Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Oszczędności Polaków to najczęściej 3-krotność miesięcznych dochodów

Oszczędności Polaków to najczęściej 3-krotność miesięcznych dochodów

Fot. Jacek Bereźnicki

Prawie połowa (45 proc.) Polaków deklaruje, że posiada oszczędności odpowiadające co najmniej wysokości 3-miesięcznych dochodów gospodarstwa domowego. 40 proc. regularnie odkłada część swoich dochodów, a 34 proc. robi to tylko sporadycznie - wynika z badania "Pokolenia o finansach", zrealizowanego przez 4P Research Mix na zlecenie Banku Zachodniego WBK.

Wyniki badania pokazują sporą poprawę w kondycji finansowej Polaków w ciągu dwóch ostatnich lat. Jeszcze w 2014 roku badania Fundacji Kronenberga dla Citi Banku Handlowego wykazały, że regularnie oszczędza tylko 12 procent osób, a teraz... aż 40 procent odkłada co miesiąc trochę pieniędzy. Z innych badań (SGH i KPF) sprzed dwóch lat wynikało też, że prawie połowa Polaków ma problemy z obsługiwaniem swoich długów na bieżąco.

Od tego czasu sytuacja musiała się znacząco poprawić, co pokazują zarówno wskaźniki bezrobocia, jak i najwyższe w historii wynagrodzenia. Poza tym ceny spadają.

"Najbardziej skłonne do regularnego oszczędzania są osoby z pokolenia Y (21-35 lat). Co drugi przedstawiciel tej generacji odkłada regularnie jakąś kwotę pieniędzy" - czytamy w komunikacie, opisującym badania 4P Research Mix dla BZ WBK. "Co ciekawe, to wśród najmłodszych jest najmniejszy odsetek tych, którzy nie oszczędzają w ogóle - w pokoleniu Z (16-20 lat) zaledwie 12 proc. osób deklaruje, że nie odkłada żadnych pieniędzy, podczas gdy średni wynik dla całej populacji to 25 proc. Oznacza to, że racjonalne zarządzanie własnym budżetem w taki sposób, aby część środków odkładać, zaczyna się obecnie bardzo wcześnie".

Wyniki badania wyraźnie pokazują, że najpowszechniejsze wśród badanych jest oszczędzanie bezpieczne, które nie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Bez względu na wiek, najbardziej popularnym produktem wykorzystywanym przez Polaków do gromadzenia pieniędzy jest konto oszczędnościowe (44 proc. wskazań).

"Na drugim miejscu znalazła się lokata (28 proc.), do której, ze wszystkich grup wiekowych, najbardziej przekonane są osoby w wieku 36-50 lat. Zaledwie 7 proc. i 6 proc. Polaków, jako sposób gromadzenia środków finansowych, wskazało odpowiednio TFI i akcje" - podsumowano w komunikacie.

Badanie zrealizowano na reprezentatywnej grupie Polaków w wieku 16-70 lat (n=1017), dobranych zgodnie ze strukturą populacji pod względem płci, wieku, wykształcenia oraz klasy wielkości miejsca zamieszkania. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI oraz wywiadów internetowych CAWI w listopadzie 2015 roku.

 

finanse, bankowość, oszczędności polaków
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
olana
87.105.67.* 2016-05-27 23:12
Oszczędności to ważna sprawa i czasem warto ich nie ruszać. Ja wolę zaoszczędzić i wziąć szybką pożyczkę w ferratum banku zamiast wydawać swoje oszczędności
Janek1111
5.172.247.* 2016-02-25 12:31
Ja od ponad 20 lat oszczędzam przymusowo w ZUS! Wpłaciłem im około 200 tyś zł a pozostało do wpłacenia jeszcze 250 tyś zł i jak przeżyję/przepracuję jeszcze 24 lata to dostanę 400 zł emerytury dożywotnio! TO jest oszczędzanie !!!!
Tesia
91.235.239.* 2016-02-25 09:37
A co to za oszczędzanie w instrumenty, na ktorych mozna [nawet wszystko] stracić? Mozna to nazwać INWESTOWANIEM z nadzieją na pomnożenie środków, ale z oszczędzaniem ma to tyle wspólnego co krzesło elektryczne z krzesłem