Notowania

gospodarka
03.12.2018 06:21

PKB Polski. To już koniec wysokich wzrostów

Trzeci kwartał był ostatnim, w którym Polska gospodarka rosła o przynajmniej 5 proc. Tak twierdzą eksperci. Teraz, po 2 latach, pora przyzwyczaić się do niższych wskaźników. Końcówka roku ma przynieść 4,7 proc. wzrostu PKB.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MICHAL DYJUK/REPORTER)
Polska gospodarka w III kwartale urosła o 5,1 proc.

Jak przypomina poniedziałkowa "Rzeczpospolita", na nieco wolniejszy wzrost niż ostatnio wskazują piątkowe dane GUS. Choć urząd potwierdził swoje szybkie szacunki i wskazał wzrost gospodarczy w III kwartale na poziomie 5,1 proc., to jego struktura wskazuje, że ostatnie 3 miesiące roku mogą nie być tak udane.

Chodzi przede wszystkim o to, że podstawą tego wzrostu jest konsumpcja gospodarstw domowych oraz inwestycje. Te ostatnie urosły o prawie 10 proc. w porównaniu do poprzednich 3 miesięcy. W dużej mierze za sprawą samorządów, które tuż przed wyborami ruszyły z remontami i przeznaczyły sporo pieniędzy na inwestycje w polskich gminach. Po wyborach poziom inwestycji z pewnością spadnie.

– Gdyby dynamika inwestycji utrzymała się blisko 10 proc., wzrost PKB mógłby pozostać zbliżony do 5 proc.. – ocenił Piotr Bielski, ekonomista w Santander Banku Polska.

Zobacz także: Tyle na święta wydają polskie rodziny

Przypomnijmy, że poziom 5 proc. wzrost PKB osiągał w każdym z ostatnich 5 kwartałów.

Według szacunków ekonomistów, ankietowanych przez "Parkiet", w listopadzie należy spodziewać się wolniejszego wzrostu produkcji budowlanej, słabego wzrostu zatrudnienia w firmach i nienajlepszej kondycji przemysłu przetwórczego.

Zdaniem ekspertów IV kwartał tego roku zakończy się wzrostem na poziomie 4,7 proc. Inna sprawa, że ci sami ekonomiści spodziewali się spowolnienia już w III kwartale, ale w nim polska gospodarka urosła o 5,1 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, pkb, gospodarka, wzrost pkb, pkb polski, wiadomości, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-12-2018

wawakoniec jazdy na dorobku PO-PSL teraz zobaczymy nieudolnosc pisu zamiast budowac gospodarke to budowali muzea pomniki i miesiecznice

03-12-2018

bosmanmatA co na to taki światły ekonomista Balcerowicz?

03-12-2018

ZXSpecjaliści mówili,że w 2016 będzie krach budżetu.

Rozwiń komentarze (192)