Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PKB Polski. To już koniec wysokich wzrostów

192
Podziel się

Trzeci kwartał był ostatnim, w którym Polska gospodarka rosła o przynajmniej 5 proc. Tak twierdzą eksperci. Teraz, po 2 latach, pora przyzwyczaić się do niższych wskaźników. Końcówka roku ma przynieść 4,7 proc. wzrostu PKB.

Polska gospodarka w III kwartale urosła o 5,1 proc.
Polska gospodarka w III kwartale urosła o 5,1 proc. (MICHAL DYJUK/REPORTER)
bDzJBZgB

Jak przypomina poniedziałkowa "Rzeczpospolita", na nieco wolniejszy wzrost niż ostatnio wskazują piątkowe dane GUS. Choć urząd potwierdził swoje szybkie szacunki i wskazał wzrost gospodarczy w III kwartale na poziomie 5,1 proc., to jego struktura wskazuje, że ostatnie 3 miesiące roku mogą nie być tak udane.

Chodzi przede wszystkim o to, że podstawą tego wzrostu jest konsumpcja gospodarstw domowych oraz inwestycje. Te ostatnie urosły o prawie 10 proc. w porównaniu do poprzednich 3 miesięcy. W dużej mierze za sprawą samorządów, które tuż przed wyborami ruszyły z remontami i przeznaczyły sporo pieniędzy na inwestycje w polskich gminach. Po wyborach poziom inwestycji z pewnością spadnie.

– Gdyby dynamika inwestycji utrzymała się blisko 10 proc., wzrost PKB mógłby pozostać zbliżony do 5 proc.. – ocenił Piotr Bielski, ekonomista w Santander Banku Polska.

bDzJBZgD
Zobacz także: Zobacz także: Tyle na święta wydają polskie rodziny

Przypomnijmy, że poziom 5 proc. wzrost PKB osiągał w każdym z ostatnich 5 kwartałów.

bDzJBZgJ

Według szacunków ekonomistów, ankietowanych przez "Parkiet", w listopadzie należy spodziewać się wolniejszego wzrostu produkcji budowlanej, słabego wzrostu zatrudnienia w firmach i nienajlepszej kondycji przemysłu przetwórczego.

Zdaniem ekspertów IV kwartał tego roku zakończy się wzrostem na poziomie 4,7 proc. Inna sprawa, że ci sami ekonomiści spodziewali się spowolnienia już w III kwartale, ale w nim polska gospodarka urosła o 5,1 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDzJBZhe
gospodarka
gospodarka
KOMENTARZE
(192)
ZX
2 lata temu
Specjaliści mówili,że w 2016 będzie krach budżetu.
wawa
2 lata temu
koniec jazdy na dorobku PO-PSL teraz zobaczymy nieudolnosc pisu zamiast budowac gospodarke to budowali muzea pomniki i miesiecznice
Maryja
2 lata temu
Rozdawnictwem socjalu nie da się rozwijać kraju, rozpędzona gospodarka za czasów PO w końcu się zatrzyma
bDzJBZhf
Konsekwentny ...
2 lata temu
Wieszczyłem Grecję w 2016,pózniej w 2017, teraz zapowiadam w 2018 no na pewno w2019.
Kolo
2 lata temu
Boże broń nas od wszelkiej maści ekspertów , konsultantów , celebrytów itp itd.
...
Następna strona