się powyżej 60 dolarów za baryłkę.

wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
Prawienormaln...
4 lata temu
"do końca przyszłego roku będą ograniczać wydobycie." Za rok mają ograniczyć a ceny mają już wzrosnąć? Znowu próba spekulacji. Nie dajmy się oszukać, to budżetowi zależy na wzroście a nie nam - użytkownikom.
asdasdasd
4 lata temu
No i tutaj Unia mogłaby pokazać, po co jest. GDZIE JEST KE?!
Xd
4 lata temu
SPEKULANCI i ZŁODZIEJE PODATKOWI !!!!!!!!!!!!!!!!!!
jogi
4 lata temu
OPEC za bardzo nie może podskoczyć bo amerykanie zaleją ich ropą z łupków
fellow the Mo...
4 lata temu
Nowy rurociąg Przyjaźni ale to tylko ruskich jako be, wolno:))))