Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ostatnie posiedzenie rządu. Jutro dymisja

0
Podziel się

Jutro premier Donald Tusk poda Radę Ministrów do dymisji, ale najpierw ministrowie podejmą ważną uchwałę.

Ostatnie posiedzenie rządu. Jutro dymisja
(Reporter)
bDAdxltx

**Rada Ministrów na dzisiejszym posiedzeniu podjęła uchwałę o ustanowieniu Wieloletniego Planu Inwestycji Kolejowych do 2013 r. z perspektywą do 2015. Plan porządkuje rok po roku najważniejsze zadania inwestycyjne na polskiej kolei.

aktualizacja: 18.02

Przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury Wieloletni Plan Inwestycji Kolejowych (WPIK) obejmuje 110 projektów dotyczących budowy nowej, modernizacji istniejącej bądź odtworzenia i rewitalizacji infrastruktury kolejowej.

bDAdxltz

Według dokumentu, w latach 2011-2013 na te cele wydanych zostanie prawie 21,5 mld zł, z czego ponad 10 mld zł pochodzić będzie ze środków UE, prawie 8 mld zł - z publicznych środków krajowych oraz ponad 3 mld zł ze środków własnych zarządcy infrastruktury - PKP Polskich Linii Kolejowych i innych środków prywatnych.

Budowa, modernizacja i rewitalizacja infrastruktury kolejowej ma w latach 2011-2013 objąć prawie 2300 km linii kolejowych i kosztować około 20 mld zł. Prace przygotowawcze to 21 projektów na ponad 2300 km linii za ok. 500 mln zł. Za realizacje projektów odpowiedzialne będą PLK, dla których ma to być podstawowy cel działalności w najbliższych latach.

Główne zadania planu to m.in. dokończenie modernizacji ciągu kolejowego Zebrzydowice-Gdynia zarówno przez Warszawę (E 65), jak i Bydgoszcz (C-E 65), pilotażowe wdrożenie na jednej z linii najnowszych systemów sterowania ruchem pociągów, zakończenie modernizacji linii pomiędzy Warszawą a Katowicami i Krakowem, co umożliwi zwiększenie prędkości jazdy pociągów do 200 km/h oraz projekty istotne dla poszczególnych województw.

Czytaj w Money.pl

bDAdxltF

Jutro na pierwszym posiedzeniu zbierze się Sejm. Wtedy premier poda swój rząd do dymisji, a prezydent Bronisław Komorowski ją przyjmie, jednocześnie powierzając dotychczasowemu gabinetowi tymczasowe pełnienie obowiązków. Prezydent desygnuje także Tuska na premiera nowego rządu. Donald Tusk będzie miał czas do 22 listopada na stworzenie nowej Rady Ministrów. Do 6 grudnia nowy rząd będzie miał czas na uzyskanie w Sejmie wotum zaufania.

Do tej pory premier ujawnił jedynie, że stanowiska zachowają szef MSZ Radosław Sikorski, minister finansów Jacek Rostowski, szefowa resortu rozwoju regionalnego Ewa Bieńkowska. Posłowie PO są jednak pewni, że Tusk nie pożegna się z Michałem Bonim, choć być może da mu inną funkcję - szefa nowego resortu administracji i cyfryzacji - oraz minister nauki Barbarą Kudrycką.

bDAdxltG

Całkiem mocną pozycję zdaje się też mieć szef MON Tomasz Siemioniak, który zyskał uznanie Tuska, sprawnie przejmując resort po Bogdanie Klichu. Waldemar Pawlak nie chce zmian: widzi siebie na czele ministerstwa gospodarki, Marka Sawickiego jako ministra rolnictwa i Jolantę Fedak w roli minister pracy.

Niemal na pewno rząd opuszczą natomiast uważani przez Tuska za ministrów raczej kiepskich Cezary Grabarczyk, minister infrastruktury, i Katarzyna Hall, szefowa MEN. Z innych powodów pożegna się z rządem minister zdrowia Ewa Kopacz. Donald Tusk wskazał ją jako kandydatkę Platformy na marszałka Sejmu, jednocześnie przekreślając szanse na utrzymanie tego stanowiska przez swego wewnątrzpartyjnego konkurenta Grzegorza Schetynę.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/t86742.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/za;tydzien;tusk;zlozy;dymisje;swojego;rzadu,16,0,955664.html) Za tydzień Tusk złoży dymisję swojego rządu 8. listopada pierwsze posiedzenie Sejmu VII kadencji. Rozpocznie się ono o 11-tej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/186/t160954.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/komorowski;o;nowym;rzadzie;podaje;wazne;terminy,29,0,936221.html) Prezydent wskazał nowego marszałka Bronisław Komorowski zakończył konsultacje z liderami. -_ Nikt nie zapowiedział totalnej opozycji _- mówi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/186/t160954.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tusk;liczy;na;prezydenta;bede;wdziecznym;sluchaczem,211,0,936147.html) Tusk będzie go słuchał. Bo liczy na dobre rady Premier Donald Tusk uważa, że wystąpienie prezydenta na inauguracyjnym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji to dobry pomysł.
bDAdxlua
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)