Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polacy widzą efekty rządów PiS w swoich portfelach. Sondaż dla money.pl

64
Podziel się:

39 proc. Polaków uważa, że sytuacja kraju poprawiła się za rządów PiS. Ale ludzie są przekonani, że rządząca koalicja ma też dobry wpływ na ich własne kieszenie. 28 proc. mówi, że za obecnej władzy poprawiła się ich własna kondycja finansowa, odmiennego zdania jest 21 proc. respondentów.

Za PiS żyje się lepiej, choć nie wszystkim - wynika z sondażu dla Wirtualnej Polski
Za PiS żyje się lepiej, choć nie wszystkim - wynika z sondażu dla Wirtualnej Polski (Maciej Luczniewski/REPORTER/East News)

39 proc. Polaków uważa, że sytuacja kraju poprawiła się za rządów PiS. Ludzie są też przekonani, że rządząca koalicja ma dobry wpływ na ich własne kieszenie. - Rząd PiS znalazł pieniądze na 500+ - komentuje wyniki badania dr Ewa Pietrzyk-Zieniewicz z UW.

- Sytuacja finansowa i ekonomiczna pozytywnie odbiła się na moim portfelu - pod tym stwierdzeniem jest w stanie podpisać się 28 proc. Polaków - wynika z sondażu firmy Ariadna dla Wirtualnej Polski. Zdecydowanie poprawiła się przy tym sytuacja 6 proc. Polaków.

Nie wszyscy są jednak zadowoleni. 21 proc. uważa, że jest gorzej, a ponad połowa nie widzi żadnych zmian.

Za PiS jest w Polsce lepiej - przynajmniej pod względem ekonomicznym - mówią Polacy

money.pl

Polacy są jeszcze bardziej podzieleni, jeśli chodzi o sytuację ekonomiczną całego kraju. 39 proc. uznaje, że się ona poprawiła, w tym 10 proc., że zdecydowanie. 31 proc. uważa, że się pogorszyła, a 30 proc. nie widzi żadnej różnicy.

money.pl

16 proc. ankietowanych osób zgadza się ponadto ze stwierdzeniem, że rządy PiS oznaczają dla Polski "dynamiczny wzrost gospodarczy". Zdaniem 24 proc. rządy prawicowej koalicji owszem, zapewniły wzrost, ale jest on raczej niewielki. 18 proc. z kolei uważa, że za rządów partii Jarosława Kaczyńskiego Polska przeżywa spadek pozycji gospodarczej.

Zobacz także: Balcerowicz: PiS pcha Polskę w stronę socjalizmu. Zobacz wideo:

Za PiS się żyje lepiej? "Widzimy też zmiany w kulturze"

- Nie ma się co dziwić tym wynikom - komentuje money.pl dr Ewa Pietrzyk-Zieniewicz z Uniwersytetu Warszawskiego. - Rząd PiS znalazł pieniądze na 500+, teraz będzie jeszcze 300+, podczas gdy poprzednie władze powtarzały, że pieniędzy na takie cele nie będzie. Sprawy unijne są dla wielu Polaków tymczasem dalekie, poza tym część osób wierzy, że cięcia funduszy wcale nie są przesądzone i że rząd będzie walczył o unijną kasę do ostatniej kropli krwi - dodaje politolog.

Z kolei ekonomista Bogusław Grabowski zwraca uwagę, że interpretując takie badania, trzeba spojrzeć na kontekst kulturowy. - W krajach anglosaskich zawsze na pytanie "Jak leci?" odpowiada się "Thanks! I'm doing great!". Tymczasem w Polsce tradycyjna odpowiedź zwykle brzmiała: "Jakoś wiążę koniec z końcem". Teraz chyba jednak to podejście się nieco zmienia, być może też dlatego, że tak wielu młodych Polaków ma za sobą pracę za granicą - uważa ekonomista.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(64)
j23
5 lata temu
znam kilka rodzin ,które za pracą nie przepadały ,tylko zasiłki z opieki i praca dorywcza ,teraz im się poprawiło bo mając jedno czy dwójkę dzieci ,mają kaskę na fajki oryginalne ,bo już nie kręcą z tytoniu.
Teodor
6 lat temu
Proszę spojrzeć na zadłużenie zagraniczne Polski i prawdopodobnie dodruk złotówki w granicach 50 mld zł., to cały sukces finansowy rządu PIS. Poważny krach finansowy może przyjść za trzy lata jak skończy się cykl wzrostu gospodarczego na świecie.Będzie bolało społeczeństwo. A Prezes powie ,żyliśmy ponad stan
Poldek
6 lat temu
Mnie sie poprawilo, ale zero zaslugi PiS, zrobiłem uprawnienia budowlane i zostawilem w sekretariacie wypowiedzenie, efekt: po tyogodniu nowa umowa 60% wyzej. Brawo ja!
fox
6 lat temu
Poprawilo sie tym co biorą 500 plus. Reszcie sie pogorszylo bo za to placą. Do tego ceny wzrosly a place nie zawsze
Wincynt
6 lat temu
Piniendzy ni ma i ni byndzie
...
Następna strona