Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Pieniądze dla firm na prowadzenie biznesu. Niezależnie od skali działalności

Pieniądze dla firm na prowadzenie biznesu. Niezależnie od skali działalności

Fot. BARTOSZ KRUPA/EAST NEWS

Inwestowanie to nieodłączny element prowadzenia działalności gospodarczej. By było ono możliwe, trzeba zdecydować jak rozwój firmy finansować. Wybór nie jest prosty i oczywisty.

Dla firm kredyt jest głównym źródłem finansowania zewnętrznego. Według raportu banku Pekao S.A. o sytuacji mikro i małych firm, w 2016 r. odsetek przedsiębiorstw finansujących się kredytem był rekordowy. Wśród przyczyn wymienia się m.in. bardzo niskie stopy procentowe oraz preferencyjne instrumenty zwrotne ze środków publicznych (np. gwarancje de minimis) ułatwiające dostęp do finansowania.

Zjawisko to dotyczy kredytów obrotowych, pożyczek firmowych lub kredytów inwestycyjnych. Czym poszczególne produkty różnią się między sobą i dla kogo zostały stworzone?

Dobry kredyt, czyli jaki?

Kredyt obrotowy lub kredyt odnawialny w rachunku firmowym pomoże zagwarantować bezpieczeństwo kontynuacji działalności gospodarczej w przypadkach nagłego i nieoczekiwanego zapotrzebowania na dodatkowe środki finansowe np. w przypadku opóźnień płatności od kontrahentów. W takim przypadku przedsiębiorca zwyczajnie wykorzystuje przyznany mu kredyt obrotowy i prowadzi działalność dalej.

Tym samym kredyt obrotowy jest swoistą "poduszką finansową”, która poprawia płynność firmy i może uchronić przedsiębiorcę od utraty reputacji wobec swoich kontrahentów.

Dodatkowe środki z kredytu pozwalają także na skorzystanie z nieoczekiwanych szans biznesowych np. większych zakupów materiałów lub towarów po niższej, bardziej konkurencyjnej cenie.

Finansowanie działalności kredytami obrotowymi umożliwia także wzmacnianie relacji z odbiorcami lub dostawcami firmowymi poprzez np. konkurencyjne zarządzanie terminami płatności (wydłużanie terminu płatności za usługi i sprzedaż produktów lub skracanie terminu zapłaty za nie, budowanie programów lojalnościowych). Dzięki kredytom obrotowym możliwe jest także zdobywanie nowych klientów i nowych rynków zbytu i skuteczne konkurowanie z rywalami.

Pomocny kredyt inwestycyjny

Kredyty inwestycyjne umożliwiają natomiast wielowymiarowy rozwój firmy i jej aktywów:

Przeznaczone są na realizację małych i dużych inwestycji - zakup środka transportu, maszyn, budowę lub modernizację siedziby firmy albo sklepu.

Taki kredyt zwiększa tym samym skalę lub zakres działania przedsiębiorstwa.

Umożliwia także bardziej skuteczne konkurowanie z innymi przedsiębiorcami poprzez podnoszenie efektywności działalności.

Pozwala na realizowanie innowacyjnych przedsięwzięć niezbędnych do funkcjonowania na rynku.

Pozostaje jeszcze pożyczka

Ciekawym rozwiązaniem dla przedsiębiorców są także pożyczki. Przykładem jest Pożyczka Ekspresowa Biznes w Pekao SA.

Dla małych, jak i mikro klientów, poprzez dowolność w wydawaniu środków z pożyczki, stanowi elastyczne źródło finansowania zarówno relatywnie niewielkich potrzeb inwestycyjnych, jak i wydatków firmy związanych z bieżącym funkcjonowaniem firmy, zakupem materiałów, środków do produkcji, rozliczeń z kontrahentami itp.

Czytaj także
Polecane galerie
lencia
2017-10-18 23:04
KTOŚ ZASTANAWIAŁ SIĘ DLACZEGO nasi przedsiębiorcy są łupani na każdym kroku i wręcz okradani przez POLITYKÓW KTÓRZY SĄ U WŁADZY od 30 lat - no właśnie po to byś zadłużał się kredytami bo tu jest prawdziwa kasa - SŁYSZELIŚCIE - bank taki a taki zarobił w tym roku rekordowe zyski - POMYŚL GDZIE TA KASA IDZIE sobie tam....
maci
2017-10-18 23:00
"odsetek przedsiębiorstw finansujących się kredytem był rekordowy" - TO CHYBA BARDZO ŹLE od strony ekonomicznej - firma w dobrej kondycji nie bierze żadnych kredytów tylko inwestuje własne uzbierane środki - KREDYT DO KOTWICA PROSTO NA DNO - co wy tu za brednie wypisujecie
henn
2017-10-18 14:02
Za monarcha podatek wynosił 10% - dziesięcina. Obecnie podatki to ponad 70% tego, co kupujesz...
"Dobra zmiana" - nie ma co...
Pokaż wszystkie komentarze (9)